وبلاگ

راهنمای گردشگری سمنان

جاذبه های گردشگری سمنان

سمنان یکی از استان های بزرگ ایران است که در جنوب رشته کوه البرز و شمال دشت کویر قرار دارد. این شهر در مسیر تهران به خراسان واقع است و جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیاری را در خود جای داده است. استان سمنان از ۸ شهرستان تشکیل شده که هر کدام جاذبه های مختلفی دارند و برای گردشگری گزینه ای عالی محسوب می شوند. طبیعت بکر و دست نخورده استان سمنان به تنهایی در شهرستانهای این استان نیز جالب توجه است، به طوریکه با سفر به شهر سمنان و سپس به شهمیرزاد و مهدیشهر می توان تجربه دو آب و هوای متفاوت را با طی کمتر از ۲۰ کیلومتر داشت. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری قصد داریم تا درباره جاذبه های گردشگری سمنان به تفکیک شهرستان های این استان صحبت کنیم؛ در ادامه همراه با ما باشید تا سفری به استان سمنان و جاذبه هایی که در آن وجود دارد آشنا شوید.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مسجد جامع سمنان

یکی از بناهای تاریخی و کهنی که در شهر سمنان می توانید با آن روبرو شوید، مسجد جامع سمنان است. بسیاری براین عقیده‌اند مسجد جامع سمنان در قرن نخست هجری و بر روی خرابه‌های آتشکده بنا شده است.

منار سلجوقی مسجد جامع


یکی از زیباترین مناره های تاریخی که از دوره سلجوقی باقی مانده در گوشه شمال شرقی مسجد جامع سمنان است و در کنار شبستان شرقی قرار دارد و به منار مسجد جامع نیز معروف است.


مسجد امام سمنان (مسجد شاه یا سلطانی)

 

 

یکی از زیباترین و مهمترین جاذبه های تاریخی سمنان مسجد امام است. این مسجد از لحاظ معماری در زمره مسجدهای چهارایوانی است.

گرمابه پهنه سمنان

گرمابه پهنه سمنان مربوط به دوره صفوی و دوره ی قاجاریه می باشد که به نام های حمام حضرت یا حمام پهنه هم نیز معروف است. این حمام از بناهای قرن نهم هجری قمری است که در سال ۱۳۶۷ و پس از انجام عملیات مرمت، به صورت موزه تغییر کاربری داده است.


  • بازار سمنان

    بازار سمنان یکی از یادگارهای دوران قاجار در شهر کویری سمنان است که در ساخت آن از مصالحی چون ‏خشت و آجر استفاده کرده‌اند. بازار سمنان دارای دو بخش شمالی و جنوبی است. قسمت شمالی دارای ‏‏254 باب مغازه و طولی در حدود 1.5 کیلومتر را به خود اختصاص می‌دهد. در بازار شمالی که به نام‌های ‏قدیمی خود “راسته بازار” یا “بازار بالا” بیشتر شناخته می‌شود، مسجد، حمام و کاروانسرا نیز وجود دارد.

  • آرامگاه پیر نجم الدین

    آرامگاه پیر نجم الدین مربوط به دوره سلجوقیان – دوره ایلخانی است و در سمنان، مجاور دروازه قدیم خراسان، در وسط میدان واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۱۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

  • برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.
No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.