آشنایی با اهمیت سفر کردن در سلامت روان!

کلمه سفر ممکن است در فرهنگ های مختلف، معنا و مفهوم متفاوتی داشته باشد. اما هر کدام از این تعاریف یک هدف را دنبال می کنند و آن هم دست یابی به یک حس خوب و آرامشی دوست داشتنی و نیز رها شدن از تشنج ها و خستگی های روزمره زندگی برای یک مدت مشخص است. سفر کردن به انسان فرصت رها شدن از مشکلات و دغدغه های فکری را می دهد و باعث می شود خستگی های کاری و آشوب هایی که هر روز با آن ها مواجه می شود را برای مدت کوتاهی فراموش کند. این واژه ی پر اهمیت، در میان بسیاری از خانواده های ایرانی نهادینه نشده و شاید به سبب ندانستن اهمیت سفر در سلامت روان است که جامعه روز به روز به سمت افسردگی کشیده می شود.

مسافرت به شما کمک می کند تا احساسات منفی و استرس‌تان را مدیریت کنید.

بعضی مواقع می خواهیم که تا می توانیم از جایی دور شویم… سفر تنها برای دیدن مکان های جدید نیست! بلکه شاید ذهن ما می خواهد که از قدیمی ها کمی دور شود. طبق گفته سازمان روانشناسی آمریکا، تعطیلات می توانند کاری کنند که شما احساسات منفی و استرس خود را با دوری از مکان ها و فعالیت هایی که خودشان موجب استرس هستند، مدیریت کنید.

اهمیت سفر همچنین برای تنظیم مجدد احساسات ما به کار می رود. طبق تحقیقات به عمل آمده، ما در مورد خودمان حس بهتری خواهیم داشت، مخصوصا اگر مقصد سفر ما در کنار آب واقع شده باشد.

مسافرت موجب کاهش افسردگی می شود.
سبک زندگی مدرن ما که با یک شلوغی پایدار همراه است، منجر به استرس، تحریک پذیری و اثرات منفی بر بهره وری، کارآمدی و رفاه ما می شود. وضعیت به قدری بدی است که زنانی که کمتر از یک بار در هر دو سال به سفر می روند، از افسردگی و استرس رنج می برند، این در حالی است که زنانی که حداقل دو بار در سال به تعطیلات می روند، طبق مطالعه سال ۲۰۰۵ توسط کلینیک مارش فیلد در ویسکانسین، کمتر دچار افسردگی می شوند.

 برنامه ریزی کردن برای سفر، حس شادی شما را بالا می برد.

زمانی که افراد منتظر یک سفر هستند، خوشحالتر از مواقع عادی می باشند. زمانی که ما منتظر سفری هستیم که قرار است در روزهای آتی برایمان اتفاق بیوفتد، حس شادی بیشتری را نسبت به خودمان، وضعیت اقتصادی خانواده ها و به طور کلی کیفیت زندگی‌ خود داریم.

در حقیقت زمانی که مردم پیش بینی یک سفر را می کنند بسیار بیشتر از مواقعی که پیش بینی به دست آوردن یا خرید چیزی را دارند، خوشحال هستند. پس همین حالا یک سفر را هرچند کوتاه برنامه ریزی کنید؛ بهترین کار برای شادی و سلامت روحی‌تان!

آشنایی با اهمیت سفر کردن در سلامت روان!برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

سفر تجربیات شما و درک واقعی زندگی را غنی می کند.
بعضی مردم فکر می کنند زمانی که دارایی های مادی آن ها بیشتر شوند، بیشتر شاد خواهند بود. با این حال، شما به زودی خواهید آموخت (اگر تاکنون متوجه نشده باشید) کالاهای مادی، املاک، طلا و جواهر و غیره به صورتی هستند که با افزایش سن، حس خوب داشتن آن ها از بین می رود در حالیکه تجربیاتی که شما در طول سفرهایتان به دست می آورید به خاطراتی تبدیل می شوند که شما را به انسانی غنی تبدیل می کند.

سفر ریسک سکته قلبی را کاهش می دهد.
موارد حمله قلبی در طول سال ها افزایش یافته است و جالب است بدانید که مطالعات علمی نشان داده اند مردانی که چندین سال است که به سفر نرفته اند، ۳۰ درصد بیشتر احتمال ابتلا به حمله قلبی دارند. کسانی که به طور مرتب به مسافرت می روند، ۲۱ درصد کمتر از چنین حمله ای جان خود را از دست می دهند. همچنین زنانی تنها یک بار در هر شش سال سفر می کنند، هشت بار بیشتر از باقی خانم ها از حمله قلبی رنج می برند.

سفر کردن علاوه بر فوایدی که بر سلامت روح و روان آدمی و شخصیت فرد دارد می تواند در سلامت جسم نیز به عنوان دارویی قوی نقش آفرینی کند. از جمله فوایدی که سفر بر روی جسم انسان می تواند داشته باشد شامل موارد زیر است:

بهبود خواب و رفع بی خوابی و همچنین تنظیم دقیق زمان خواب
تأمین ویتامینD مورد نیاز بدن
افزایش تحرک بدنی
افزایش اکسیژن مورد نیاز بدن
افزایش قدرت هوش

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مقالات و مطالب مفید

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *