وبلاگ

5 پل استانبول که به نمادهای این شهر معروفند

استانبول یکی از شهرهای اصلی کشور ترکیه و پایتخت آن می باشد. این شهر بسیار زیبا در جنوب این کشور واقع شده است. شهر استانبول در حال حاضر بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر در کشور ترکیه است. استانبول را مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه می دانند. طبق آمارهای سال ۲۰۱۸ جمعیت این شهر امروزه بیش از ۱۵ میلیون نفر محاسبه شده است.

در سال ۲۰۱۰ استانبول را به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب کردند . همچنین از نظر تعداد گردشگری که در طول سال به این شهر بسیار زیبا و تاریخی سفر می کنند، استانبول جایگاه سوم را در سال ۲۰۱۰ به دست آورده است. شهر فوق العاده استانبول در انحصار تنگه ها و آب های بسیار زیادی قرار دارد و همین تنگه ها و آب های بسیار زیاد سبب شده تا شاهد پل های مختلفی در این شهر باشیم.

این پل ها نقش های بسیار مهمی دارند و کمک می کنند تا بخش های مختلف شهر به یکدیگر مرتبط شده و مردم شهر استانبول از آن ها برای حمل و نقل استفاده کنند. در این مطلب  شما را با ۵ مورد از زیباترین و مهمترین پل های شهر استانبول آشنا میکنیم.

پل بسفر

یکی از قدیمی ترین پل های شهر استانبول، پل بسفر است که قدمت آن به ۵۰ سال پیش باز می ‌گردد و در حال حاضر این پل را یکی از مهم ترین و زیباترین پل های جهان می ‌دانند. شهر استانبول در کمال تعجب، در دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد و پل بسفر بخش اروپایی استانبول را به بخش آسیایی آن متصل می‌ کند.

طول این پل ۲۱۰۰ متر است و می توان طول ۱۳۰۰ متری آن را با ماشین طی کرده و از روی تنگه بسفر عبور کرد. این پل از سطح آب ۱۰۵ متر ارتفاع دارد . شب ها همواره روشنی بی نظیر این پل، جلوه زیبایی به شهر استانبول می دهد. اطراف این پل پر از رستوران های ترکی است و شما می توانید غذاهای سنتی کشور ترکیه را در این رستوران ها امتحان کرده و خوشمزه ترین غذاهایی استانبول را در مکان ها میل کنید.

به جز رستوران ها، کافه های مختلفی نیز در اطراف این پل ساخته شده اند .که این کافه ها یکی از اصلی ترین مکان ها برای تفریح و شب گردی در شهر استانبول محسوب می‌ شوند. اگر به استانبول سفر کرده و قصد دارید تا یکی از جاذبه‌ های گردشگری زیبای این شهر را مشاهده کنید، بهترین گزینه پل بسفر است . می توانید از روی آن عبور کنید و یا از امکانات تفریحی و گردشگری که در اطراف آن در نظر گرفته شده است بهره مند شوید.

5 پل استانبول که به نمادهای این شهر معروفند
5 پل استانبول که به نمادهای این شهر معروفند

پل سلطان مهمت فاتح

یکی دیگر از پل های مشهور این شهر ، پل سلطان مهمت فاتح است. این پل نیز همانند پل بسفر بر روی تنگه بسفر قرار گرفته است و باعث اتصال بخش های مختلف شهر به یکدیگر شده است. ساخت این پل به چند سال پس از ایجاد پل اصلی بسفر برمی ‌گردد.

معماری و ساخت این پل و همچنین طول آن سبب شده تا امروزه از پل سلطان مهمت فاتح به عنوان بیست و یکمین پل معلق جهان نام برند. این پل به نسبت پل بسفر بسیار خلوت تر است .اگر در زمان سفر به شهر استانبول به دنبال مکانی خلوت و دنج هستید تا لحظات آرامی را در آن سپری کنید، پل سلطان مهمت فاتح بهترین گزینه برای شما است.

پل سلطان سلیم یاووز

یکی از پل های خارق العاده شهر استانبول، پل سلطان سلیم یاووز است. پل سلطان سلیم یاووز پس از پل میلائو در فرانسه به عنوان طولانی ترین پل معلق جهان شناخته می‌ شود. این پل تاریخچه طولانی نداشته و افتتاح آن به چند سال قبل بر می‌ گردد.

دولت ترکیه تلاش کرده تا با افتتاح این پل، شهر استانبول را وارد فضای نوینی کند . امروزه پل سلطان سلیم یاووز به عنوان یکی از مهم ترین پارامترهای استانبول مدرن شناخته می‌ شود. افتتاح این پل طولانی و زیبا سبب کاهش حجم ترافیک این شهر به طرز چشمگیری شده است. این پل نیز بر روی تنگه بسفر ساخته شده است . ارتفاع آن ۳۲۱ متر از سطح دریا می ‌باشد و برای ساخت آن نیز ۳ میلیارد یورو هزینه شده است.

5 پل استانبول که به نمادهای این شهر معروفند
5 پل استانبول که به نمادهای این شهر معروفند

پل شاخ طلایی

یکی دیگر از پل های تازه تاسیس ترکیه، پل شاخ طلایی است که افتتاح آن به سال ۲۰۱۴ بر می‌ گردد. این پل مخصوص تردد قطارهای شهری است. پل بسیار زیبای شاخ طلایی، منطقه بی اوغلو را به منطقه فاتح استانبول متصل کرده .در حال حاضر یکی از پل های خاص و دیدنی این شهر محسوب می شود.

5 پل استانبول که به نمادهای این شهر معروفند
5 پل استانبول که به نمادهای این شهر معروفند

پل گالاتا؛ معروف ترین پل استانبول

اگر می خواهید یکی از جذاب ترین پل های دنیا را مشاهده کنید، می توانید به سراغ یکی از مشهور ترین یعنی پل گالاتا رفته و از آن دیدن کنید. شما می توانید صف طولانی و منظمی از صیادان و ماهی گیران را بر روی این پل مشاهده کنید. این پل  امروزه یکی از نوستالوژیک و در عین حال جذاب ترین مکان های دیدنی این شهر شناخته می شود.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.