از اشیای ممنوعه در پرواز بیشتر بدانید

اگر یک بلیط هواپیما در دست داشته باشید می توانید فهرستی از اشیا ممنوع در هواپیما را روی آن ببینید. اینکه مسافران بدانند حمل چه وسایلی در طول پرواز ممنوع می باشد، از اهمیت بسیاری برخوردار است و کمک می کند که در کنترل امنیت فرودگاه معطل نشوید یا دچار مشکل نشوید.مسئله حمل وسایل ممنوع در پرواز به خصوص در سفرهای خارجی شدیداً مورد تاکید است چرا که برخی از اقلام در سفرهای داخلی یک کشور می توانند مجاز باشند اما برخی از آن ها توسط قوانین خاص در برخی کشورها محدود شده اند . مانند حمل داروهای ضد درد و آرامش بخش در امارات متحده ی عربی. در این مطلب شما را با اشیا ممنوع در پرواز آشنا خواهیم کرد. همراه ما باشید.

اشیای ممنوعه در پرواز

اشیای تیز
حمل ابزارها و اجسام تیز در کیف دستی مجاز نمی باشد. از نمونۀ این اجسام تیز می توان به جعبۀ برش، چاقو، یخ شکن، شمشیر، تیغ، تیغ ریش تراشی و قیچی هایی که تیغۀ آن ها از 10 سانتی متر بلند تر است اشاره نمود. البته حمل چاقوی پلاستیکی که لبۀ گرد داشته باشد (چاقوهای یکبار مصرف) مشکلی ندارد. اگر شما اشیاء لیست بالا را در میان ابزارتان دارید باید آن ها را در غلاف بگذارید یا دورشان را به خوبی ببندید و در چمدان خود قرار دهید اما اجازۀ حمل آن در کیف دستی را نخواهید داشت.

سلاح گرم
ورود هر گونه سلاح گرم به هواپیما ممنوع است. پس حمل سلاح گرم در کیف دستی نیز مجاز نیست. مواد قابل انفجار و اشتعال مرتبط مانند باروت هم به طور کلی ممنوع می باشند و اجازۀ حمل آن ها در چمدان یا کیف دستی داده نخواهد شد. تفنگ های انفجاری و اسلحۀ گرم فقط در صورتی اجازۀ حمل دارند که اولا مجوزهای قانونی برای حمل آن صادر شده باشد و در ثانی باید توسط حراست بررسی شوند. اسلحه باید بدون گلوله و فشنگ باشد و در یک بسته بندی محکم قرار گیرد. چنانچه تفنگ بادی همراه دارید باید سیلندر هوای آن را خالی کنید و آن را در چمدان قرار دهید.

وسایل ورزشی
برای حمل لوازم ورزشی خود باید از بخش بار هواپیما استفاده کنید. شما اجازه نخواهید داشت که لوازمی مانند چوب بیس بال، تیر و کمال، چوب هاکی و لاکروس، چوب اسکی یا چوب گلف و چوب بیلیارد و تفنگ نیزه ای خود را به داخل هواپیما ببرید. این موارد در بسته بندی مخصوص در قسمت بار یا داخل چمدان قابل حمل می باشند.

ابزار آلات
ورود ابزارآلات به هواپیما مجاز نیست. همانطور که دربارۀ قیچی گفته شد، آچار یا پیچ گوشتی در صورتی که 18 سانتی متر یا کمتر از آن طول داشته باشند اجازۀ حمل در کیف دستی را خواهند داشت اما ابزارهایی مثل اره، شوکر دامی، دریل و مته، چکش و اهرم، تبر و تیشه و هر ابزار دیگری که بیشتر از 18 سانتی متر طول داشته باشد باید در قسمت بار هواپیما حمل شود.

لوازم دفاع شخصی و هنر های رزمی
اگر ابزارهای دفاع شخصی حمل می کنید یا در هنرهای رزمی فعالیت دارید باید بدانید که ابزارهای شما اجازۀ ورود به قسمت مسافرین را نخواهند داشت. فرقی نمی کند که چه وسیله ای همراه داشته باشید باید آن را بارنامه کرده و به بخش چمدان ها ارسال کنید. از جمله مواردی که باید در چمدان حمل شود می توانیم به پنجه بوکس، تفنگ شوکر، باتوم، ستاره های پرتابی نینجا، اسپری های فلفل و چماق و گرز و ابزارهای مشابه اشاره نمائیم. همچنین لوازمی مانند گرز و اسپری فلفل باید در غلاف ویژه قرار گیرند و بعد به چمدان منتقل شوند.

مواد منفجره
حمل و نقل کلیۀ مواد قابل انفجار یا اشتعال به محدودۀ هواپیما ممنوع است. همچنین مواد شیمیایی خطرناک نیز اجازۀ ورود به هواپیما را ندارند . شما نمی توانید چنین کالاهایی را در بخش بار هواپیما نیز قرار دهید. سایر ابزارهای ممنوع در این لیست عبارتند از : هرگونه کلاهک انفجاری، انواع دینامیت و منور، نارنجک، مواد منفجره یا آتش زا، ترقه، قوطی های اسپری عطر و ر نگ . . . هر ماده ای که به هر نحو قابل انفجار یا اشتعال باشد مانند گاز و بنزین، کبریت، فندک، تینر، کلر و مواد سفید کننده و سایر مواردی که ممکن است در اینجا ذکر نشده باشند. چنانچه در ممنوع بودن کالایی که همراه خود دارید شک دارید با شرکت هواپیمایی خود تماس بگیرید و از آنان مشورت بخواهید.

مقدار مایعات
در پروازهای هوایی حمل مایعات در چمدان با محدودیت مواجه است. فرقی نمی کند که آن مایع چه چیز باشد. اگر بخواهید مادۀ مایعی را با چمدانتان حمل کنید باید آن را در بطری هایی بریزید که وزنش نباید از 100 گرم تجاوز کند. برای حمل بطری ها نیز کیسه های مخصوصی وجود دارد که حجم تقریبی آن ها حدود یک لیتر می باشد. این کیسه ها باید با زیپ باز و بسته شوند. همچنین هر فرد فقط یک کیسه می تواند همراه خود داشته باشد. همچنین ماده های شیمیایی، داروها و شیر مادر شامل این قانون نمی شوند. اگرچه در بازرسی فرودگاه کاملا بازبینی خواهند شد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مقالات و مطالب مفید

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *