آشنایی با مشهورترین جاذبه تاریخی سریلانکا قلعه سیگیریا

سریلانکا جزیره ای کوچک با سواحل بکر، مزارع زیبای چای، حیات وحش دیدنی،تاریخ غنی و سرشار از رنگ و نعمت و انرژی است.

این بهشت گرمسیری که مارکوپولو از آن به عنوان یکی از زیباترین جزایر دنیا یاد کرده است، در غرب اقیانوس هند و شرق خلیج بنگال واقع شده است و به خاطر شکل ظاهری اش به اشک اقیانوس هند مشهور است. در این مقاله از سایت هتل فرودگاهی رکسان به بررسی مشهورترین جاذبه تاریخی سریلانکا یعنی قلعه سیگیریا میپردازیم.

قلعه سیگیریا

در مر کز سریلانکا ستونی صخره از میان جنگل ها سر برآورده است، صخره هایی که حدود ۲۰۰ متر ارتفاع دارند و از جنگل های اطراف سر به بیرون کشیده اند. در بالای این صخره یک مجموعه کاخ بسیار قدیمی به نام قلعه سیگیریا وجود دارد که در دوران پادشاهی شخصی به نام کاسپایا ساخته شده است و قدمت آن به سال ۴۷۷ بعداز میلاد برمی گردد.

این قلعه که در بالای صخره سیگیریا و برای پادشاه ساخته شده بود، بعد از مرگ او متروکه شد و تا قرن چهاردهم میلادی به عنوان صومعه ای مورد استفاده قرار گرفت. بعد از آن، تا حدود ۳۰۰ سال هیچ نشانی از این قلعه در دست نبود. این صخره از ماگماهای آتشفشانی به وجود آمده است و سطح بسیار خشن و سختی دارد. باستان شناسان بر این عقیده اند که زندگی در این منطقه از قرن سوم قبل از میلاد ادامه داشته است. کاسپایا به این دلیل سیگیریا را برای ساخت قلعه انتخاب کرد چون از بالای قله ی آن می توانست نمایی ۳۶۰ درجه به بقیه ی مناطق داشته باشد تا در صورت وقوع حمله زود متوجه شود.

آشنایی با مشهورترین جاذبه تاریخی سریلانکا قلعه سیگیریابرای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

پادشاه در اطراف این قلعه باغ های باشکوهی ساخت که این باغ ها یکی از زیباترین جلوه های بازدید از صخره سیگریا هستند و از ۳ بخش مختلف شامل باغ های آبی، باغ های تراسی شکل و باغ های غاری تشکیل شده است و یکی از این ۳ باغ که همان باغ تراسی شکل است، مورد توجه بیشتری از طرف بازدید کننده قرار گرفته است.

جالب است بدانید که این باغ ها در زمره ی قدیمی ترین باغ های جهان هستند و توریست ها می توانند از طریق راه هایی که در این باغ ها وجود دارد، خودشان را به قلعه ی بالای صخره برسانند.

تقریبا به نصفه ی صخره که می رسید، به دو پنجه ی بزرگ شیر و دهان باز آن می رسید. دهان باز این شیر همان ورودی قلعه است که امروزه فقط پنجه های آن باقی مانده است.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

نقاشی ها و کتیبه های دیواری زیبا!

دیواره غربی سیگریا تقریباً کاملاً توسط نقاشی های دیواری پوشانده شده بود، که در زمان سلطنت کاسیاپا ایجاد شده است. هجده نقاشی تا امروز زنده مانده است. نقاشی ها زنانی را به تصویر می کشد و از پرتره های همسران و کنیزهای کاسپایا و نیز کشیش های انجام مراسم مذهبی تشکیل شده است. با وجود هویت ناشناخته زنانی که در نقاشی های دیواری به تصویر کشیده شده است، این نقاشی های باستانی منحصر به فرد از زیبایی های زنانه تجلیل می کنند و از اهمیت تاریخی باورنکردنی برخوردار هستند.

یکی از برجسته ترین ویژگی های سیگریا دیوار آینه ای آن است. جالب است بدانید در قدیم این دیوار آنقدر جلا داده شده بود كه شاه می توانست بازتاب خود را در آن مشاهده كند! دیوار آیینه ای با کتیبه ها و اشعاری که توسط بازدید کنندگان از سیگریا نوشته شده است، مزین شده است. قدیمی ترین کتیبه های موجود در سیگریا مربوط به قرن هشتم است. این کتیبه ها ثابت می کنند که سیگاریا بیش از هزار سال پیش نیز یک مکان توریستی بوده است.

مقالات و مطالب مفید

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *