وبلاگ

معبد وات پو ( معبد بودای لمیده )

معبد وات فو (Wat Pho) با نام کامل معبد وات فرا چتوفون (Wat Phra Chetuphon) یکی از مهم ترین معابد تایلند در شهر بانکوک است که در میان شش معبد برتر سلطنتی این کشور جا خوش کرده است. معبد وات فو در واقع یکی از قدیمی ترین معابد کشور تایلند محسوب می شود و شامل مجموعه ای از سالن های دعا و نیایش و هنر و آموزش است.

اصلی ترین علت شهرت معبد وات فو وجود مجسمه بودا است که به صورت خوابیده در این مکان قرار دارد. طول این مجسمه ۴۶ متر و ارتفاع آن ۱۵ متر است و همچنین ۱۰۸ عدد مروارید در تزئین پای این مجسمه بکار رفته است. اساس عدد ۱۰۸ نماد سلوک بودایی برای زیبایی است.همچنین با روکش طلا روی این مجسمه پوشانده شده است.

اگر بخواهید دلیل دیگر شهرت این معبد را بدانید؛ باید بگوییم به دلیل وجود اتاق های مخصوص ماساژ تایلندی در این معبد است که واقعا معجزه می کنند، در این معبد می توانید بهترین ماساژهای به روز دنیا را تجربه کنید. علاوه بر رفع خستگی و استرس می تواند حالت نشاط آوری برایتان به ارمغان بیاورد.

معبد وات پو ( معبد بودای لمیده )
معبد وات پو ( معبد بودای لمیده )

آداب معبد

در محوطه این معبد ۴ معبد کوچک قرار گرفته است، همچنین ۳۹۴ مجسمه بودایی از بقیه نقاط تایلند جمع آوری شده و در این معبد نگهداری می شود. برای ورود به معبد Wat Pho حتما برای نشان احترام کفش هایتان را دربیاورید و لباس بلندی که بدنتان معلوم نباشد را به تن کنید.

در قسمت ورودی کاسه های سکه به فروش می رسد که به عقیده اهالی با انداختن این سکه ها به درون محفظه ها آرزوی شما برآورده خواهد شد، همچنین کمکی به قشر ضعیف می شود.ا علاوه بر اینکه معبد وات فو مکانی دیدنی برای بازدید است، به عنوان اولین دانشگاه دینی و ادبیات نیز در بانکوک شناخته شده است، همچنین مرکز مهمی برای انواع ماساژهای تایلندی مخصوص سر، پا و شانه بسیار محبوب شده است.

معبد وات پو ( معبد بودای لمیده )
معبد وات پو ( معبد بودای لمیده )

تاریخچه معبد وات فو

در ابتدا معبد وات فو به دستور پادشاه رامای اول ساخته شده است . پس از آن به عنوان معبد اصلی خاندان سلطنتی شناخته شده است. این معبد بعدها توسط رامای سوم مورد بازسازی قرار گرفت . گسترش پیدا کرد و به عنوان معبدی زیبا و شکوهمند در بانکوک قد علم کرد.

این معبد ۲۰۰ سال قبل از پایتخت شدن بانکوک ساخته شده‌ است و بیشتر از ۱۰۰۰ مجسمه با داستان ‌های مختلف در این معبد وجود دارد. هنگام بازدید از این معبد دقت کنید که نمی‌توانید روبروی مجسمه بودا بروید، زیرا در این قسمت اعمال مذهبی بوداییان انجام می شود.

معماری معبد وات فو

معبد وات فو دارای حیاط‌ های تودرتو است . در هر حیاط مجسمه ‌های مختلفی از بودا قرار داده شده است. همچنین در حیاط این مجموعه، آثار چینی مختلفی وجود دارد. درون معبد وات فو نیز تصاویر مرمری و کتیبه‌ هایی به چشم می خورد. در سالن اصلی معبد آیین ‌های بودایی انجام‌ می‌ گیرد و مقدس ‌ترین بخش معبد به شمار می رود.

فرا اپوساتا یک سالن هماهنگی در این معبد است که بر روی یک صفحه از سنگ مرمر ساخته ‌شده ‌است. این مجموعه علاوه بر معبد به عنوان مکان درمانی مورد استقبال قرار گرفته است.

 برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.