وبلاگ

معبد نیلوفر آبی ، مادر معابد زیبای هند

معبد نیلوفر آبی،مادر معابد زیبای هند توسط معماری ایرانی و به‌طور کامل از سنگ مرمر سفید ساخته شده است. شکل ظاهری بنا به گل نیلوفر شباهت دارد که در کشور هند با عبادت و دین پیوند خورده است.

معبد لوتوس، یکی از هشت معبد قاره‌ای در شهر دهلی‌نو پایتخت هندوستان است که از معروف‌ترین بناهای مدرن هند به‌شمار می‌آید. به معماری این بنا که به شکل گل نیلوفر است، جوایز معتبر بین‌المللی بسیاری تعلق گرفته و مقالات بی‌شماری در نشریات معتبر جهانی درباره آن نوشته‌اند. معبد لوتوس یکی از پربازدیدترین ساختمان‌های جهان است.

در این بنا هر فرد با هر اعتقادی می‌تواند در سکوت به تفکر و مناجات بپردازد. انجام مراسم مذهبی و سخنرانی در سالن اصلی ممنوع است و اغلب مردم هندوستان از هر مذهب و طایفه‌ای آن را محترم می‌شمارند.

معبد نیلوفر آبی ، مادر معابد زیبای هند
معبد نیلوفر آبی ، مادر معابد زیبای هند

 معمار مشرق‌الاذکار نیلوفر آبی هند

فریبرز صهبا معمار معبد لوتوس، متولد ۱۹۴۸ در مشهد، ایرانی مقیم کانادا است. او فارغ‌التحصیل رشته معماری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است که در طرح این بنای زیبا از گل نیلوفر آبی الهام گرفته ‌است.

معماری این معبد جوایز بین‌المللی فراوانی کسب کرده است. معبد زیبای نیلوفر آبی جایزه انجمن ساختمان‌های بتونی آمریکا، به عنوان ظریف‌ترین ساختمان بتونی جهان را کسب کرده است.

بنای معبد مشرق‌الاذکار

ساختمان معبد لوتوس شامل ۲۷ گلبرگ است و از بتن سفید ساخته شده و با سنگ مرمر سفید پوشیده شده است. هر یک از ۹ طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و ۹ درب بزرگ به تالار مرکزی باز می‌شود و نورگیری این بنا که از لابلای گلبرگ‌های لوتوس انجام می‌شود و تهویه آن که با الهام از بادگیرهای ایرانی و به کمک ۹ استخر آب در اطراف بنا انجام می‌شود، از دیگر موارد بسیار جالب آن است.

ارتفاع بنا از کف تا بالای ساختمان ۲۷ متر و قطر ساختمان ۷۰ متر است و در زمینی به‌ مساحت ۶۴ هکتار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هندوستان قرار دارد.

درون معبد نیلوفر آبی یا لوتوس شهر دهلی کشور هندوستان هیچ تزئینی که یادآور دین خاصی باشد وجود ندارد و در نهایت سادگی است. معماری بی‌نظیر این معبد زیبا در سال ۱۹۸۶ تکمیل شد. این بنا یکی از جاذبه‌‌های توریستی پایتخت هندوستان است.

معبد نیلوفر آبی ، مادر معابد زیبای هند
معبد نیلوفر آبی ، مادر معابد زیبای هند

تاریخچه این بنای عظیم

این بنای عظیم جدیدترین مشرق الاذکار بوده که در جهان ساخته شده است. زمین آن در سال ۱۹۵۳ خریداری شده و ساخت آن در سال ۱۹۸۰ شروع و پس از ۶ سال، در سال ۱۹۸۶ به‌ اتمام رسیده‌ است.

در طی بیش از ۲۰ سالی که از عمر این بنا می‌گذرد بیش از ۵۰ میلیون نفر از آن دیدن کرده‌اند. هندوستان با جاذبه های معماری دیدنی، در زمره برترین های جهان است.

  •  برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *