پریکستولن؛ صخره ای در یک قدمی آسمان

فهرست مطالب این مقاله

صخره پریکستولن

پریکستولن نام صخره ای بزرگ و مرتفع در کشور نروژ است. این صخره با ۶۰۴ متر ارتفاع، در منطقه لیسفوردن نروژ و در نزدیکی شهر استاوانگر که چهارمین شهر بزرگ نروژ به شمار می رود قرار گرفته و بین گردشگران داخلی و خارجی این کشور کاملا شناخته شده و پرطرفدار است. بر فراز این صخره بزرگ؛ محوطه ای به ابعاد تقریبی ۲۵ در ۲۵ متر قرار دارد که کاملا مسطح است و با توجه به منظره استثنایی و غیرقابل وصف آن، همواره گردشگران مختلفی به این منطقه سفر می کنند. نروژ کشوری زیبا با دیدنی های منحصر به فرد است. آبدره گیرانگر نروژ یکی از از جاذبه های گردشگری این کشور است که به ثبت جهانی یونسکو نیز رسیده است.

در حقیقت صخره های پریکستولن چین خوردگی های جوانی به شمار می روند که در حدود ده هزار سال پیش بر اثر حرکت یخچال های قطبی و یخ زدگی آب، شکل گرفته اند. پریکستولن که ترجمه انگلیسی آن Preacher’s Pulpit است، به معنی سکوی خطابه خوانی و موعظه است.

چگونگی شکل‌گیری پریکستولن

صخره‌های پریکستولن چین خوردگی‌های جوانی به شمار می‌روند که در حدود ده هزار سال پیش بر اثر حرکت یخچال‌های قطبی و یخ زدگی آب، شکل گرفته‌اند. پریکستولن به معنی سکوی خطابه خوانی و موعظه است.

چگونه به پریکستولن برسیم؟

گردشگرانی که قصد سفر به پریکستولن را دارند، می توانند از دو طریق زمینی یا استفاده از کشتی های کوچک روی رودخانه سفر کرده و خود را به پایین صخره برسانند، زیرا علاوه بر گذرگاه زمینی، مسیر آبی و قابل قایقرانی تا پایین صخره امتداد داشته و این امکان را فراهم می کند تا گردشگران به وسیله قایق های ویژه خود را به این صخره برسانند.

سفر با قایق بیشتر به افراد غیرحرفه ای و آماتور توصیه می شود تا انرژی خود را در پیاده روی پیش از رسیدن به صخره از دست ندهند زیرا برای سفر زمینی باید خود را آماده ۲۵ کیلومتر پیاده روی پیش از صعود بکنید؛ چون نزدیک ترین پارکینگ ماشین در این فاصله قرار دارد. برای صعود اصلی به بالاترین نقطه ی این صخره سه تا چهار ساعت پیاده روی و کوهنوردی در پیش رو دارید.

پریکستولن؛ صخره ای در یک قدمی آسمانبرای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

جند نکته مهم درباره پریکستولن

شیب مسیر دسترسی به صخره نسبتا تند است و این موضوع سبب می شود که گردشگران پس از صعود به بالاترین نقطه صخره، برای مدت بیشتری در آن باقی بمانند که این مساله باعث شده هیچ گاه در طول روز این منطقه خالی از گردشگر نباشد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که در پاییز و زمستان به هیچ عنوان امکان صعود بدون داشتن تجهیزات حرفه ای وجود ندارد و سراسر این منطقه پوشیده از برف و یخ است؛ در حالی که در روزهای گرم سال با پای پیاده و بدون هیچ وسیله ای می توان به قله رسید.
یکی از دلایل شهرت و محبوبیت پریکستولن، به جز چشم انداز زیبا و فوق العاده ی آن، نوع زاویه های تند صخره و لبه های تیز کناره آن می باشد. این یخ زدگی باعث ایجاد شکاف ها و ترک های زیادی در کوهستان شده که برخی از آن ها هنوز در صخره وجود داشته و فعال هستند و به همین دلیل این محل به صورت دوره ای مورد بازدید و بررسی زمین شناسان قرار گرفته و سلامت گردشگران و امنیت منطقه تائید می شود.

چشم انداز صخره بسیار زیبا و پوشیده از جنگل متراکم و رنگارنگی است که در ترکیب با رود عریض منتهی به صخره و درختانی که در لابه لای کوه سر به آسمان کشیده اند، به گردشگران این حس را القا می کند که این صعود سخت و پرزحمت ارزش دیدن این منظره را دارد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مقالات و مطالب مفید

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *