وبلاگ

معرفی چند باغ دیدنی تهران

باغ گیاه شناسی که در غرب تهران واقع شده یکی از زیباترین باغ های تهران است. این باغ ملی گنجینه مهمی برای تحقیقات و پژوهش است .و مکانی مناسب برای خوشگذرانی خانوادگی در دل طبیعت است.در این بوستان گیاهان انواع اقلیم ایران از جنگل‌های هیرکانی شمال گرفته تا جنگلهای بلوط غرب کشور وحتی انواع گیاهان سراسر دنیا را می‌توانید ببینید. در بخش جنگل‌های هیرکانی آب و هوا و خاک و حتی کلبه‌های چوبی شمال شبیه‌سازی شده است.

تپه ماهورها و جنگل بلوط همراه با درختچه‌های زرشک و زغال‌اخته یادآور طبیعت بکر زاگرس است. شرایط گلخانه ای تعبیه شده برای گونه‌هایی از جمله انبه، نخل، کهور و نیلوفرهای آبی نیز جالب توجه است. موزه گیاهان یا هرباریوم که دانه گیاهان و گیاهان خشک‌شده در آنجا نگهداری می‌شود و موزه حشرات که انواع حشرات خشک در آن جمع‌آوری شده هم دیدنی است. همچنین باغ گیاه شناسی به عنوان گنجینه‌ای از ذخیره ژنتیکی گیاهان در حال انقراض مورد استفاده است.

نگارخانه‌ای هم که تصاویر مناظر چهارفصل سال در باغ گیاه‌شناسی را نشان می‌دهد تماشایی است. گفتنی است که در  باغ گیاه شناسی سه کوه نشان‌دهنده زاگرس، البرز و هیمالیا، ۶ دریاچه، دو رودخانه ودو آبشار که از دل صخره‌ها می‌جوشند به صورت مصنوعی درست شده که چشم‌انداز ویژه‌ای به باغ داده است. اگر علاقه‌مند به پرورش گل و گیاه هستید کارشناسان با قیمت مناسب بذر در اختیار شما قرارمی‌دهند و همچنین پرورش و نگهداری گونه‌های خاص گیاهی را به شما آموزش می‌دهند.

معرفی چند باغ دیدنی تهران
معرفی چند باغ دیدنی تهران

باغ موزه هنر ایرانی

یکی از باغ های ملی تهران که کمتر شناخته شده است ولی زیبایی خاص و آثار متفاوت آ می‌تواند ساعت‌ها دل و روح شما را به تماشا بگیرد باغ موزه هنر ایرانی است. این باغ زیبای یک هکتاری که در محله الهیه تهران قرار دارد جذابیت‌ها و ویژگی خاصی دارد که شاید در جای دیگری نتوانید ببیند. سنگفرش کف، فضای سبز وآهنگ آب آبراهه‌های آن از یک سو،مغازه ها و کافه زیبا با طرح سنتی و عطر خوش دمنوش از یک سو و مهم‌تر از همه آثار خاص هنری از سوی دیگر دلربا و دلنشین است.

در این باغ زیبا ۱۱ اثر از ۳۵ اثر شناخته شده باستانی ایران که ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد از جمله برج آزادی، چهل ستون، گنبد کاووس، سی‌و‌سه پل، شمس‌العماره و غیره به شکل ماکت در معرض نمایش قرار دارد. البته اخیرا ماکت کامپوزیتی برج میلاد هم به این مجموعه افزوده شده است که چندان سنخیتی از نظر ظرافت و زیبایی با ماکت‌های دیگر باغ ندارد. این آثار باستانی مینیاتوری باقیمانده از جشنهای ۲۵۰۰ ساله پهلوی است که هنرمندان ایتالیایی از بتون با در و پنجره‌های رزینی ساخته‌اند.

معرفی چند باغ دیدنی تهران
معرفی چند باغ دیدنی تهران

باغ ایرانی

سبک هندسی و تقسیم‌بندی خاص کاشتن درختان، حوض بزرگ و فواره، آبراهه‌ها و آب‌نماهای متعدد، عمارتی در مرکز باغ و تقارن در طراحی از ویژگی‌های اصلی و جهانی باغ‌های ایرانی است که به خوبی در این بوستان که در ده‌ونک تهران قرار دارد رعایت شده است. باغ ایرانی اسم بامسمایی است که برای این بوستان که یکی از زیباترین باغ های تهران است، انتخاب شده است.

در بهار لاله‌های رنگارنگ شما را به یاد کشور لاله‌ها هلند می‌اندازد. باغ سه ورودی با نگهبانی و سردر مخصوص‌به‌خود دارد. راه‌های اصلی مزین با درختان کاج، چنار و سروسیمین ، آبراهه‌ها، حوض‌های کوچک، آب‌نماهای کم‌فشار فضایی زیبا برای استراحتی عصرگاهی است. کوشک مرکزی باغ ایرانی تبدیل به کافه‌رستوران شده که فضای دلپذیری است. کتابخانه و سالن مطالعه محوطه بازی کودکان، وسایل ورزشی، زمین ورزشی روباز از جمله امکانات رفاهی باغ ایرانی است. این باغ زیبا برای تردد و سرویس بهداشتی معلولین مناسب‌سازی شده است.

تابلویی نیز در باغ به نام مهندس علی‌محمد مختاری طراح و سازنده این بوستان در باغ تعبیه شده است.

معرفی چند باغ دیدنی تهران
معرفی چند باغ دیدنی تهران

باغ عین الدوله

باغ عین‌الدوله نمونه‌ای زیبا از باغ های ملی تهران است که امروزه در آن نگار‌خانه‌ای نیز دایر است. این باغ سرسبز و کوشک مرکزی آن در واقع اقامتگاه ییلاقی عین‌الدوله وزیر مقتدر قاجار بوده است. این باغ به سبک باغ‌های ایرانی کشیده و مستطیل‌شکل است که چهار ورودی دارد. استخری بزرگ و زیبا که جزایر کوچکی در آن وجود داشته در وسط باغ قرار دارد که این جزایر با پله‌های فلزی به هم متصل بوده‌اند. تزیینات زیبای گچ‌بری و آیینه‌کاری و نقاشی‌های دیواری شاه‌نشین عمارت نیز چشم‌نواز و زیباست.
امروزه نگارخانه برگ که از پرسابقه‌ترین نگارخانه‌های ایران است در این باغ دایر است.می‌توانید به رایگان این باغ و عمارت زیبا ونمایشگاه نقاشی را در نگارخانه آن ببینید . همچنین از نمایشگاه‌های جنبی از جمله طراحی، عکس، چاپ دستی، مجسمه و دکوراسیون نیز دیدن کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.