مجله گردشگری

کوه های مریخی یا مینیاتوری چابهار

چابهار یا چهار بهار، شهر همیشه بهار سیستان و بلوچستان، مکانی با طبیعتی عجیب و شگفت انگیز که می تواند شما را به سفری فضایی در دل کوه های مریخی یا همان کوه های مینیاتوری نیز ببرد، جایی که با قدم زدن در آن گویی قدم بر سیاره ای دیگر نهاده اید، مکانی حیرت انگیز که آسمان شبش نیز شهرت زیادی دارد و جلوه ی تماشایی را پیش روی تان می گذارد.

معرفی کوه های مریخی چابهار  یا چهاربهار

حدود ۸۱ تا ۸۶ کیلومتر که از شهر چابهار دور شوید، دقیقا سمت چپ جاده چابهار به گواتر، در کنار جاده، یکی از شگفتی های طبیعت ایران و جهان را می بینید، حالا در جاده ای هستید که از یک سو کوه های مریخی با رنگ رویایی خود شما را احاطه کرده و در سوی دیگر منظره خیال انگیز ساحل و دریا و ماسه های سرخ با درختچه های بیابانی به چشمتان می خورد.
برای همین است که اینجا یکی از زیباترین جاده های ایران و زیباترین جاده استان لقب گرفته است.این تصویر تنها در چابهار به حقیقت می پیوندد و به یکی از زیباترین خاطره های تان تبدیل می شود.

اگر از ماشین پیاده شده و به سمت کوه ها بروید، گویی قدم بر سیاره ای دیگر نهاده اید، سیاره ای با کوه های خاص!
سیاره ای بی نظیر در دل چابهار که نمونه دیگر آن در کمتر جایی از دنیا وجود دارد، از همین رو کوه های این منطقه را کوه های مریخی یا مینیاتوری می نامند اما در زبان محلی به کالانی یا آریا شهرت دارند.

نحوه تشکلیل کوههای  مریخی:

کوه های مریخی چابهار که از پدیده های ژئومورفولوژی این ناحیه هستند و در اثر فرسایش آب و باد در این منطقه ایجاد شده اند، برخلاف سیاره سرخ یا مریخ که به رنگ قرمز دیده می شود، رنگی میان طوسی و سفید دارند و با تغییر نور روز، رنگ های متفاوتی به خود می گیرند.
بر اساس بررسی های موجود، قدمت این کوه ها به دوره سوم زمین شناسی، یعنی به ۸ تا ۱ میلیون سال قبل باز می گردد و در واقع چندین میلیون سال زیر آب دریای عمان قرار گرفته و در آن زمان بعنوان بخش کوچکی از اقیانوس هند بوده و کم کم از زیر آب خارج شده اند.

از جنس ماسه سنگ و مارن بوده و روی بدنه شان سنگواره های مختلفی از موجوداتی مثل صدف ها و ماهی ها حتی نهنگ ها دیده می شود.
این کوه های دریایی، در کنار هم رشته کوهی را تشکیل می دهند که به موازات ساحل از منطقه ی کچو تا خلیج گواتر کشیده شده و ده ها کیلومتر به سمت شرق امتداد دارد.

کوه های مریخی چابهار کجاست؟

این رشته کوه در ادامه کوه های زاگرس شکل گرفته و کوه هایی را با ارتفاع متفاوت در خود جای داده است؛ در جایی شاهد کوه های ۱ متری هستیم و در نقطه ای دیگر به ناگاه ارتفاع آن ها از ۱۶۶ متر هم تجاوز می کند.
جالب ترین نکته این کوه ها، سختی و مقاومت آن هاست به گونه ای که برای بالا رفتن از آنها باید تجربه صخره نوردی داشته باشید.
اگر اهل صخره نوردی باشید، با داشتن تجهیزات لازم و آشنایی با اصول سنگ نوردی، بی شک می توانید یکی از بهترین تجربیات خودتان را در دل این کوه ها بسازید.
کوه های مینیاتوری چابهار بهترین گزینه برای کسانی که به ستاره شناسی و دیدن صور مختلف فلکی نیز علاقه دارند!

بهتر است به گونه ای برنامه ریزی کنید که شب را در حوالی این کوه ها به صبح برسانید یا حداقل دقایقی از شب را در آنجا حضور داشته باشید.
چراکه کوه های مینیاتوری در منطقه ای واقع شده اند که یکی از جاذبه های خاص با آسمانی منحصر به فرد محسوب می شود و به گفته کارشناسان این نقطه افق وسیعی دارد و آسمانش قابلیت رصد همزمان چهارده صور فلکی را دارد!

به دلیل ساختار منطقه، اثر زیادی از گیاهان در آن به چشم نمی خورد اما می شود به انتظار دیدن جانوران نشست و از تماشای شان لذت برد.
پرندگانی همچون فلامینگو، عقاب دشتی، حواصیل و تیهو در نزدیکی کوه های مریخی به زندگی ادامه می دهند و زیبایی منطقه را دو چندان کرده اند بنابراین در سفر به کوه های مریخی، دوربین عکاسی تخصصی و یا گوشی هوشمندتان را فراموش نکنید.


فکر می کنید چند جای دیگر، چنین منظره شگفت انگیزی وجود دارد و چه قدر ممکن است که چنین چیزی را دوباره ببینید، پس در این سفر تصاویر خوبی را ثبت کنید تا برای همیشه جلوه زیبای این مریخ زمینی را به خاطر بسپارید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *