وبلاگ

میکروهتل ها جایگزین اتاق های بزرگ و سنتی می شوند

گرایش های جدید در صنعت هتلداری جهان نشان می دهد که دوران اتاق های بزرگ در هتل هایی با برندهای مطرح رو به پایان است و در آینده ای نچندان دور شمار تعداد هتل هایی با اتاق های کوچک اما مدرن یا به اصطلاح “میکرو هتل” ها بسیار بیشتر از هتل هایی با اتاق های فراخ و لوکس خواهد بود.

در حالی که انتظار عمومی از اتاق هتل های برندهای مشهور فضاهای بزرگ و فراخ با دکوراسیون سنتی و لوکس است اما شواهد نشان می دهد که دایره ساخت و ساز در برندهای معروف هتلداری جهان در توسعه اتاق هایی با ابعاد بسیار محدودتر اما مدرن خلاصه می شود بطوریکه حالا آن ها را می توان رقبای جدی بوتیک هتل ها دانست.

اما سوال اینجاست که چرا برند های معروفی همچون هیلتون و ماریوت با پشتوانه مسافران همیشگی خود و به رغم بضاعت و توانایی های مالی به چنین گرایشی روی آورده اند؟ آیا به راستی دوران مهمان نوازی در اتاق های بزرگ به پایان رسیده و مهمانان ترجیح می‌دهند که اقامت خود را در هتل های کوچک سپری کنند و یا آنکه دلایل دیگری در میان است؟

واقعیت این است که با گذشت زمان، هتل ها هر روز با فاصله گرفتن از دنیای سنتی خویش به جای پیشنهاد تجربه اقامت در اتاق هایشان‌ سعی می کنند تا تلاش خود را در خلق تجربه های تازه برای مهمانانشان به کار گیرند از جمله ایجاد امکان به اشتراک گذاری تجربیات مهمانان با یکدیگر در فضاهای عمومی و البته دوستانه تر.

دلیل اصلی این گرایش را هم تا حدود بسیار زیادی می توان متاثر از نسل جدید مسافران بویژه جوانانی دانست که ترجیح می دهند در اقامت های کوتاه مدت خود به جای گذراندن وقت در اتاق های هتل بیشتر در اماکن عمومی آن و یا باشگاه های ورزشی هتل حضور پیدا کنند و در واقع اتاق را تنها مکانی برای استراحت می خواهند و نه گذراندن وقت. همین امر در کنار امکان ارائه قیمت های پائین تر و رقابتی انگیزه ای برای برندهای مطرح هتل‌داری جهان در ساخت این گونه هتل ها برای کسب سهم از بازار رو به گسترش آن شده است.

همانطور که اشاره شد یکی از اصلی‌ترین مفاهیم این دسته از هتل ها طراحی اتاق ها تنها برای خواب و استراحت در ابعادی کوچک تر از اتاق های معمولی است بطوریکه مثلا اندازه هر سه اتاق هتل Motto از برند هلیتون از همین دسته از هتل ها به اندازه دو اتاق از هتل های Hampton از همین برند است. این موضوع سبب می شود تا از نظر اقتصادی بتوان بطور مثال بجای یک هتل با 80 اتاق از برندی با اتاق های معمولی، هتلی با 110 اتاق از دسته میکروهتل ها ساخت تا هم هزینه کمتری (با در نظر گرفتن امکانات و دکوراسیون) متحمل شد و هم مهمانان بیش تری را جذب کرد.

ویژگی بارز دکوراسیون اتاق این هتل نیز بهره برداری حداکثری از فضای موجود با استفاده از امکاناتی همچون میزهای تاشو، تخت های پشت به پشت یا کمدهای دیواری چند منظوره و غیره است. با این حال طراحان معتقدند این موضوع به هیچ عنوان خللی در آسایش مهمانان ایجاد نمی کند بطوریکه آن ها به اندازه یک اتاق معمولی برای وسایل خود جای کافی خواهند داشت.

برای سایر فضاهای هتل همچون اتاق های بازی نیز سعی می شود تا از اتاق های طبقات بالایی استفاده شود تا در حد امکان فضای لابی با توجه به مفهوم تازه آن در این دسته از هتل ها که بیش تر به مکانی دوستانه برای معاشرت ها اختصاص دارد، در طبقه همکف از اندازه کافی برخوردار باشد.

در حال حاضر هیلتون با برند میکروهتل Motto در خارج از امریکا در شهرهایی همچون میلان، مکزیکوسیتی و کپنهاگ حضور دارد و در حال گسترش این دسته از هتل ها در سایر مقاصد پرطرفدار است.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *