آشنایی با جاذبه های گردشگری هرسین

هرسین، شهری کهن در استان کرمانشاه با جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی، نمونه‌ای کامل از یک مقصد گردشگری در ایران است. در این مقاله از سایت هتل فرودگاهی رکسان به معرفی این شهر زیبا و تاریخی میپردازیم.

هرسین

شهرستان هرسین با مساحت ۱۰۸۱ کیلومترمربع و ۸۶۳۴۲ نفر جمعیت از شهرستان های استان کرمانشاه است. مرکز این شهرستان شهر هرسین است. گلیم و قالی های بافته این شهرستان شهرت جهانی دارد. شهرستان هرسین در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی استان کرمانشاه واقع شده که از جنوب به شهرستان دلفان استان لرستان، از شمال به شهرستان صحنه، از غرب به شهرستان کرمانشاه و از شرق به نهاوند محدود می شود. مردم شهر هرسین به زبان کردی صحبت می کنند. خود هرسین از چند طایفه تشکیل شده که اکثریت آن کاکاوند و هرسینی می باشند. مذهب مردم هرسین شیعه مذهب می باشد.

جاهای دیدنی هرسین در کرمانشاه

پل چهر هرسین

«پل چهر» بنایی است تاریخی و متعلق به دوران پهلوی اول که در دهستان شیرز، منطقه‌ بیستون و در شمال غربی «روستای چهر» از توابع شهرستان هرسین قرار دارد. این پل تاریخی متشکل از پنج دهنه به عرضی بالغ بر چهار متر و ۷۰ سانتی‌متر و طولی برابر با ۶۰ سانتی‌متر، جان‌پناه‌های به ارتفاع نیم متر و ۶ چشمه طاق است که سازندگان آن را با استفاده از گچ و بلورهای سنگی که تراشیده شده است، ساخته‌اند. «گامسیاب» نام رودخانه‌ای است که «پل چهر» را بر آن احداث شده است. جالب است بدانید که بر بدنه‌ این پل، می‌توان بلوک‌هایی از سنگ‌های بسیار قدیمی و نیز سنگ‌قبرهایی را مشاهده کرد که متعلق به دوران اسلامی است.

گوردخمه‌های اسحاق‌وند (سکاوند)

در ۲۵ کیلومتری از جنوب غربی شهرستان هرسین، در صخره‌های شمال شرقی روستای زیبای «ده‌ نو»، می‌توان یکی دیگر از میراث ایران باستان و جاهای دیدنی کرمانشاه را مشاهده کرد که به «گوردخمه‌های اسحاق‌وند» یا «سکاوند» شهرت یافته است. آثاری که متشکل از سه گوردخمه است که در دل کوه تراشیده شده است. وجه تسمیه این اثر ملی به «گوردخمه‌ اسحاق‌وند»، به‌دلیل قرارگیری آن در نزدیکی روستای «اسحاق‌وند» است.

گوردخمه برناج
در حدود ۵۰ کیلومتری شهرستان هرسین، در ۱۴ کیلومتری شمال غربی شهر تاریخی «بیستون» و در اوایل روستای «برناج» از توابع هرسین، یکی از آثار باستانی ایران قرار گرفته است که از آن به «گوردخمه ی برناج» یاد می شود. در مورد قدمت این میراث ارزشمند دو روایت وجود دارد، برخی آن را متعلق به دوران حکومت ساسانیان و گروه دیگر آن را از آثار دوران سلطنت اشکانیان می پندارند. سازندگان این اثر ایران کهن، آن را بدون هیچ نوع تزئیناتی ساخته و در پیرامون آن نیز قابی تراشیده اند. این گوردخمه متشکل از سقفی طاق مانند با پلانی مربع شکل و اضلاعی به طول ۹۵ سانتی متر، ارتفاعی بالغ بر ۹۵ سانتی متر تا سقف و یک آب پری تراشیده شده در بالای آن است.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مقالات و مطالب مفید

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *