وبلاگ

کاخ کرملین بزرگترین کاخ سلطنتی روسیه

شهر مسکو به سبب داشتن بناهای تاریخی و قدیمی متعدد یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در جهان به شمار می‌رود. و سالانه عده زیادی از مردم سرتاسر دنیا مسافر پایتخت روسیه می‌شوند. هر کدام از بناهای این شهر روایتگر بخشی از تاریخ روسیه هستند. کاخ کرملین از جمله بناهای معروف شهر مسکو و بزرگ‌ترین کاخ سلطنتی روسیه است که در میدان سرخ مسکو قرار دارد و افراد زیادی در سال از آن بازدید میکنند. کرملین در زبان روسی به معنی دژ است.

این مکان  قلب مسکو نیز نامیده می‌شود. یکی از زیباترین کاخ‌های جهان با قدمتی حدود۶۰۰ سال بوده است و شهرتی جهانی دارد.بسیاری از جاهای دیدنی مسکو در محوطه کرملین قرار گرفته است و به خاطر مهم بودن این مکان به آن لقب قلب مسکو داده شده است.این بنای زیبا  قدمتی ۶۰۰ ساله دارد، یکی از بزرگترین کاخ‌های سلطنتی روسیه و از جمله زیباترین کاخ‌های جهان است.

تاریخچه کاخ کرملین مسکو

قصر کرملین برروی تپه کرملین و در محل تقاطع دو رودخانه نگلین نایا و رودخانه مسکو ساخته شد و در گذشته مقرحکومتی روسیه و دژ مستحکم تزار روس بوده و هم اکنون محل اقامت رئیس جمهور روسیه است. و از قدیمی ترین کاخهای شهر مسکو است که در قرون ۱۴، ۱۶ و ۱۷ بازسازی شده و بعضی از ساختمان‌های آن متعلق به قرن دوازدهم است. این مکان تا قرن ۱۴ ام گراد مسکو نام داشت و در سال ۱۳۳۱برای اولین بار کرملین نامیده شد.

پرنس کبیر ایوان سوم در سال ۱۴۷۵ بر روسیه قرون وسطی حکومت می‌کرد. او برای نشان دادن شکوه حکومت خود، این بنا را گسترش داد و به آن رسیدگی کرد. پس از پرنس کبیر تا سال ۱۷۷۳ که کاترین کبیر حکومت را به دست بگیرد، از رونق افتاد و متروکه باقی ماند.

بنای اولیه توسط مغولان به کلی نابود شد به همین سبب مورد بازسازی قرار گرفت و تاریخ ساخت آن سال ۱۸۴۹ ذکر شد. در ابتدا حیاط داخلی در این کاخ وجود داشته اما تعداد اتاق ها ۷۰۰ نبوده و به مرور زمان به شکل امروزی در آمده است. همچنین ساختمان غربی محل امور دولتی و ساختمان‌های دیگر مختص خاندان سلطنتی بوده است.

کاخ کرملین بزرگترین کاخ سلطنتی روسیه
کاخ کرملین بزرگترین کاخ سلطنتی روسیه

معماری کاخ کرملین مسکو

در گذشته، معماری کاخ کرملین دستخوش تغییرات زیادی قرار گرفته است. به گونه ای که معماران کرملین جدید را بر روی کرملین قدیم که از جنس سنگ سفید بود، ساختند. دیوارهای قبلی را تا جایی که می‌توانستند نگه داشتند و فقط برای بلندتر و ضخیم‌تر کردن آن، دورش را دیوار آجری کشیدند.

در این بنای تاریخی از سبکهای مختلفی همچون سبک باروک استفاده شده است. زمینی که برای ساخت این بنا به کار رفته از قرن چهاردهم متعلق به شاهزادگان و درباریان روسی بوده است. بزرگ ‌‌ترین کلیسای کرملین مسکو که کلیسای جامع اوسپنسکی نام دارد در سال ۱۴۷۵ تا ۱۴۷۹ در  محوطه کرملین ساخته شد.

این کلیسا محلی برای تاج گذاری تزارهای روسیه بود. همچنین دیوارهای کاخ کرملین از سال ۱۴۸۵ تا ۱۴۹۵ به دست معماران ماهر و خوش ذوق ایتالیایی ساخته شد .که  به منظور جلوگیری از نفوذ دشمن به محوطه کاخ، طراحی شدند.

ساخت کاخ کرملین به مدت ۱۰ سال به طول انجامید و از سال ۱۸۳۸ تا ۱۸۴۹ میلادی در زمان امپراتوری نیکلای اول، توسط معماران روسی به سرپرستی کنستانتین تون بنا گردید. سرانجام در سال ۱۸۴۹ ساخت این کاخ به پایان رسید و مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۶۱ کاخ کنگره‌ها طی ۱۶ ماه ساخته و به بنای کرملین اضافه شد. که از آن کاخ برای اجرای تئاتر و جشن‌های عمومی استفاده می‌شد.

اولین ساختمان کاخ کرملین ۱۲۵ متر طول و ۴۷ متر عرض داشت. مساحت مجموعه کرملین ۲۵۰۰۰ متر مربع بوده و شکلی مستطیلی دارد. این کاخ از چهار قصر، چهار کلیسا، برج‌ها و دیوار کرملین، ۷۰۰ اتاق و یک حیاط تشکیل شده است .و در آن ۵ تالار با نام‌های (گئورگِوسکی- ولادیمیرسکی- الکساندرووسکی- آندرِیوسکی و یکاتِرینسکی) وجود دارد که برای دیدارهای دیپلماتیک و مهمانی های رسمی به کار می‌رود. این کاخ مثلت شکل است و در جهت شمالی ضلع‌هایی به طول ۷۵۰ متر دارد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *