مجله گردشگری

نوشهر، عروس شهرهای شمالی کشور

نوشهر یکی از رویایی ترین شهر های شمال کشور واقع در غرب استان مازندران است که از شمال به دریای مازندران (کاسپین)، از جنوب به رشته کوههای البرز، از غرب به شهرستان چالوس و از شرق به شهرستان نور متصل است.

این شهر شامل دو بخش کوهستانی و جلگه‌ای است که به‌همین دلیل نقاط گردشگری طبیعی و بکر فراوانی دارد.

تاریخچه شهر نوشهر

تاریخ را که ورق می‌زنیم، اطلاعات جالبی در خصوص نوشهر توجهمان را جلب می‌کند. نوشهر امروزی، دریا و جنگل را توامان با هم دارد تا ثابت کند در زیبایی سردمدار است.

نوشهر در سال‌های دور نیز حاوی دو بخش جلگه‌ای و کوهستانی بوده است. می‌دانستید دو شهر چالوس و نور در گذشته با نوشهر یکپارچه بوده‌اند و هر سه این شهرها را با نام کجور می‌شناخته‌اند؟ تاریخ شمال را که مطالعه می‌کنیم بیشتر فعالیت‌ها را یا به نام اهل قاجار ثبت کرده‌اند و یا پهلوی‌هایی که علاقه وافری به ساخت و ساز و آبادانی داشته‌اند.

در خصوص نوشهر، باز هم این قاجارها بودند که دست نوشهر را که روستایی بی‌نام و نشان در آن زمان بود، بالا بردند و عرصه جدیدی را به رویش گشودند. قاجارها مدعی بودند چون نوشهر دریا دارد و ساحلش جای تحسین دارد.

بندر نوشهر، مهد تجارت، ملجأ داد و ستد

بندر نوشهر یکی از مهم‌ترین بنادر اقتصادی و تجاری ایران است که سالانه حجم زیادی کالا از طریق این بندر مبادله می‌شود. این بندر نزدیکترین بندر به پایتخت ایران (تهران) است و مجهز به خطوط هوایی است. ساخت بندر نوشهر در سال ۱۳۰۹ ه‍.ش توسط شرکت‌های بورورکس از هلند و آگرمن بلژیک آغاز و در سال ۱۳۱۸ ه‍.ش راه‌اندازی شد.

جاذبه‌های گردشگری نوشهر چیست؟

نوشهر، عروس شهرهای شمالی کشور

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

تنگ دار نوشهر

جایی در دل جنگل خانیکان، رودخانه‌ای سرکش از دل دره‌ای تنگ می‌گذرد؛ تنگی که این روزها در تورهای طبیعت‌گردی به تنگه دار مشهور شده است و این نام را شاید به سبب دار و درخت‌هایش به اینجا داده‌ باشند؛ اما اهالی محل آن را به نام تنگ کُشکِ‌سرا می‌شناسند. تنگ یا تنگه دار در حاشیه روستای کشک‌سرا از توابع نوشهر مازندران قرار گرفته است و رودخانه دائمی کُرکُرود در آن جریان دارد. مسیر رودخانه‌نوردی در طول تنگ 1600 متر است که پس از پشت سر گذاشتن آن، به محوطه جنگلی خانیکان پا می‌گذارید.

نوشهر، عروس شهرهای شمالی کشور

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

تالاب ارواح یا ممرز

دریاچه ممرز در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر واقع است. شاخه درختان به ‌صورت خشک‌شده‌ از این دریاچه سربرآورده‌اند که همین موضوع شکلی ترسناک به دریاچه داده و به دریاچه ارواح معروف شده است. طول دریاچه در حدود ۷۰۰ متر و عرض آن ۳۰۰ متر است. این تالاب در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده‌است.

سد و دریاچه آویدر

در نزدیکی یک جنگل معروف به نام سیسنگان و در ۳۰ کیلومتری شرق نوشهر، یک دریاچه بکر و زیبا به نام آویدر که به دلیل احداث یک سد خاکی پدید آمده است، توجه بسیاری از طبیعت گردان و گردشگران را به خود معطوف کرده است، این دریاچه و سد به نام آویدر و یا صلاح الدین شناخته می شود و دلیل احداث آن ذخیره آی برای مصارف کشاورزی زمین های اطراف در منطقه می باشد.

لاشک

لاشک، روستایی ییلاقی از توابع بخش کجور این شهرستان است. چنانچه در تابستان قصد سفر به نوشهر دارید می‌توانید از آب و هوای خنک این روستا لذت ببرید.

دیو چشمه

دیوچشمه در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب‌شرقی این شهر در منطقه کوهستانی و ییلاقی کجور واقع شده‌است. ضرب‌المثلی بین اهالی این منطقه وجود دارد که می‌گوید: «هر که آب دیو چشمه را بخورد، دوباره به این منطقه بازمی‌گردد». آب زلال این چشمه خستگی سفر را از تن به‌در می‌کند.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *