آشنایی با چند غذای لذیذ ترکی

وقتی صحبت از غذاهای ترکی به میان می آید، می توانید میزی رنگین را تصور کنید که بشقاب های زیادی بر روی آن چیده شده و درون هر ظرف، خوراکی متفاوت و خوش قیافه ای دلبری می کند. انواع کباب ها، دلمه و کوفته و پیده و خوراک کنگر و غیره و غیره همگی در برابر شما صف می کشند و شما را به وعده ای فراموش نشدنی دعوت می کنند.

بهترین غذاهای ترکیه

لاهماجون | Lahmacun

پیزای ترکی نام دیگر لاهماجون است که به دلیل شباهت ظاهری آن به پیتزا این نام را گرفته است. لاهماجون از لذیذترین غذاهای ترکیه است که انواع مختلفی دارد و به صورت های متفاوتی بر روی خمیر یوفکا سرو می شود. مواد روی این خمیر اغلب گوشت چرخکرده، پیاز و گوجه خورد شده، انواع سبزیجات، جعفری و غیره به همراه ادویه هایی همچون آویشن، فلفل سیاه و پاپریکا، دارچین و زردچوبه می باشد که پس از ریختن بر روی خمیر، داخل فر قرار گرفته و سرو می شود. این غذا را می توان هم مانند پیتزا به صورت قطعه قطعه نوش جان کنید و هم می توانید آغشته به لیو کرده و سپس رول کنید و از غذای خود لذت ببرید!

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مانتی | Manti

از خوشمزه ترین غذاهای ترکیه مانتی است که در شهرهای مدیترانه ای نیز یافت می شود اما لذیذترین آن را تنها در ترکیه می توانید نوش جان کنید! مانتی کوفته هایی خمیری شکل است که داخل آن با مواد گوشتی مانند گوشت گاو و گوسفند پرشده و پس از جوشاندن در آب، در ترکیبی از آرد، تخم مرغ، ماست، نعناع، سیر، روغن، گوجه سرخ شده و ادویه سرو می شود. این غذا از لذیذترین و پرطرفدارترین غذاهای ترکی می باشد که در سفر به این کشور زیبا نباید از آن غافل بمانید!

دونر کباب | Kebap

ترکیه به غذاهای گوشتی لذیذش شهرت دارد و بدون شک یکی از معروف ترین غذاهای ترکیه ای دونر کباب است. این کباب که به کباب ترکی هم معروف است را همه کم و بیش می شناسیم و در کشور خودمان هم تهیه می شود. حجم زیادی از گوشت یا مرغ را به صورت لایه لایه روی سیخی چرخان قرار می دهند و با چرخیدن کباب نزدیک آتش، گوشت کم کم کباب و پخته می شود. برای سرو هم به میزان لازم از کباب می برند و همراه با موادی مثل پیاز و فلفل سرو می کنند.

صدف سیاه | Midye
صدف سیاه یا میدیه از لوکس ترین غذاهای ترکیه است که طرفداران پروپا قرص خود را دارد و به دلیل مجاورت ترکیه با دریای مدیترانه، با طعمی لذیذ و تازه در دسترس هستند. صدف سیاه به روش های گوناگونی در کشور ترکیه سرو می شود اما مطمئن باشید با هر روش پختی، این غذا از لذیذترین غذاهای ترکی می باشد!

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

پیده | Pide
پیده شباهت های بسیار زیادی با لاهماجون دارد و شاید تفاوت اصلی آن ها در ظاهرشان باشد. بنابراین در ترکیه وقتی سفارش پیتزای ترکی می دهید باید مشخص کنید که منظورتان لاهماجون است یا پیده، چون هردو با نام پیتزای ترکی شناخته می شوند. البته پیده بیشتر شبیه به پیتزای امروزی است: خمیر را به شکل قایق درمی آورند و داخل قایق خمیری را با موادی مثل پنیر، سبزیجات و انواع مختلف گوشت پر می کنند. پیده را در رستوران روی ظروف چوبی مخصوصی سرو می کنند که باعث جذابیت بیشتر آن می شود.

کوفته | Köfte
کوفته هم یکی از خوشمزه ترین غذاهای ترکیه است که طرفداران زیادی دارد. البته همان طور که می دانید کوفته در اصل باید به صورت توپک های گرد و کوفته ای باشد اما در ترکیه ممکن است کوفته را در شکل های مختلف هم ببینید. حتی کوفته ها را به صورت بیضی یا رولی درمی آورند و همراه با پلو سرو می کنند. برای تهیه کوفته، گوشت چرخکرده بره، گوسفند یا گاو را با خرده نان، پیاز خرد شده و ادویه های مختلف ورز می دهند و بعد به شکل های مختلف در می آورند و می پزند.

دلمه | Dolma
به احتمال زیاد در فیلم ها و سریال های ترکیه ای حضور همیشگی دلمه ی پیچیده در برگ انگور را زیاد دیده اید! این غذا پای ثابت میهمانی های ترکی است و از خوشزه ترین غذاهای ترکیه. این غذای پرطرفدار در ترکیه برخلاف ایران، به صورت استوانه ای و باریک درست شده و با ادویه های خاص ترکی سرو می شود. دلمه ترکی عموما با موادی از قبیل برنج پخته شده، سبزیجات، گوشت و گاهی اوقات میوه خشک شده پر می شوند.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

کومپیر | Kumpir
کومپیر یکی دیگر از غذاهای ترکیه است که با سیب زمینی تهیه می شود. این غذا البته بیشتر به عنوان میان وعده و غذای خیابانی سرو می شود. کومپیر در واقع سیب زمینی شکم پر است که داخلش را با مواد مختلف و متنوعی پر می کنند. سیب زمینی ها را می پزند بعد داخل آن را خالی می کنند و با کره کاملا ترکیب می کنند تا ترکیبی نرم و کره ای به دست بیاید. بعد این ترکیب را مجددا داخل سیب زمینی می ریزد و بعد با موادی مثل ذرت، نخود فرنگی، کاهو، خیارشور، زیتون سیاه و سبز، سوسیس و انواع سس روی کمپیر ریخته می شود.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مقالات و مطالب مفید

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *