مجله گردشگری

معرفی کامل شهرستان اردکان یزد نگین کویر ایران

یکی از زیباترین نقاطی که می توان برای سفرهای داخلی انتخاب کرد، قلب ایران و شهرهای کویری می باشد که استان یزد در راس آن قرار گرفته است. اردکان یزد که به عنوان دومین شهر پرجمعیت این استان شناخته شده می باشد، نمونه ی کوچکتری از تمام زیبایی های شهرهای خشتی جهان محسوب میشود که جاذبه های آن تنها به بناهای تاریخی محدود نخواهد بود. اردکان یزد و تمام اتفاقات خوبی که در این شهر چشم انتظارتان هستند را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

درباره شهرستان اردکان

اردکان یکی از شهرهای تاریخی با بافت سنتی است که توانسته اصالت بافت معماری خود را تا به امروز تا حدود زیادی حفظ کند. اردکان مرکز شهرستان اردکان در استان یزد است. این شهر دارای وسعت بسیاری است و یک ثلث از وسعت استان یزد را به خود اختصاص داده است. اردکان که معروف به وسیع‌ترین شهر استان یزد است، حدود ۲۴ هزار کیلومتر مساحت دارد. شهر اردکان از لحاظ تاریخی سابقه بسیاری دارد و امروزه هنوز هم قسمتی از حصارهای تاریخی شهر اردکان برجای مانده است. شهر اردکان دارای بافت قدیمی و معماری خاص خود است. این شهر باسابقه و تاریخی، امروزه کارخانجات بسیاری را در خود جای داده و به همین دلیل، عنوان قطب فولاد را به خود اختصاص داده است.

جغرافیا

همان طور که گفته شد، اردکان را بزرگترین شهر یزد می‌دانند. این شهر از لحاظ موقعیت مکانی بر سر راه تهران به کرمان قرار دارد. جمعیت این شهر مطابق سرشماری سال ۱۳۹۵ برابر با ۷۵۲۷۱ نفر است. ارتفاع اردکان از سطح دریا ۱۰۴۰ متر است. اردکان شهری کویری است؛ بنابراین طبیعی است که شهر دارای اقلیم کویری گرم و خشک و تابستان‌های بسیار گرم باشد.

بهترین زمان سفر به اردکان یزد

با توجه به موقعیت جغرافیایی اردکان و قرار گرفتن آن در قلب کویر مرکزی ایران، در نتیجه با گرم شدن هوا و ورود به تابستان، دمای هوا تا حد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد. در نتیجه اگر قصد دارید به این شهر سفر کنید، فصل بهار بهترین زمان برای فراهم کردن مقدمات قدم گذاشتن به این شهر می باشد. البته دیدن شب های پر ستاره ی شهرهای کویری در پاییز و زمستان نیز خالی از لطف نیست و دیگر خبری از گرمای آزاردهنده ی هوای تابستان نخواهد بود و با خیال آسوده می توان از تمام خوبی های این شهر بازدید کرد.

صنایع و محصولات اردکان

از مهم‌ترین معادن اردکان و ایران می‌توان به سنگ آهن چادرملو، و اورانیم ساغند اشاره کرد. معادن باریت، سیلیس، سنگ‌های ساختمانی، و خاک مرغوب آن جهت صنایع کاشی نمونه‌های مورد اشاره هستند.

این شهرستان به‌ عنوان قطب فولاد منطقه ویژه اقتصادی فولاد در نظر گرفته شده‌است. از بزرگ‌ ترین کارخانجات که در حوزه فولاد و سایر صنایع در حال راه‌اندازی هستند عبارت‌اند از:کارخانجات گندله‌سازی ، نیروگاه سیکل ترکیبی چادرملو، کارخانه آهن اسفنجی DRI، شرکت سرمایه‌گذاری فولاد غدیرفولاد ارفع،

شرکت الکترود گرافیتی ایران، مجتمع فولاد اردکان، شرکت کاشی و سرامیک گلسرام، شرکت کاشی ایفاسرام، کارخانجات کاشی صدف و زیر مجموعه‌ها، کاشی خاتم، مجتمع چینی بهداشتی رز سفید، شرکت صنایع خودرو کویر ایران، شرکت سرامیک های صنعتی اردکان،کارخانجات نساجی اردکان، شرکت دامپروری میلشبار، کارخانجات شیشه شناور و کارخانجات مختلفی در حوزه‌ های صنایع غذایی، بهداشتی، تبدیلی، گرمایشی، سرمایشی، قطعه‌سازی وغیره. پسته و حلوا ارده اردکان نیز معروف است.

کویر اردکان یزد

این کویر که سیاه کوه نام دارد مهم‌ترین کویر منطقه یزد است. شکل آن درست مثل یک نعل اسب ست که با جهت شمال غربی – جنوب شرقی در شمال اردکان قرار گرفته‌ است.

این منطقهٔ کویری بین دو کوه منفرد سیاه‌ کوه به ارتفاع ۲۰۵۰ متر در شمال و هریشت به ارتفاع ۱۹۳۹ متر در جنوب واقع است و مکانی ست مناسب جهت جذب جریان‌های آبی و سیلابی که از دامنهٔ این دو کوه سرازیر می‌شود.

جاذبه های گردشگری اردکان یزد

چک چک، یادگاری از شاهدخت ساسانی
چک چک یا چکچکو، زیارتگاه پیر سبز و پوشیده شده از سنگ مرمر سبز است که هر ساله از تاریخ ۲۴ تا ۲۸ خرداد ماه، مراسم بزرگداشت صاحب پیر و گردهمایی اجتماعی، دینی و فرهنگی زرتشتیان در دامان طبیعت بکر و محیطی خودمانی برگزار می شود.

این مراسم به منظور بزرگداشت از صاحب پیر که طبق روایت و داستانی نقل شده از زرتشتیان، یکی از شاهدخت های دوران موبدشاهی زمان ساسانیان (احتمالا دختر یزد گرد سوم) به نام نیک بانو خواهر شهربانو همسر امام حسین (ع) می باشد، برگزار می شود.

آثار تاریخی اردکان یزد

کمپ ریگ زرین اردکان
کمپ کویری ریگ زرین اردکان نزدیک به پناهگاه حیات وحش “در انجیر” و “نی باد” قرار دارد، حیات وحشی زیبا و کمیاب که موجوداتی نظیر قوچ، میش، کل، هوبره، کبک، جبیر و گربه شنی را در سایه خود حفظ کرده است.

موزه فرش اردکان
موزه خانه افضلی، خانه ای تاریخی و تاجر نشین مربوط به اواخر عهد قاجار و اوایل پهلوی است که سعی دارد تا هنر صنعت فرش و بافندگی را شناسایی، معرفی، مستند نگاری و احیا سازد.

در موزه فرش ؛ دست بافت های زنان و مردان اردکانی و سایر نقاط کشور (مناطق قشقایی شیراز، فرش های سبک تبریز، فرش های افشار کردستان و …)، کارگاه های دوره صفویه، زیلوهای قدیمی و چندی از نقشه های فرش اردکان قرار دارد

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *