اصطلاحات رایج طبیعتگردی

فهرست مطالب این مقاله

بی شک یکی از محبوب ترین سرگرمی و سفرهایی که امروز در میان بسیاری از طبیعت دوستان رایج است، طبیعت گردی است. این سفر و شاید ورزش دوست داشتنی شامل سفرهای یک تا چند روزه به مقاصد بکری در دل طبیعت است که شما را شاید معتاد خودش کند؛ هیچ طبیعت گردی نیست که بگوید من دیگر هرگز نمی خواهم طبیعت گردی کنم!

اما اگر شما به تازگی می خواهید این تفریح هیجان انگیز و لذت بخش را شروع کنید، بد نیست که با برخی از اصطلاحات طبیعت گردی طبیعت گردی آشنا شوید. این عبارت و واژه ها را احتمالا در تورهایی که شرکت می کنید، از زبان همسفرانتان و یا در مسیرهای طبیعت گردی خواهید شنید. در این مقاله از سایت هتل فرودگاهی رکسان برخی از اصطلاحات طبیعتگردی را به شما خواهد گفت.

اصطلاحات کوه‌پیمایی:

جان پناه: اگر اهل کوه‌پیمایی باشید شاید از زبان برخی کوهنوردان شنیده باشید که اندکی بالاتر جان‌پناهی قرار دارد. جان‌پناه در واقع اتاقی کوچکی است که در ارتفاعات برای کوهنوردان ساخته شده تا محل استراحت موقتی برای آنها باشد.

ارتفاع زدگی: یکی دیگر از اصطلاحات رایجی که در کوهپیمایی یا برای ازتفاعات بالا در طبیعتگردی شاید شنیده باشی، «ارتفاع زدگی» است. ارتفاع زدگی در واقع هنگام کاهش اکسیژن رخ می‌دهد و با علائمی مثل سرگیجه، حالت تهوع، سیاهی رفتن چشم‌ها، ضعف و … همراه است. یکی از راه‌های مقابله با این حالت نوشیدن آب زیاد و مدام در مسیر است.

پناهگاه: پناهگاه‌ها نیز مانند جان‌پناه‌ها محلی برای استراحت کوهنوران هستند با این تفاوت که معمولا به امکانات بیشتری مجهز هستند و حتی می‌توان در آنجا جا رزرو کرد و اقامت داشت.

اصطلاحات طبیعتگردی:

 مسیر پاکوب: در طبیعت یا کوه شاید این اصطلاح را زیاد شنیده باشید؛ به مسیرهایی که در اثر رفت و آمد زیاد صاف شده باشند اصطلاحا مسیر پاکوب می‌گویند. یکی از نکاتی که در سفر مسئولانه باید رعایت شود عبور از همین مسیرها است. این کار ضمن تامین امنیت سفر شما باعث ایجاد کمترین تخریب در پوشش گیاهی و جانوری منطقه می‎شود. زیرا شما با عبور از مسیرهایی غیر از مسیر پاکوب قسمت‌هایی بیشتری از طبیت را تخریب خواهید کرد.

مسیر مالرو: یکی دیگر از مسیرهایی که حتما در کوه و دشت آن را دیده‌اید، مسیرهای مالرو است. این مسیرها نیز مانند مسیر پاکوب راه تقریبا صافی است که ظاهر آن از بقیه راه‌ها متفاوت است. این مسیر محل عبور حیوانات اهلی مانند خر، قاطر و… است. گاهی در بعضی مسیرها نیز این محل با مسیر پاکوب یکی است.

شب مانی: هرگاه شنیدید که برنامه‌ای شب مانی دارد، به این معنی است که شب را در آن محل می‌مانید. اقامت این شب نیز معمولا در کمپ است.

کمپ کردن، کمپینگ: این اصطلاح برای مواقعی به کار می‌رود که شما در تورهای طبیعتگردی چادر یا سرپناهی در منطقه‌ای به پا می‌کنید و شب را در آنجا به صبح می‌رسانید.

اصطلاحات رایج طبیعتگردیبرای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

اصطلاحات تجهیزات سفر:

چادر دو پوش: در میان چادرها طبیعتگردی شما چادرهایی ر ا خواهید دید که شامل دو لایه هستند. لایه اول توری و قابل تنفس، لایه دوم لایه ضدباران که توسط میخ‌های مخصوص به خود در زمین فیکس می‌شوند.

گِتر: یکی دیگر از وسایل پرکاربرد که شاید نام آن را زیاد شنیده باشید گتر است. گتر در واقع پوششی است که از کفش تا بالای ساقتان را می‌پوشاند. گتر یک پوشش مناسب برای جلوگیری از ورود برف، شن، خار و خاشاک و حشرات به کفش و پاها است. یکی دیگر از کابردهای گتر جلوگیری از اتهلاک شلوارتان است؛ زیرا مانع کثیف شدن پاچه شلوارتان می‌شود و این کار باعث می‌شود تعداد دفعات کمتری ناچار به شستن آن شوید.

اسکارف: یکی از وسایل ساده اما پرکاربرد در بین طبیعتگردان اسکارف است. اسکارف در واقع تکه‌ای پارچه با کاربردهای مختلفی به عنوان دستمال سر، ماسک، چشم بند و … است.

پانچو: پانچو در واقع همان لباس بارانی است که انوع بی آستین یا آستین دار دارد و ضد آب است. پانچوهای بی آستین بلند علاوه بر اینکه از خیس شدن خودتان و کوله‌تان جلوگیری میکند، در مواقع اضطرار به عنوان سرپناه نیز می‌تواند استفاده شود.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مقالات و مطالب مفید

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *