وبلاگ

غار علیصدر یکی از جاذبه های اعجاب آور همدان

غار علیصدر یکی از شگفتی‌ها و زیبایی‌های آفرینش است و از مکانهای دیدنی همدان محسوب می‌شود. که تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی قابل قایقرانی جهان است که طولانی‌ترین مسیر قایقرانی را دارد. علیصدر یکی از بزر‌گ‌ترین غارهای آبی جهان به شمار می‌رود. و قدمت آن به دوران دوم زمین‌شناسی یا ژوارسیک (۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل) بر‌می‌گردد.

وقتی به دیدن این جاذبه چندین میلیون ساله می‌روید، در واقع سفری را به اعماق دنیایی ناشناخته و اسرار آمیز شروع کرده‌اید. دنیایی که هرچه در آن پیش می‌روید، بیشتر متعجب و حیرت‌زده خواهید شد.  ابتدا از دالان‌های پرپیچ‌و‌خمی عبور می‌کنید. و سپس ادامه مسیر را با قایق‌های پدالی در دالان‌های زیبا و دهلیزهای متعدد و چشم‌نواز ادامه می‌دهید. از مجموعه رشته آب‌ها دریاچه‌هایی به وجود آمده‌اند که طی کردن آن‌ها تنها با قایق میسر است. بازدید به دو صورت نیمه مسیر و تمام مسیر به مسافت‌های ۱۲۵۰ و ۴,۰۰۰ متر است.

در تمام مسیر، قندیل‌ها (استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌ها)، سنگ‌ها و مجسمه‌هایی به‌شکل‌های عجیب و غریب یا شبیه حیوانات می‌بینید. پنجه عقاب، مجسمه آزادی، شیر دو سر، کبوتر، قایق وارونه، خوشه انگور، گل‌کلم و سنگی شبیه اسم مبارک الله از جمله این اشکال هستند.

این مجسمه‌های سنگی و طبیعی به‌دلیل فرسایش سنگ‌های آهکی در طول میلیون‌ها سال به وجود آمده‌اند و همچون اثری هنری جلوه‌گری می‌کنند. همچنین تالارهای متعددی دارد که از ویژگی‌های آن نیز محسوب می‌شود. تالار آزادی با طول ۱۰۰ متر، عرض ۶۰ متر و ارتفاع ۴۰ متر، مشهور‌ترین این تالارها است.

غار علیصدر یکی از جاذبه های اعجاب آور همدان
غار علیصدر یکی از جاذبه های اعجاب آور همدان

نام‌گذاری علیصدر

غار علیصدر در گذشته «علی سرد» و «علی سد» نامیده میشد. چون اهالی روستای علیصدر از این مکان به‌عنوان مخزن و سد استفاده می‌کرده‌اند. حتی در بنچاق‌ها و اسناد روستا نیز نام ده «علی سد» و در شناسنامه‌های اهالی «علی سرد» نوشته شده است. تا اینکه در سال ۱۳۵۰ جاده‌ای برای روستا احداث شد و پیمانکار مجری در تابلوی راهنمای پروژه نام جاده را «علی صدر» نوشت. و از آن زمان به بعد، این نام  رایج شد.

تاریخچه 

پیش از آن که غار علیصدر برای همه شناخته شود .و پای غارنوردان و گردشگران به این زیبای خفته باز شود، مردمان محلی این مکان را می‌شناختند. اهالی روستای علیصدر و روستاهای اطراف، هنگام هجوم اشرار و قوای دشمن در جنگ‌های داخلی و خارجی به آن پناه‌ می‌بردند. آن‌ها همچنین با هدایت مازاد آب نهر سراب از آن به‌عنوان مخزن و سدی برای ذخیره آب در فصل گرما استفاده می‌کردند.

همین باعث شده تا سطح آب در قسمت شرقی تا ارتفاع ۲٫۲۰ متر و تا نزدیکی دهانه ورودی  بالا بیاید .و امکان دسترسی  را تا سال‌ها غیرممکن کند. تا اینکه با وقوع زلزله در آذرماه ۱۳۳۶ و ایجاد شکاف در کف غار سراب، آب نهر سراب به‌یک‌باره قطع شد .و طی ۶ سال، یعنی حدود سال ۱۳۴۲ سطح آب به ارتفاع طبیعی خود رسید.

در این سال یک گروه از غارنوردان با وسایل ابتدایی مثل فانوس و تیوپ لاستیکی مسافتی  را طی کردند. در سال ۱۳۴۶ با پخش خبر کشف مکان اعجاب انگیز در روزنامه اطلاعات و در سطح رسانه‌های ملی، سیل محققان، کوهنوردان و علاقه‌مندان به آثار طبیعی به سوی آن سرازیر شد. در سال ۱۳۵۳ عبدالله حاجیلو، ریاست هیئت کوهنوردی همدان، به صورت شخصی و با کمک مردم محلی و هیئت کوهنوردی، دهانه غار را به عرض پنج متر و ارتفاع سه متر باز کرد.

غار علیصدر یکی از جاذبه های اعجاب آور همدان
غار علیصدر یکی از جاذبه های اعجاب آور همدان

شگفتی‌های غار علیصدر

  • این مکان غاری زنده و تحکیم یافته است و در طی چند میلیون سال هیچ ریزشی را تجربه نکرده است.
  • یکی از ویژگی‌هایی که باعث تفاوت آن از سایر غارهای آبی جهان می‌شود، سهولت استفاده از کانال‌های آبی درون آن است. که به سبب وسعت غار به ‌راحتی می‌توان با قایق‌های معمولی از درون آن‌ها عبور کرد.
  • این مکان شگفت‌انگیز به‌دلیل نداشتن نور طبیعی، فاقد حیات جانوری است . عمق آن در مناطق مختلف از نیم‌متر تا ۱۴ متر متغیر است و همچنین، ارتفاع در برخی از تالارها به بیش از ۱۶ متر نیز می‌رسد. بیشترین ارتفاع از عمق آب تا سقف ۵۴ متر است و تنگی نفس در آن احساس نمی‌شود.
  • این مکان به‌دلیل برخورداری از دریچه‌های متعدد سلولی، نفس می‌کشدو نه‌تنها با وجود هزاران بازدیدکننده در طول روز از هوایی مطبوع برخوردار است، بلکه هیچ گاز سمی نیز  وجود ندارد.
  • از دیگر شگفتی‌ها دمای داخل است که بین ۱۲ تا ۱۴ درجه سانتی‌گراد و در طول سال ثابت است.بنابراین در تمام فصول سال برای گردشگران مناسب است. در تابستان با ورود به درون غار آرامش مطبوعی را احساس می‌کنید. و در فصل زمستان با وجود سردی هوای منطقه، احساس سرما نخواهید کرد.
  • آب دریاچه‌های غار به‌قدری زلال است که تا عمق ۱۰ متری با نور معمولی و چشم غیرمسلح  قابل دیدن است.
  • دریاچه زیرزمینی غار علیصدر دارای آبی زلال، بی‌رنگ و بی‌بو است. به‌گونه‌ای که در نور کم می‌توان عمق چند متری کف غار را که پر از سنگ‌های زیباو مرمرین است تماشا کرد. و همچنین سقف، دیوارها و کف دریاچه نیز پوشیده از سنگ‌های بسیار زیبای بلورین است.
  • هوای غار علیصدر بسیار پاک و عاری از هرگونه گرد و غبار و آلودگی میکروبی است. همچنین هوای داخل غار سبک و حالت سکون مطلق دارد.به‌طوری که چنانچه شمعی در آن جا روشن شود، هیچ‌گونه حرکتی در شعله شمع دیده نمی‌شود.

     برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *