مجله گردشگری

رودخانه کانیو کریستالس، رودخانه رنگین کمانی در کلمبیا

اگر از رفتن به کنار رودخانه‌های معمولی خسته شده‌اید و می‌خواهید رودخانه‌ای شگفت‌انگیز را از نزدیک ببینید، رودخانه کانیو کریستالس از نمونه‌های خاص است که ارزش دیدن دارد. این رودخانه در شهرستان متا در کلمبیا قرار دارد. با ایکاهتل همراه باشید تا با این رودخانه هزار رنگ آشنا شوید.

موقعیت رودخانه

برای دیدن این رودخانه رنگی باید از رشته‌کوه‌های آند گذشت تا به دشت لانوس رسید. پس از گذشتن از دشت سرسبز لانوس می‌توان رودخانه مشهور کانیو کریستالس را مشاهده کرد. این رودخانه در محدوده کوهستانی دلا ماکارنا قرار دارد و به رودخانه رنگین‌کمان معروف است. در سطح آب آن رنگ‌های متنوعی مانند قرمز، زرد، سیاه و آبی دیده می‌شوند.
نکته جالب اینجا است که اگر در هر فصلی از سال به این جاذبه گردشگری زیبا سر بزنید با رنگ‌های متنوعی روبه‌رو می‌شوید. از اوایل تابستان تا اواخر پاییز، رنگ رودخانه به سمت قرمزی و زردی می‌رود و هرچه به پاییز نزدیک‌تر می‌شویم این رنگ بیشتر به سمت زرد و نارنجی می‌رود.

چرا این رودخانه، رنگی است؟

دلیل رنگین بودن این رودخانه، رشد گیاهی خاص در بستر رودخانه است. این گیاه «ماکارنیا کلاویگرا» نام دارد. این منطقه در دنیا تنها محدوده‌ای است که گیاه خاص ماکارنیا رشد می‌کند و در هیچ کجای دیگر نمی‌توان نمونه این گیاه را پیدا کرد.
اکوسیستم این منطقه به‌ گونه‌ای است که شرایط برای رشد این گیاه بسیار مساعد است. هوای این محدوده بسیار سرد است و هرگونه تابش مستقیم آفتاب می‌تواند برای گیاهان این منطقه مضر باشد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

بازدید از رودخانه کانیو کریستالس

تا سال‌های پیش منطقه این رودخانه امن نبود و نگهبانان غیرنظامی این منطقه را در دست داشتند ولی امروز دولت کلمبیا از این محدوده به‌ خوبی محافظت می‌کند و گردشگران می‌توانند با خیالی آسوده از مناظر زیبای این رودخانه لذت ببرند.

محدودیت‌هایی برای بازدید از رودخانه در نظر گرفته‌ شده است تا آسیبی به محیط‌ زیست این منطقه وارد نشود. در هر بازدید تنها ۷ توریست اجازه ورود به منطقه را دارند و در روز تعداد ۲۰۰ توریست از این رودخانه که یکی از زیباترین جاذبه های توریستی جهان است، دیدن می‌کنند.

حفظ رودخانه

هر ساله صدها هزار گردشگر برای دیدن منطقه خیره کننده رنگی این رودخانه به کلمبیا می آیند و همین موضوع باعث نگرانی دانشمندان در مورد ازدحام بیش از حد گردشگران در اطراف رودخانه کانیو کریستالس و تخریب آن شده است. اما فلاویو سانتورو، رییس انجمن گردشگری کشور می گوید که تمهیدات زیادی برای حفاظت از منطقه اتخاذ شده است. او در این باره چنین می گوید: «ما به شدت توسعه زیرساخت های گردشگری را در این منطقه محدود کرده ایم و تورهایی که در پارک در دسترس قرار دارند تنها و به صورت اختصاصی توسط مردم محلی مدیریت و اجرا می شوند».

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *