مجله گردشگری

گرجستان ؛ سراسر جاذبه توریستی و دیدنی

گرجستان کشوری در قفقاز و پایتخت آن شهر تفلیس است. این کشور در منطقه اوراسیا قرار دارد که مرز میان اروپا و آسیا است، که در میانه و غرب قفقاز جنوبی (ماورای قفقاز) واقع شده است و از شمال با روسیه، از شرق با جمهوری آذربایجان، از جنوب با ارمنستان، و از جنوب غربی با ترکیه هم مرز است و در غرب هم با دریای سیاه همسایه است.
کشور گرجستان، کوهستانی و پرباران است. بیشتر شهروندان آن مسیحی هستند و ۸۴ درصد آنان از نژاد گرجی دارند و به زبان گرجی سخن می‌گویند. این زبان خط ویژه خود را دارد.
این کشور تاریخ و فرهنگ پربار و کهنی دارد و از نخستین کشورهایی است که مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور برگزید (در سده‌های چهارم و پنجم میلادی). تاریخ و فرهنگ گرجستان با ایران مشترکات بسیاری دارد چراکه این کشور مدتها جزئی از ایران بوده است. در دوره صفویه، مادر بیشتر شاهان، گرجی بودند و گرجی‌ها در بسیاری از مناصب کشوری و لشکری حضور داشتند.

شهر تفلیس از جاذبه های گرجستان

شهر تفلیس از قدیم به عنوان عروس شهرهای قفقاز و آسیای میانه زبان زد بود.بوستان ها و تفرجگاه های بی مانندش و رود خانه متکواری که از مرکز شهر تفلیس می گذرد نماها و چشم اندازهای خارق العاده ای را پدید آورده است.
حدودا پنج دریاچه ی قابل قایق سواری و شنا در تفلیس وجود دارد که یکی از آن ها به حدی وسیع است که تفلیسی ها لقب دریا به آن داده اند وجود پارک آبی و مهم تر از همه مجسمه ها که جلوه ای خاص و هنری به سیمای شهر بخشیده اند.
تیفلیس یا تهبیلیسی مشتق از لغت تپهیلی است که در زبان عربی تفلیس نامگذاری شده است.آب و هوای تفلیس به علت نسیم خنکی که از کوهستان های در دره های حوالی وزیده می شود پاکیزه و لطیف است متوسط درجه حرارت آن 2ر13 است در تابستانها درجه حرارت به 2ر25 و در زمستان ها به 9ر0 میرسد.
از ماه اذر الی اسفند (مابین 30 الی 35 روز) به زیر صفر میرسد متوسط سالانه ی بارندگی 5٠5 میلی متر است که ٣4ان درماهای گرم سال میبارد تقریبا ٢5روز از فصل تابستان تفلیس شاهد روزهای گرم و افتابی است و دمای هوا ٣٠ درجه بالا میرود.

جاذبه های گردشگری و زیبای گرجستان

سواحل زیبای گرجستان

سواحل زیبای گرجستان از قدیم الایام هزاران توریست را در هرفصلی به خود جذب میکند.در زمان شوروی سابق این منطقه از جذاب ترین مناطق گردشگری به شمار میرفت و اکنون نیز نشانه هایی از آثار مربوط به تفرجگاه های بزرگان کشور شوری سابق دراین مناطق وجود دارد در نزدیکی بندر باتومی منطقه ای به اسم اورکی واقع است که از آن ساحل سحرآمیز یا مغناطیسی نیز یاد می شود.
شنا کردن در این دریایی سحرآمیز و حمام آفتاب برروی شن های ساحلی بنابر باور عمومی موجب درمان بیماری های زیادی می باشد،تحقیقاتی که دانشگاه اورکی انجام داده بیانگر این موضوع میباشد که ماسه های ساحلی این منطقه مواد معدنی ویژه ای دارا می باشد که تاثیرات درمانی راجع به بیماری های قلبی ،عصبی و عروقی دارد برمبنای این مطالعات فقط دو مکان در دنیا موجود است که چنین خواصی دارند.
با سپری کردن چند روز و گشت و گذار دراین منطقه می توانید درمانگر یا پیشگیر بیماری های زیادی باشید رودهای متعددی در کوهستان های گرجستان جاری است و این کوهستان ها سرچشمه این رودها می باشد،گذر رود خانه ها از روستا ها و شهرهای این کشور چهر ه ی زیبایی به شهر بخشیده است.

شهر سنگی اوپلیستیخه

بزرگترین شهر سنگی جهان شهر سنگی اوپلیسیتیخه نام دارد که در گویش عامیانه به معنی معبد خدایان است.آثار بجا مانده مهم از مذهب پیکانیزم دراین مکان قدیمی به چشم میخورد که قدیمترین سد،داروخانه،بازار و امفی تئاتر و صدها اثر قدیمی دیدنی و زیبا در دل طبیعت بی مانند از جمله نقاط دیدنی بین دو شهر تفلیس و باتومی در چند متری تفلیس قرار دارد.

باتومی

یکی از زیباترین شهرهای گرجستان و بهترین تفریحگاه ساحلی گرجستان باتومی است که در تابستان آب و هوایی دلپذیر دارد. در این شهر زیبا می توانید از پارک دولفین های باتومی، بلوار قدیمی و زیبای باتومی، باغ ملی گیاه شناسی باتومی، تله کابین باتومی، میدان زیبای Piazza، برج Alphabet Tower، بنای عشق Ali and Nino، پارک 6 May و آکواریوم باتومی دیدن کنید.

گرجستان ؛ سراسر جاذبه توریستی و دیدنیبرای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

ناری کالا (نارین قلعه)

که گرجی ها به آن ناری کالا (Narikala) می گویند و در زمان ساخت به نام گرجی شوریس تسیخه (Suris Tsikhe) مشهور بوده در سده 4 میلادی و احتمالا توسط ایرانی ها ساخته شده است. این مهم‌ترین پایگاه پدافندی شهر تفلیس در بالای تپه ای در تفلیس قدیم قرار دارد و در طول تاریخ فرمانروایان تفلیس را در خود جای داده است. فرمانروایان گرجی، ایرانی، ترک، عرب یا روس هر یک بخشی را به قلعه افزوده اند.

شالوده اصلی برج ها و دیوار در سده 8 میلادی به فرمان امیران عرب ساخته شده است. بهترین راه رسیدن به نارین قلعه دنبال کردن خیابانی است که کلیسای جامع ارمنی سنت جورج در آن قرار دارد. پیش از آن پل و کلیسای متخی را دیده ایم، از گرمابه ها و مسجد گذر کرده ایم تا به نارین قلعه رسیده ایم. نارین قلعه جز آن که جاذبه دیدنی تاریخی باشد بهترین مکان برای دیدن چشم انداز شهر تفلیس است. پس از تماشای نارین قلعه از ورودی قلعه به جهت غرب مسیری وجود دارد که ما را به “کارتلیس ددا” یا مادر گرجستان می رساند.

گرجستان ؛ سراسر جاذبه توریستی و دیدنیبرای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

سایر جاذبه های دیدنی گرجستان

پارک آبی تفلیس گرجستان (آکوا پارک)

یکی از جاذبه های دیگر گرجستان پارک آبی تفلیس گرجستان است که در آن انواع سرسره های آبی، استخرهای شنا و… وجود دارد. نیمه خرداد تا نیمه مهر ماه بهترین زمان برای رفتن به این منطقه و استفاده کردن از پارک آبی است.

کلیسای صخره ای گرجستان

کلیسای صخره ای که به ستون کاتسخی شناخته می شود بر فراز یک صخره به ارتفاع 40 متری و در غرب گرجستان و در نزدیکی شهر چیاتورا قرار گرفته است.این کلیسا را پلکان بهشت نیز نامیده اندکه بنای آن بین قرن ششم و هشتم میلادی ساخته شده و یک راهب گرجی در آن زندگی می کرده است.

پارک ریکه تفلیس گرجستان (Rike park )

یکی از جاذبه های گردشگری گرجستان و مکانهای تفریحی در تفلیس پارک ریکه می باشد. در نزدیکی این پارک پل صلح و قلعه نارلیکا نیز وجود دارد که می توانید از آن ها دیدن فرمایید.

پل صلح

شورای شهر تفلیس برای متصل ساختن بخش های قدیمی و جدید تفلیس در سال 2010 دستور ساخت یک پل را به طراح برجسته ایتالیایی دادند. این پل بر روی رودخانه کورا قرار گرفته که بر روی سقف پل 150 متری، 1208 بسته نورانی با طرح های مختلف از 6040 لامپ LED نصب گردیده که در شب منظره زیبایی دارد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *