وبلاگ

معبد طلایی هند ،با پوششی بیش از 570 کیلوگرم طلا

یکی از بزرگترین معابد فعال هندوها که روزانه بیش از 100 هزار بازدید کننده دارد، هارماندیر صاحب است که به معبد طلایی نیز شهرت دارد. این مکان زیبا که معماری ویژه ای دارد و ترکیبی از سبک هندو و اسلامی است، یکی از مقدس ترین زیارتگاه های هندوها است.

تاریخچه  هارماندیر صاحب

هارماندیر صاحب در قرن شانزدهم میلادی توسط استاد راماس جی، ساخته شد. در آن زمان این بنا از شگفتی های معماری سرشار بود اما هنوز رنگ آن، طلایی نشده بود. گل کاری هایی که بر سطوح این بنا نقش بسته اند در کنار تراش هایی از حیوانات مختلف، معماری را شگفت انگیز کرده است.

با این که معبد طلایی کمتر شناخته شده است اما شاید بتوان هارماندیر صاحب را همچون تاج محل سرشار از شگفتی و جذابیت دانست. این بنای زیبا، در میان دریاچه ای احاطه شده است و چهار در ورودی دارد. مردم هند، در صف های مرتب، از این چهار در وارد  می شوند و در آب های معبد برای گرفتن شفا، حمام می کنند.

معبد طلایی هند ،با پوششی بیش از 570 کیلوگرم طلا
معبد طلایی هند ،با پوششی بیش از 570 کیلوگرم طلا

چرا به هارماندیر صاحب، معبد طلایی گفته می شود؟

رنگ این معبد طلایی رنگ است و در کنار ساختمان سفیدی که در پشت آن قرار گرفته، خودنمایی می کند. هارماندیر صاحب بارها مورد حمله و تخریب اقوام مختلف قرار گرفته است که در این میان، بیشترین حمله کنندگان، افغان ها بوده اند.

تا این که “مهاراج رنجیت” پس از تاسیس امپراطوری سیک، این بنا را با سنگ مرمر و مس در سال 1809 بازسازی کرد. 20 سال بعد نیز، برای مرمت دوباره آن، رویه معبد را با طلا پوشش داد.

در ساختار معبد هارماندیر صاحب بیش از 570 کیلوگرم طلا به کار رفته است از این رو این معبد به معبد طلایی هم شهرت دارد. گفتنی است که بیشتر طلاهایی که در ساخت معبد به کار رفته است، توسط مردم به معبد اهدا شده است.

نذری در هارماندیر صاحب

یک آشپزخانه ساده در هارماندیر صاحب وجود دارد که روزانه بیش از 100 هزار وعده غذایی ساده و بدون گوشت را برای زائرین آماده می کند. در آیین هندوها، بهتر است غذاهای گیاهی خورده شود. از این رو هندوها کمتر گوشت می خورند و بیشتر غذاهایشان، گیاهی است. به همین دلیل  غذاهای گیاهی به عنوان نذری داده می شود.

معبد طلایی هند ،با پوششی بیش از 570 کیلوگرم طلا
معبد طلایی هند ،با پوششی بیش از 570 کیلوگرم طلا

هارماندیر صاحب بزرگترین مرکز اجتماع سیک ها

 این معبد تنها معبدی است که در تاریخ پانصد ساله خود، همچنان استوار باقی مانده است. هارماندیر صاحب، بزرگترین مرکز اجتماع سیک ها است که تاکنون فعال باقی مانده است. مردم از سراسر کشور هند، به این مکان می آیند تا در ازای نذورات خود، دعایشان اجابت شود. که میلیون ها مهمان با داستان های مختلف را پذیرا بوده است و وقایع شگفت انگیزی را پشت سر گذاشته است.

نحوه بازسازی 

پس از این که توسط مهاجمان افغانستانی در سال 1764 تخریب شد. فردی به نام خلسا مبالغی را برای تکمیل ساخت و بازسازی معبد از مردم جمع آوری کرد. رج خاتری که به صداقت شهرت داشت، این مبلغ را دریافت کرد و به بانکداران معروف امریتسار سپرد.

سپس مسئولیت امور مالی این پروژه را به عهده گرفت تا در کمال صداقت، پروژه را پیش ببرد. سیک ها بعد از این که احمد شاه عزیمت کردجمع شدند. و کار  را طبق برنامه ریزی قبلی، پیش بردند.

 برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *