جاذبه های شهر یزد، اولین شهر ثبت شده جهانی ایران

فهرست مطالب این مقاله

جاذبه‌های گردشگری یزد فقط فهرست بلندبالایی از آثار تاریخی و معماری نیست بلکه قدم زدن در کوچه پس‌کوچه‌‎های خشت و گلی یزد جاذبه‌ایست فراموش‌نشدنی. در میان جاذبه‌های گردشگری شهر یزد چندتایی بسیار پرطرفدارند: خانه لاری‌ها با بادگیرهای معروف یزدی، مدرسه ضیائیه که داستان‌های بسیاری درباره‌اش هست و می‌توانید در ادامه متن بخوانید و البته میدانی معروف به نام امیر چخماق.

شهر یزد که در میان دشت کویر و دشت لوت قرار دارد به بزرگ‌ترین بافت خشتی جهان شهرت پیدا کرده. یزد، شهریست که بازرگانان جاده ابریشم در کاروانسراهای آن استراحت کرده‌ و سیاحان زیادی درباره دیدنی‌های یزد نوشته‌اند.

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد یکی از شاهکارهای معماران هنرمند ایرانی است که در دل کویر ایران در استان یزد جلوه گیری می کند و یکی از مقاصد پرگردشگری است که مسافران زیادی از داخل و خارج آن را برای گشت و گذار در یزد انتخاب می کنند. این مسجد حدود ۱۰۰ سال و در طول ۳ دوره ساخته شده و یکی از پایه های اصلی حکومت ساسانیان به شمار می رفته است. چیزی که سبب شده این مسجد به نسبت دیگر مساجد ایران تفاوت داشته باشد خوابیدگی گنبد، سردر رفیع و بلند و همچنین کاشی کاری زیبا و منحصر به ‌فرد آن می باشد که هر چشمی را به خود خیره می کنند.

خانه‌لاری‌ها
پیرمرد چشم‌هایش را باز کرد. صدای اذان صبح از حیاط به گوش می‌رسید. از بهارخواب بیررون رفت. آبی به دست و رویش زد. هوا هنوز روشن نشده بود. سرش را بالا گرفت. بادگیر بلند خانه جلوی چشماش خودنمایی می‌کرد. هوا کم کم داشت خنک می‌شد. نگاهی به ارسی‌ها انداخت. باید زودتر دست به کار می‌شد.

حیاط کم کم پر می‌شد از رفت و آمد آدم‌ها و عطر غذا و شیرینی در مطبخ می‌پیچید. به سمت اتاق پنج‌دری رفت. جلوی پله‌ها کمی‌‌ مکث کرد و وارد تالار آیینه شد. به تصویر خودش چشم دوخت. بعد از 270 سال حالا مسئولیت نگهداری از نام خاندان به عهده او بود: نوه خاندان لاری‌؛ تجاری که سال‌ها پیش از شهر لار فارس به یزد آمده و کسب و کاری به راه انداخته بودند. خانه لاری‌ها و بادگیر بلند آن از بناهای مشهور و از جادبه‌های گردشگری شهر یزد است. این بنا در سال 1286 هجری قمری ساخته شده و ظاهرا مالک آن حاج محمد ابراهیم لاری بوده. این خانه در فهرست بناهای ملی ایران ثبت شده و امروز موزه اسناد تاریخی شهر یزد است.

میدان وقت الساعت
از دیگر جاذبه های شهر یزد میدان وقت الساعت است. در این میدان یکی از قدیمی ترین برج های ساعت ایران و جهان قرار دارد و اولین ساعت شهری ایران به شمار می رود. ساخت این برج ساعت به زمان قاجار باز می گردد و طاق و قوس ها، تزیینات آجری و کاشی کاری های منقوش به خطوط آیات و … به آن جلوه ای خاص داده اند. ساخت این برج ساعت توسط ابوبکر یکی از ساعت سازهای ماهر یزدی انجام شده و امروز به عنوان یکی از جاذبه های ارزشمند ایران مطرح است.

میدان امیرچخماق یزد
سید جلال‌الدین به تازگی به دستور شاه حاکم شهر شده بود. او که مردی سخاوتمند بود، در نزدیکی مسجد چاه آبی حفر کرد و گرمابه‌ای برای اهالی شهر ساخت. سید جلال‌الدین دستور داد تا میدانی هم در مرکز شهر بسازند. معماران و بنایان و کاشی‌کاران کمر همت بستند تا دستور حاکم را اجرا کنند. معماران طرح بازار را ریختند، بنایان تکیه و آب انبار را ساختند، و کاشی‌کاران مسجد را با هنرشان تزیین کردند. اما اجل به امیر مهلت نداد تا بنای کامل میدان را ببیند و قبل از تمام شدن میدان از دنیا رفت. اما همسرش ستی فاطمه خاتون کار او را ادامه داد. امروز نام امیر بر روی این میدان باقی مانده: میدان امیرچخماق. یادگار سیدجلال‌الدین مشهور به امیر چخماق، از پرطرفدارترین جاذبه‌های شهر یزد است. این مجموعه بنا شامل بازار، مسجد، آب‌انبار، بقعه و میدان است. تاریخ ساخت این میدان به قرن نهم هجری برمی‌گردد و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

باغ دولت آباد
خوب بریم سراغ جاذبه هایی که شهر یزد را جهانی کرده است؛ باغ دولت آباد! این باغ جزء یکی از ۹ باغ ایرانی است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. عمارت بلند این باغ بلندترین بادگیرهای جهان را دارد و از نظر معماری بسیار ارزشمند است. این باغ یکی از قدیمی ترین باغ های ایرانی است که ۲۶۰ سال قدمت دارد و در وسعت ۶.۴ هکتاری خود، نشانه هایی از بهشت را جای داده است تا بیننده را به دنیایی دیگر ببرد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مقالات و مطالب مفید

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *