مجله گردشگری

مرداب سراوان ؛ تجربه یک گردش حیرت‌انگیز

مرداب سراوان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری شمال کشور است که در دل جنگل قرار گرفته و گردش در آن می‌تواند تجربه‌ای حیرت‌انگیز را برای شما رقم بزند. تا زمانی که وارد مرداب سراوان نشده باشید، احتمالا آن را با یک زمین چمن بزرگ اشتباه خواهید گرفت، اما مشاهده مردمی که در آن در حال قایق‌سواری هستند، قطعا شما را برای تفریح در آن وسوسه خواهد کرد.

اگر قصد دارید بیشتر با مرداب سراوان آشنا شوید، تا انتهای این مقاله همراه ایکا هتل باشید.

سراوان گیلان

نام سراوان ممکن است شما را یاد سیستان و بلوچستان بیندازد اما مرداب سراوان، نام منطقه ای جنگلی است که با مرداب معروفش زبانزد شده است. جنگل قدیمی سراوان در فاصله 17 کیلومتری رشت قرار گرفته است. روستای سراوان هم در جنگل سراوان قرار دارد.

مرداب سراوان ؛ تجربه یک گردش حیرت‌انگیزبرای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مرداب سراوان

مرداب‌ها در واقع مناطقی هستند مملو از آب ساکن یا نیمه ساکن که عمق کمی دارند. مرداب‌ها با توجه به وجود موانع طبیعی که مقابل آب‌ها وجود دارد و راه آب را کند می‌کند یا آن را در یک جا ساکن می‌کند، ایجاد می‌شوند. همه مرداب‌ها به دلیل شرایط خاص طبیعی، از پوشش‌های جانوری و گیاهی ویژه‌ای برخوردار هستند و آب آن‌ها میزان اکسیژن پایینی دارد. با توجچه به این موضوع معمولا جانورانی هستند که با این مقدار اکسیژن سازگاری داشته باشند و در داخل مرداب دوام بیاورند. برخی دیگر از جانوران نیز در سطح و برخی دیگر بالاتر از سطح آب، مشغول زندگی هستند.

اگر به این مرداب رفته باشید می‌دانید که درون آن پر از قورباغه و بچه قورباغه است که اغلب آن‌ها در حال جست و خیز هستند. یکی دیگر از حیوانات ساکن در مرداب سراوان، لاک‌پشت‌ها هستند.

دریاچه سراوان کجاست؟

دریاچه سراوان در سمت چپ ورودی فاز دوم پارک جنگلی سراوان قرار گرفته است. این منطقه از توابع بخش سنگر شهرستان رشت است و از قدیمی‌ترین عرصه‌های جنگلی در ایران به شمار می‌رود. برای رفتن به دریاچه سراوان باید به پارک جنگلی سراوان در کیلومتر ۱۷ اتوبان رشت-قزوین بروید. این پارک در سمت غرب جاده قرار دارد. پارک جنگلی سراوان در حد فاصل رشت تا سیاهکل، در محدوده وسیعی از جنگل سراوان قرار دارد. این پارک جنگلی از شرق به اتوبان رشت-قزوین، از جنوب به روستای کچا، از غرب به روستای بهدان و از شمال به جاده نیروگاه می‌رسد.

مرداب سراوان ؛ تجربه یک گردش حیرت‌انگیز

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

قایق‌سواری در مرداب سراوان ؛ یک تجربه فراموش‌نشدنی

قایق‌سواری در این مرداب، یکی از ناب‌ترین تفریحاتی است که می‌توانید تجربه کنید. قایق‌های قو شکل کوچکی که شما را به اعماق جنگل های سراوان می‌برند، بدون شک یک تجربه فراموش‌نشدنی را برای تمام بازدیدکنندگان رقم خواهند زد.

با توجه به ماهیت مرداب، در طول مسیر احتمالا جانداران آبزی مختلف از جمله قورباغه‌ها و لاک‌پشت‌ها را در جای‌جای مرداب سراوان مشاهده خواهید کرد. بدون شک، پارو زدن در مرداب سراوان تفریحی فراموش‌نشدنی است که از انجام آن خسته نخواهید شد.

بهترین زمان سفر به مرداب سراوان

جنگلهای گیلان در هر فصلی زیبایی و لطف خود را دارد. اگر می خواهید طراوت و سرزندگی جنگل را لمس کنید در فصل بهار سفر کنید. اگر عاشق درختان رنگارنگ و هوای مطبوع هستید، فصل پاییز بی نظیر است. فصل تابستان زمان مناسبی برای دیدن جنگل سراوان است. از آنجا که مساحت تالاب کم است، در ایام تعطیلات شلوغ و پر سرو صداست. اگر دوست دارید آرامش مرداب را تجربه کنید در ایام غیر تعطیل بروید.

جاهای دیدنی اطراف دریاچه سراوان

در اطراف دریاچه و پارک جنگلی سراوان، جاهای دیدنی برجسته‌ای وجود دارند که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست. روستای سراوان در نزدیکی پارک جنگلی سراوان، با مناظری بکر و چشم‌نواز، دیدنی‌های زیادی را در خود جای داده است. طبیعت روستای سراوان را شالیزارهای زیبا، جنگل‌های متراکم، دامنه‌های سرسبز و رودخانه‌های خروشان، پوشانده‌اند. در سفر به پارک جنگلی و دریاچه سراوان می‌توانید زمانی را به گشت و گذار در این روستای دیدنی اختصاص دهید.

کاروان سرای شاه عباسی یا کاروان سرای لات، در جنوب روستای سراوان، با قدمتی بیش از ۵۰۰ سال، از برجسته‌ترین جاذبه‌های تاریخی این روستا به شمار می‌رود.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *