وبلاگ

زیباترین جاده های ایران را بشناسید

زیباترین جاده های ایران :بسیاری از مسافران فقط برای دیدن جاده‌ای زیبا که تعریف آن را شنیده‌اند، مسیر سفر خود را طولانی‌تر می‌کنند .و گردشگران خارجی زیادی هم برای لذت بردن از زیباترین جاده‌های ایران، با اتومبیل بین شهرها سفر می‌کنند. اگر شما هم قصد دارید در سفر بعدی خود از جاده‌ای باصفا عبور کنید. و لذت سفر به دیدن یک جاذبه خاص در مقصد خلاصه نکنید ادامه‌ی این مطلب از رکسان هتل را از دست ندهید.

۱. جاده اسالم به خلخال؛ از زیباترین جاده های کوهستانی و جنگلی ایران

یکی دیگر از زیباترین جاده‌های ایران، جاده‌ی 70 کیلومتری اسالم خلخال است. این جاده از شهر اسالم در استان گیلان شروع و به شهر خلخال در استان اردبیل منتهی می‌شود. این جاده یکی از مسیرهایی است که حتی در فصل‌های گرم سال هم می‌توانید از هوای خنک آن بهره‌مند شوید. مناظر بکر جنگل و دشت‌های اطراف جاده اوقات دلپذیری را برای مسافران فراهم می‌آورد و حتی اگر خوش شانس باشید، ممکن است با هوای مه‌آلود و بارانی جاده هم مواجه شوید.

با ورود به جاده‌ی اسالم خلخال نمی‌توانید چشم از اطراف خود بردارید، زیرا هر لحظه ممکن است با صحنه‌ی شگفت انگیزی مانند دشت‌های پر از گل، گله‌های اسب و حیوانات اهلی دیگر، رودخانه‌ها و روستاهایی که زندگی و فرهنگ زیبای مردم شمال در آن‌ها جریان دارد، روبرو شوید. در یکی از مسیرهای فرعی جاده هم آبشار زیبایی وجود دارد که مکان مناسبی برای استراحت محسوب می‌شود.

زیباترین جاده های ایران را بشناسید
زیباترین جاده های ایران را بشناسید

۲. جاده چالوس؛ از زیباترین جاده های ایران

جاده چالوس یکی از معروف‌ترین جاده‌های شمال ایران است و به‌دلیل نزدیکی به تهران و همین طور مسیر دسترسی به شهرهای شمالی ایران به‌خصوص در استان مازندران از پرترددترین مسیرهای جاده‌ای در ایران به شمار می‌رود. طول این جاده در حدود ۱۶۰ کیلومتر است و در طول مسیر پرپیچ‌وخم خود از سرسبزترین جنگل‌ها و زیباترین کوه‌ها عبور می‌کند.

در بخش‌های مختلف جاده چالوس جاذبه‌های طبیعی، روستاهای خوش آب و هوا و مناطق ییلاقی زیبا، گردشگران بسیاری را در فصل‌های مختلف سال به این جاده جذب می‌کنند. در شروع مسیر جاده چالوس از کرج ابتدا به رودخانه کرج و سد امیر کبیر می‌رسید.

۳. جاده دوهزار سه‌هزار؛ از زیباترین جاده های کوهستانی و جنگلی ایران

جاده دوهزار سه‌هزار در تنکابن، واقع در استان مازندران، قرار دارد. این جاده از شهرستان تنکابن شروع می‌شود و مسافران را به قله سیالان می‌رساند. این جاده زیبا و رؤیایی یکی از جاده های جنگلی ناشناخته ایران است که با طبیعت بکر و صدای پرندگانش، همچون بهشتی زمینی، در غرب مازندران خودنمایی می‌کند. البته جاده دوهزار سه‌هزار برای مازندرانی‌ها جاده ناآشنایی نیست؛ اما مسافران کمتر از این جاده شنیده‌اند. وجه تسمیه این جاده، ارتفاع آن است که در نقاطی به دوهزار و سه‌هزارمتری از سطح دریا می‌رسد.

۴. جاده سیاهکل به دیلمان؛ یکی از زیباترین جاده های ایران

جاده سیاهکل به دیلمان از جمله مسیرهای فرعی در استان گیلان است که هوایی بسیار مطبوع در فصل پاییز و بهار دارد. اگرچه طبیعت زیبای این جاده در تابستان نیز بسیار سرسبز و تماشایی می‌شود، روزهای آفتابی می‌تواند گرمایی آزاردهنده داشته باشد. اگر برای بازدید از زیبایی‌های این جاده از مسیرهای فرعی به ارتفاع اطراف بروید، می‌توانید چشم‌اندازی بی‌نظیر و هوایی خنک را تجربه کنید. بافت جنگلی این منطقه انبوه است و روی شیبی تند قرار دارد.

۵.جاده سراوان-فومن

در استان گیلان جاذبه‌های زیادی دارد و تعجبی ندارد اگر بگوییم یکی دیگر از زیباترین جاده‌های ایران در این استان است. جاده‌ی سراوان به فومن یکی از رویایی‌ترین جاده‌هایی است که مسافران خوش شانس زیادی از آن دیدن می‌کنند. این جاده قبل از مسیر رشت شروع می‌شود و به شهر فومن می‌رسد. به خاطر پوشش درختان جنگلی، زیبایی این جاده در تمام فصول سال دلپذیر و یکسان است اما اگر در فصل زمستان یا پاییز هوس سفر به سرتان زد، حتما به این جاده سری بزنید و مه صبحگاهی مبهوت کننده‌ی آن را از دست ندهید.

۶.جاده چابهار به بندر گواتر؛ ازجمله زیباترین جاده های ایران

جاده ساحلی چابهار به بندر گواتر یکی از جاده های متفاوت ایران است. این جاده در استان سیستان‌ و بلوچستان قرار دارد و بندر چابهار را به بندر گواتر پیوند می‌دهد. از یک طرف، منظره خط ساحلی سواحل مکران و از طرف دیگر، صخره‌های عظیم منظره‌ای جذاب به وجود آورده است که مشابه آن را در هیچ‌کجای ایران پیدا نخواهید کرد. در تمام مسیر، خط ساحلی را می‌بینید که زیبایی آن در کلام نمی‌گنجد. این جاده مشابه جاده گریت اوشن (Great Ocean) در استرالیا است.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *