وبلاگ

قلعه تاریخی ماسادا اسرائیل

اسرائیل ، به عنوان یک قطعه زمین کوچک که توسط دریاها ، بیابان ها ، جنگل ها و کوه ها احاطه شده است ، امروز به کشوری مدرن تبدیل شده است .نسل های زیادی از یهودیان آن را متحمل رنج و ساخت شده اند. و اگر همه مکانهای نمادین این ایالت را لیست کنید ، قطعاً یکی از آنها ارزش بازدید را دارد. جاذبه گردشگری محبوب قلعه ماسادا در اسرائیل است.

اغلب این واژه باعث سردرگمی می شود. دلیل آن این است که بسیاری از افراد قلعه ماسادا را با سرویس ویژه اسرائیلی موساد مرتبط می کنند. با این حال ، هیچ ارتباطی بین آنها وجود ندارد. کلمه “ماسادا” از ریشه یونانی است ، در عبری به معنی “قلعه” است. این بنای افسانه ای باستانی در فهرست میراث جهانی ثبت شده است.این مکان در نزدیکی سواحل دریای مرده واقع شده است ، فقط بیست کیلومتر دورتر. قلعه باستانی ماسادا در نزدیکی شهر آراد ، در کنار بزرگراه عین گدی واقع شده است.

قلعه تاریخی ماسادا اسرائیل
قلعه تاریخی ماسادا اسرائیل

تاریخچه قلعه

این بنا در بیست و پنجمین سال قبل از میلاد مسیح توسط هرود اول کبیر ساخته شد.که تاریخ وی را شرور بی رحمی می داند که از ترس از دست دادن تاج و تخت خود ، دستور کشتن همه نوزادان در بیت لحم را صادر کرد. بنابراین او تلاش کرد تا از شر دشمن اصلی خود (مسیح تازه متولد شده ) خلاص شود. با این حال ، هیرود اول بزرگ در تاریخ  به عنوان یک تزارساز  اثر دیگری از خود برجای گذاشت. این او بود که کوه معبد را گسترش داد ، معبد دوم را بازسازی کرد و یک آمفی تئاتر در حومه اورشلیم ساخت ، که بعدا در آن مسابقات اسب دوانی و جنگ های گلادیاتور برگزار میشد.

 قلعه Masada چندین وظیفه داشت. اولاً ، قرار بود به پناهگاهی تبدیل شود که پادشاه هرودس و خانواده اش می توانستند در طول جنگ ها پنهان شوند و ثانیا ، طلا و سلاح در اینجا ذخیره می شد.

معماری قلعه

قلعه ماسادا 450 متر از دریای مرده ارتفاع دارد. این بنا در محل ساختمانی Hasmonean قرار دارد ، که طبق اسناد ، به دهه سی قبل از تقویم تاریخی ما برمی گردد. و امروز در اینجا به گردشگران نشان داده شده است که چقدر ماهرانه سیستم تأمین آب و حمامها ، یادآور حمامهای رومی ، چیده شده است. از قلعه ماسادا عمدتاً برای نگهداری سلاح و غذا  استفاده می شد ، اما همکاران پادشاه می دانستند که ذخایر طلائی وی در اینجا پنهان است.

از هر طرف ساختمان با سنگهای شیب دار احاطه شده است و فقط از کنار دریا یک مسیر باریک “مار” به آن منتهی می شود که امروزه نیز وجود دارد. در ضلع غربی ، قلعه باستانی ماسادا با مسیری که بر روی خاکریزی گذاشته شده توسط رومی ها ساخته شده به دنیای خارج متصل می شود. طول مسیر تقریباً سی دقیقه است.

قلعه تاریخی ماسادا اسرائیل
قلعه تاریخی ماسادا اسرائیل

هم اکنون

و امروز در قلعه  گردشگران می توانند کاخی را ببینند که پادشاه هرودس و خانواده اش در طی جنگهای بی پایان در آن مخفی شده بودند. کنیسه ای که در آن نماز می خواند ، قطعاتی از موزاییکهای شگفت انگیز است. مخازن آب تراشیده شده در توده سنگ و همچنین حمامهای گرم و سرد ، با اندیشه مهندسی خود حیرت زده می شوند.

اما قابل توجه ترین یافته با قضاوت بر اساس نظرات باستان شناسان و مورخان ، یک کنیسه است. مدتهاست که پذیرفته شده است که یهودیان از آنجا که یک معبد داشتند به آن نیازی نداشتند. با این حال ، این یافته متخصصان را متعجب می کند.

واقعیت این است که قلعه ماسادا در زمانی بازسازی شد که معبد دوم اورشلیم هنوز وجود داشت و توسط خود هیرودس بازسازی شد. با این وجود یک کنیسه در آنجا وجود داشت. باید گفت که یافته مشابهی در میان ویرانه های قلعه باستانی گاملا یافت شده است. این همان چیزی است که ثابت می کند در میان یهودیان باستان مسئله وجود کنیسه با معبد ارتباط نداشته است.

 برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.