وبلاگ

مریوان بهشت گمشده در غرب ایران

مریوان یکی از شهرستان های بینظیر کردستان است با مردمی خونگرم و دوست داشتنی، همچنین جاهای دیدنی زیاد و متنوعی دارد که به یکبار دیدنش می ارزد.در سفر به بهشت گمشده غرب، همراه  ایکا هتل باشید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی شهرستان زیبای مریوان کردستان

اگر از مرکز استان کردستان، یعنی شهر سنندج 125 کیلومتر به سمت غرب حرکت کنید رفته ‌رفته مناظر طبیعی حیرت‌آوری پیش‌چشمانتان خودنمایی می‌کنند. این مناظر نوید آن را می‌دهند که به مریوان رسیده‌اید. این مکان، با کوه‌ها و دشت‌های سرسبز و زنده‌اش، انگشتری است که به نگین دریاچه زریوار مزین شده است. دریاچه زریوار بزرگترین چشمه آب شیرین دنیاست که البته به‌خاطر عدم‌ رسیدگی‌های اخیر و رشد نیزارها کم‌کم آن فروغ گذشته را از دست می‌دهد. اما با ‌این ‌حال، هنوز هم منظره‌ای فوق‌العاده دارد که شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

چرا به این شهر مریوان می‌گویند؟!

در مورد وجه تسمیه این شهرستان به نام مریوان، روایات متعددی وجود دارد. برخی معتقدند که «مراوی» در زبان کردی به‌معنای «جای مرغابی» است و این منطقه به‌دلیل برخورداری از دریاچه‌ زریوار که زیستگاه تنوع جالبی از انواع مرغابی است، به این نام شهرت یافته است. برخی دیگر براین باورند که این مکان روزگاری به‌دلیل برخورداری از محصولات جنگلی همچون مازوج، گز درختی و کتیرا، محل تجارت افرادی از «مرو» بوده است که بعدها در این مکان ساکن می‌شوند؛ به همین دلیل با گذشت زمان به مریوان شهرت می‌یابد.

جاهای دیدنی شهرستان مریوان

دریاچه زریوار

دریاچه زریوار، با ارتفاع 1250 متراز سطح دریا، در فاصله 2 کیلومتری از شهر مریوان قرارگرفته است. در مورد اندازه و وسعت دریاچه نمی‌توان اطلاعات دقیقی داد چراکه به واسطه تغییر حجم آبش در فصول مختلف، اندازه‌اش تغییر می‌کند. کمترین عمق آب در این دریاچه 2 متر و بیشترین عمق 6 متر است. دریاچه زیبای زریوار همانطور که قبلا هم اشاره کردیم بزرگترین چشمه آب‌ شیرین در جهان است.

 تفرجگاه ملاقوبی

مریوان بهشت گمشده در غرب ایراناز دیگر مکان‌‌های دیدنی در شهرستان مریوان، تفرجگاهی به نام «ملاقوبی» است که در جنوب شرقی روستای «برقلعه» و در بخش شمالی روستای «هجرت» قرار گرفته است. در واقع «ملاقویی» منطقه‌ای است که در آن فردی به همین نام دفن شده که از گذشته‌ تا به امروز به‌عنوان زیارتگاه و مکانی مذهبی مورد توجه و احترام مردم قرار می‌گیرد. حضور درختان جنگلی فراوان، طبیعتی سرسبز و چشمه‌های متعدد، مناظر و چشم‌اندازهایی زیبا و منحصربه‌فرد را در این منطقه ایجاد کرده که آن را به یکی از مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری استان کردستان، تبدیل کرده است.

آشنایی با مناطق دیدنی بهشت گمشده غرب

دشت بیلو مریوان

مریوان بهشت گمشده در غرب ایراندشت بیلو تفرجگاه طبیعی مریوان و مردمانش است. اگر از مریوان حدود 15 کیلومتر به سمت جنوب حرکت کنید با دشتی سبز مواجه می‌شوید که محصور در بین جنگل‌های زیباست و چشمه‌های آب متعددی هم دارد. دشت سرسبز و زیبای بیلو یکی از جالبترین جاذبه های گردشگری مریوان است. مردم معمولا در ایام تعطیلات و به‌خصوص تعطیلات نوروز، به این دشت می‌آیند و اوقات خوشی را در طبیعت بهاری آن سپری می‌کنند.

جاهای دیدنی مریوان و پل تاریخی گاران

پل تاریخی گاران که نام خود را از رودخانه‌ای که بر روی آن ساخته شده می‌گیرید، در نزدیکی مریوان قرار گرفته و یکی جاذبه‌های باستانی مریوان و حتی کردستان به ‌شمار می‌رود. این پل تاریخی زیبا سه دهنه شش ضلعی دارد که طول آنها 42، عرضشان 9.5 و ارتفاعشان 6 متر است. در ساخت پل گاران از مصالحی مانند ملات، سنگ، آجر، سنگ های تراشیده و ساروج استفاده شده است.

اینها مواد تشکیل دهنده اکثر ابنیه آن دوران است که هنوز هم بناهای ساخته شده با آنها مستحکم و استوار باقی مانده‌اند. علاوه بر ارزش باستانی خود پل، مناظر سرسبز اطراف هم منطقه پل گاران را به یکی از جاهای دیدنی این شهر تبدیل می‌کند.

آبشار گویله یکی از جاهای دیدنی مریوان

آبشار گویله یکی از جاذبه های دیدنی این شهرزیبا است که در مسیر جاده مریوان- سقز واقع شده است. این آبشار زیبا در فصل بهار از مکان های دیدنی و زیبای منطقه محسوب می شود.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *