مجله گردشگری

سوباتان طبیعتی سحرانگیز و جادویی در گیلان

ییلاق سوباتان (سووتون) یکی از زیبا ترین مناطق ییلاقی کشور است که در 22 کیلومتری ضلع غربی شهر لیسار از توابع شهرستان تالش در استان سرسبز گیلان و 36 کیلومتری شمال غرب شهر تالش (هشتپر) و 21 کیلومتری جنوب شرقی دریاچه نئور واقع شده است. از شرق به جنگلهای انبوه تالش (لیسار)، از غرب به ییلاقات اردبیل و دریاچه زیبای نئور، از شمال به رود خانه خروشان لیسار و ییلاقات خطبه سرا و از جنوب به مناطق ییلاقی آسبومار جوکندان متصل است.

سوباتان طبیعتی سحرانگیز و جادویی در گیلان

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

معرفی ییلاق سوباتان تالش

سوباتان در ارتفاع ۱۹۰۰ تا ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است؛ به همین دلیل، زمستان‌هایی بسیار سرد دارد و حتی در تابستان‌ها هم در برخی نقاط مرتفع هنوز لکه‌های برف به چشم می‌خورد. این روستا به دشت‌های شقایقش نیز شهرت دارد.

در وجه تسمیه سوباتان چنین می گویند که «سو» در زبان تالشی به معنی «گلپر» و «وتون» به معنی «روییدن» است و از آنجا که گلپر در قسمت‌های مختلف این ییلاق می‌روید، نام آن را «سووتون» گذاشته‌اند که به مرور زمان به سوباتان تغییر کرده است.

همچنین در روایت دیگری آمده است که در زبان ترکی «سو» به معنی آب و «باتان» به معنی محل فرو رفتن است، پس سوباتان، محل فرو رفتن آب می‌شود. در سوباتان چشمه‌ای وجود داشته که آب آن پس از جوشیدن از دل خاک، دوباره در زمین فرومی‌رفته است.

این منطقه ییلاقی، برق و گاز ندارد و همچنان صدها خانوار دامدار و عشایر به‌شکل سنتی در سیاه چادرها و خانه‌های گاه‌گلی و چوبی زندگی می‌کنند.

خانه‌های چوبی بخش جذاب و مهمی از بافت سنتی ‌سوباتان را تشکیل می‌دهند که زیبایی این طبیعت بی‌نظیر و کوه‌های سر به فلک کشیده و سرسبز را دوچندان می‌کنند. در این منطقه، گورستان‌های متعددی از هزاران سال پیش تاکنون وجود دارد که از تاریخ و تمدن کهن این سرزمین حکایت دارند.

سوباتان طبیعتی سحرانگیز و جادویی در گیلانبرای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

بهترین زمان سفر به ییلاق سوباتان

بهترین زمان سفر به ییلاق سوباتان، از نیمه دوم اردیبهشت‌ماه تا اواسط تابستان است؛ در نظر داشته باشید که در تعطیلات نیمه خرداد، جمعیت بسیاری روانه این ییلاق می‌شوند؛ پس برای اینکه از سفر خود نهایت لذت را ببرید، در هفته‌های قبل و بعد از این تعطیلات، عازم سفر شوید. این منطقه کوهستانی، تابستان‌های خنکی دارد و از همین رو مقصد سفرهای تابستانی گردشگران بسیاری است.

اگر در فصل بهار، به‌خصوص اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد به این منطقه سفر کنید، با دشت‌های مملو از گل‌های وحشی و شقایق مواجه خواهید شد که هوش از سرتان می‌برد.

سوباتان طبیعتی سحرانگیز و جادویی در گیلانبرای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

چطور به سوباتان برویم؟

یکی از مسیرهای رسیدن به سوباتان از سمت جاده تالش است که ۳۶ کیلومتر با سوباتان فاصله دارد. بخش‌‌‌‌هایی از این مسیر خاکی بوده پس به جای خودروی شخصی بهتر است نیسان یا پاترولی گرفته و به وسیله آن به این مکان بروید.
از دیگر مسیرهای رسیدن به سوباتان، مسیر تالش، آق اولر است. جاده تالش تا آق اولر آسفالت بوده و حدود ۴۰ کیلومتر است، پس از رسیدن به آق قولر در ادامه جاده خاکی آن می‌‌‌‌توانید به وسیله خودروهای شاسی‌‌‌‌بلند و یا نیسان خود را به سوباتان برسانید.
از لیسار نیز می‌‌‌‌تواند به سوباتان بروید. مسیر لیسار تا سوباتان ۲۰ کیلومتر بوده ولی به دلیل سختی، این مسیر به گردشگران مبتدی پیشنهاد نمی‌‌‌‌شود.
اگر از سمت تهران حرکت کرده‌‌‌‌اید، باید به ترمینال آزادی رفته و سوار اتوبوس‌‌‌‌های اردبیلی که از جاده سرچم می‌‌‌‌گذرند، شوید و پس از آن در روستای بودالالو پیاده شوید. پس از پیاده شدن از وانت‌‌‌‌های منطقه کمک گرفته و با آن‌‌‌‌ها خود را به سوباتان برسانید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *