وبلاگ

راهنمای گردشگری سمنان

جاذبه های گردشگری سمنان

سمنان یکی از استان های بزرگ ایران است که در جنوب رشته کوه البرز و شمال دشت کویر قرار دارد. این شهر در مسیر تهران به خراسان واقع است و جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیاری را در خود جای داده است. استان سمنان از ۸ شهرستان تشکیل شده که هر کدام جاذبه های مختلفی دارند و برای گردشگری گزینه ای عالی محسوب می شوند. طبیعت بکر و دست نخورده استان سمنان به تنهایی در شهرستانهای این استان نیز جالب توجه است، به طوریکه با سفر به شهر سمنان و سپس به شهمیرزاد و مهدیشهر می توان تجربه دو آب و هوای متفاوت را با طی کمتر از ۲۰ کیلومتر داشت. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری قصد داریم تا درباره جاذبه های گردشگری سمنان به تفکیک شهرستان های این استان صحبت کنیم؛ در ادامه همراه با ما باشید تا سفری به استان سمنان و جاذبه هایی که در آن وجود دارد آشنا شوید.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مسجد جامع سمنان

یکی از بناهای تاریخی و کهنی که در شهر سمنان می توانید با آن روبرو شوید، مسجد جامع سمنان است. بسیاری براین عقیده‌اند مسجد جامع سمنان در قرن نخست هجری و بر روی خرابه‌های آتشکده بنا شده است.

منار سلجوقی مسجد جامع


یکی از زیباترین مناره های تاریخی که از دوره سلجوقی باقی مانده در گوشه شمال شرقی مسجد جامع سمنان است و در کنار شبستان شرقی قرار دارد و به منار مسجد جامع نیز معروف است.


مسجد امام سمنان (مسجد شاه یا سلطانی)

 

 

یکی از زیباترین و مهمترین جاذبه های تاریخی سمنان مسجد امام است. این مسجد از لحاظ معماری در زمره مسجدهای چهارایوانی است.

گرمابه پهنه سمنان

گرمابه پهنه سمنان مربوط به دوره صفوی و دوره ی قاجاریه می باشد که به نام های حمام حضرت یا حمام پهنه هم نیز معروف است. این حمام از بناهای قرن نهم هجری قمری است که در سال ۱۳۶۷ و پس از انجام عملیات مرمت، به صورت موزه تغییر کاربری داده است.


  • بازار سمنان

    بازار سمنان یکی از یادگارهای دوران قاجار در شهر کویری سمنان است که در ساخت آن از مصالحی چون ‏خشت و آجر استفاده کرده‌اند. بازار سمنان دارای دو بخش شمالی و جنوبی است. قسمت شمالی دارای ‏‏254 باب مغازه و طولی در حدود 1.5 کیلومتر را به خود اختصاص می‌دهد. در بازار شمالی که به نام‌های ‏قدیمی خود “راسته بازار” یا “بازار بالا” بیشتر شناخته می‌شود، مسجد، حمام و کاروانسرا نیز وجود دارد.

  • آرامگاه پیر نجم الدین

    آرامگاه پیر نجم الدین مربوط به دوره سلجوقیان – دوره ایلخانی است و در سمنان، مجاور دروازه قدیم خراسان، در وسط میدان واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۱۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

  • برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.
No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *