مجله گردشگری

شیطان کوه، جاذبه ای رمزآلود در لاهیجان

شیطان کوه، کوهی است در شرق شهر لاهیجان و در استان گیلان ایران، اگر برای بار اول است که اسم این کوه را می شنوید حتما به نظرتان اسم عجیبی می آید و درباره علت نام گذاری کنجکاو می شوید.پس تا آخر این مقاله با ایکا هتل همراه باشید.

شیطان کوه جاذبه ای طبیعی در مرکز شهر لاهیجان

شیطان کوه، مقصدی جذاب و زیبا برای تمام کسانی است که به سمت شمال کشور سفر کنند. جاذبه های گوناگونی در این منطقه وجود دارد که گردشگران می توانند در تمام طول روزشان حسابی سرگرم شوند. این کوه زیبا در امتداد سلسله ی جبال البرز قرار گرفته و از پایین تا بالای کوه منظره ای سرسبز را خواهید دید. زمانی که به این منطقه رسیدید سعی کنید ماشین تان را در محوطه ی شیطان کوه پارک کنید و خود را برای گذر از مسیری پوشیده از درختان آماده نمایید.

فلسفه نام گذاری شیطان کوه

روایات و داستان های مختلف و جذابی درباره نام این کوه وجود دارد. طبق یکی از  این افسانه ها در دل این کوه گنجی مخفی شده. مار عظیمی از این گنج محافظت میکند. خیلیها به خاطر همین افسانه ی قدیمی متر به متر این کوه را با گنج یاب گشته اند تا به گنج افسانه ای برسند شاید این افسانه علت نام گذاری این کوه باشد.

داستانی دیگر که درباره شیطان و طبیعت این کوه دهان به دهان چرخیده و روایت شده از این حکایت دارد که از قله این کوه وقتی از باال به پایین نگاه کنید، احساس خواهید کرد به راحتی با دویدن به دامنه می رسید اما نتیجه چیزی جز سقوط و نابودی نخواهد بود و در باور قدیمی های محلی در اینجا شیطان چشم انسان را کور می کند و چیزی جز واقعیت را به او نشان می دهد یا به نوعی او را گول می زند.

شیطان کوه، جاذبه ای رمزآلود در لاهیجان

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

داستان های مشهور نام گذاری شیطان کوه

یکی دیگر از مشهورترین داستان ها، داستان دشمنی و کینه شاه عباس صفوی از حاکم آن زمان لاهیجان است؛ اسم این کوه قبالً شاهنشین کوه بوده. چون شاهان محلی لاهیجانی در نوک این کوه قلعهای ساخته و از آنجا بر مردم لاهیجان حکومت میکردند تا اینکه احمدخان آخرین پادشاه لاهیجان به جنگ با شاه عباس صفوی درمی آید و شکست میخورد. شاه عباس نیز قلعه را خراب میکند و کم کم مردم یادشان میرود اسم این کوه زمانی شاهنشین بوده.

به تشویق شاه عباس اسم این کوه را شیطان کوه میگذارند تا از شاههای شورشی لاهیجان بدنامی به جا بماند. آخرین داستان، افسانه شنیدن صدای وهم انگیز شیاطین از این کوه است؛ در گذشته های دور این کوه، محل تفریح و شکار شیخان و بزرگان بود، بدین ترتیب بین عام مردم به این کوه “شیخان کوه” کوه می گفتند، در آن زمان، در میان شیخان کوه و کوه مجاور غاری قدیمی وجود داشت که این دو کوه را به یکدیگر متصل می کرد و از غار برای رفتن به کوه مجاور استفاده می کردند .

عام مردم که اجازه ورود به این کوه را نداشتند، اطلاعی از وجود این غار نداشتند و تنها صدای فریاد و ناله وهم انگیز که بر اثر پیچیدن باد در این غار و یا بازتاب صدای حیوانات بومی به وجود می آمد را می شنیدند. بین اهالی منطقه که این صداها را صدای شیطان می دانستند رفته رفته نام این کوه از شیخان کوه به شیطان کوه تغییر نام داد.
براثر گذشت زمان این غار تخریب شده یا و به طور کامل ورودیهایش مسدود شده است و امروزه اثری از آن دیده نمی شود. در گذشته جلوی این کوه برکه ای به عرض 220 متر و طول 20 متر نیز قرار داشته که برای انبار کردن آب در امر آبیاری از آن استفاده میشد که امروزه این برکه به دریاچهای مصنوعی بدل گشته و با جزیرهای در میان و عمارت زیبا و کوچکی در وسط جزیره خودنمایی میکند.
از دل شیطان کوه آبشاری مصنوعی اما بسیار زیبا و دیدنی عبور می کند که آب آن از همین دریاچه که به استخر لاهیجان معروف است، تأمین میشود.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

جاذبه های گردشگردی در شیطان کوه

استخر شیطان کوه
در پای شیطان کوه استخری بزرگ با وسعت ۱۷ هکتار نیز وجود دارد که به دستور شاه عباس نیز ساخته شده است. طول این استخر حدود کیلومتر است و در کنار بلواری زیبایی نیز قرار دارد. این استخر دارای جزیره ای زیبا است که توسط یک پل به حاشیه جنوبی آن متصل شده است.

آبشار شیطان کوه
در منطقه شیطان کوه، آبشار زیبا و دیدنی وجود دارد که از بدنه کوه به طرف پای کوه سرازیر می شود. این آبشار به وسیله پمپاژ آب از استخر تغذیه شده و حوضچه هایی برای تخلیه و حرکت آب در پایین آن احداث شده است. یک راه پلکانی در کنار این آبشار قرار دارد که گردشگران با پشت سر گذاشتن بیش از ۷۵۰ پله از کنار آبشار و پای کوه آغاز می شود و از داخل درختان سرسبز نیز می گذرید و به قله کوه و بام سبز خواهید رسید.

تله کابین شیطان کوه
دیگر سرگرمی محبوبی که در این منطقه وجود دارد تله کابین شیطان کوه است که از میان جنگل های این منطقه می گذرد. مسیر حرکت این تله کابین از بین مه ها و ابرهایی است در دل آسمان وجود دارد، اما اگر با تله کابین از فراز لاهیجان بگذرید غم ها و استرس هایی که در طول زندگی شهری دارید را فراموش خواهید کرد.

بام سبز
اما محبوب ترین قسمتی که در این منطقه وجود دارد نیز “بام سبز” لاهیجان است که در بالای مسیر شیطان کوه قرار گرفته است. این محوطه سبز و زیبا به وسیله گذرگاهی به قسمت جنوبی پای کوه منتهی می شود، این مسیر را می توانید هم پیاده و هم با ماشین نیز طی کنید اما پیشنهاد ما این است که با پیاده روی در مسیر سرسبز شیطان روحتان را پالایش کنید و در انتها به بام سبر لاهیجان برسید.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *