وبلاگ

دیدنی های بینظیر در دل روستای نگل کردستان

کمتر کسی پیدا می شود که وقتی از او درباره جاذبه های گردشگری استان کردستان سوال کنند، نام روستای نگل و قرآن تاریخیش را از قلم بیندازد.

جاذبه های گردشگری روستای نگل کردستان

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که تا کنون سفری به کردستان نداشته اید شانس بسیار بزرگی را از دست دادید چراکه این منطقه به قدری بکر و رازآلود و جذاب است که فکر و ذهن هر گردشگری را به سمت خود درگیر می کند تا جایی که گردشگر را به بهانه جستجوی زیبایی ها به هر سمتی می کشاند و حسی عجیب و وصف ناپذیر به وجودش می بخشد. یکی از بکرترین مناطق کردستان ، روستای قرآن و نگل است که از جاذبه های گردشگری استان کردستان می باشد و کمتر کسی پیدا می شود نام آن را فراموش کند.

روستای نگل کجاست؟

در دهستان نگل از توابع بخش “کلاترزان” سنندج روستایی به نام نگل در 65 کیلومتری سنندج در مسیر سنندج-مریوان واقع است. این روستا به یمن برکت وجود قرآن تاریخی به عنوان یکی از قطب های گردشگری استان و کشور به شمار می رود و همه ساله میزبان گردشگران و زائران بسیاری از ایران و حتی کشورهای خارجی می باشد.

موقعیت جغرافیایی روستای نگل کردستان

محل قرارگیری این روستا دره زیبایی است که رودخانه‌ “شو شیر” از جنوب آن عبور می‌کند. روستای نگل از سمت شمال به کوه “حسن عالی” و جنوب به کوه “قژاکان”، از شمال غربی به دره “کانی چرمو” و کوه “کوره میانه”، از شمال شرقی به “رسنی دره” و از سمت جنوب شرقی به کوه “پل چرمو” و در نهایت از غرب و جنوب غربی به “کاچول” محدود می‌شود.

این روستا شامل جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی است که مطمئنا بدون دیدن هر کدام از آن‌ها ترک کردن آن بسیار سخت می‌شود.

بهترین فصل سفر به روستای نگل

این روستا به دلیل موقعیت جغرافیایی این منطقه، زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های بسیار معتدلی را دارا است. بهترین فصل سفر به این روستا، فصل‌های بهار و تابستان هستند. اگر در فصل بهار به این منطقه سفر کنید، زیبایی‌ها و سرسبزی منطقه بدون شک خاطرات خوشی را برای شما رقم خواهد زد.

قرآن مبارک و خطی مربوط به دوران صدر اسلام

یکی از چهار نسخه خطی قرآن در صدر اسلام قران مبارک و خطی روستای نگل می باشد که با خط کوفی نوشته شده و اعراب گذاری آن با آب طلا صورت گرفته این قرآن در دوره خلافت عثمان به چهار اقلیم مسلمان نشین جهان ارسال شد که ایران یکی از این کشورها بود. در فهرست آثار ملی این اثر فاخر با شماره 2 ثبت گردیده است و محل نگهداری آن در مسجد جامع روستای نگل می باشد جالب است بدانید یک دوره طولانی این قرآن به طرز عجیبی ناپدید و گم شد که ماجرای پیدا شدن آن به قدری جالب است که مطمئنا به عنوان یکی از بهترین داستان ها در ذهنتان میماند. قرآن نگل بر پوستی مانند پوست آهو و به زبان کوفی نگاشته شده است. نقوش گیاهی که روی صفحات آن رسم شده نیز از زیبایی های دیگر این قرآن به شمار می آید.

دیدنی های بینظیر در دل روستای نگل کردستانبرای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

موزه روستای نگل

تاریخ تأسیس موزه روستای نگل به سال ۱۳۹۲ برمی گردد که با همکاری اداری کل گردشگری و میراث فرهنگی استان کردستان انجام شد. پس از تأسیس این موزه که به عنوان اولین موزه روستایی کشور نیز شناخته شده است، مجموعه گردشگری و توریستی روستای نگل تکمیل شد.

موزه این روستا از دو قسمت معیشتی یا مردم شناسی و قرآنی به وجود آمده است و در آن اقلام باستانی نیز وجود دارد.

اشیاء درون موزه

این موزه، اشیای مختلفی مانند چرخ ریسندگی، کوزه‏‌های نگهداری عسل و ظروف نگهداری حبوبات دارد. بین این اشیاء که مربوط به ۵۰ تا ۷۰ سال پیش بود، زیورآلات قدیمی نیز خودنمایی می‌کنند. اشیایی هم مربوط به دوره اشکانیان، بین این آثار قرار دارند.

اجناسی که به این موزه اهدا شده است، همگی به طور خودجوش تهیه شده اند که شامل کلیه اقلام فرهنگی و معیشتی منطقه از اجناس منزل و ابزار کشاورزی گرفته تا زیورآلات پنجاه تا دویست ساله هستند. به نمایش گذاشتن این اقلام، زندگی روستایی در این منطقه را کاملا به تصویر کشیده است. این موزه، داخل صحن اصلی مسجد جامع است.

دریاچه «چال ئاو»

از دیگر نقاط گردشگری و تفریحی روستای نگل، می‌توان به دریاچه طبیعی “چال ئاو” اشاره کرد که در ۵.۱ کیلومتری روستای نگل و در مسیر صعود به قله “کوره میانه” واقع است.

آبشار «قه لوه زه»

آبشار زیبا و بلندی به نام “قه لوه زه” در مسیر این روستا به قله “کوره میانه” و در دره “کانی چه رمو” واقع است که در همه فصل‌های سال جریان دارد و منبع تغذیه آن از آب برف‌های دامنه قله است.

تپه‌های باستانی نگل

از جمله تپه‌های باستانی موجود در روستای نگل تپه قلعه گاه، تپه می‌خان و قلعه دی یه رهستند. تپه باستانی قلعه گاه در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ به عنوان آثار ملی کشور به ثبت رسید.

نخستین پل خشتی روستای نگل

نخستین پل خشتی در فاصله‌ یک کیلومتری روستای نگل در کردستان قرار دارد که به منظور راه ارتباطی از سنندج به مریوان تأسیس شد. این پل به پل بزرگ نیز شهرت دارد که در زمان حکومت امان الله خان اردلان، والی سنندج و همزمان با بنای مسجد دارالاحسان سنندج و به دلیل ارادت ویژه‌ای که او به نگل و قرآن موجود در آن داشته است، ساخته شد.

محصولات محلی روستای نگل کردستان

شما می‌توانید در سفر به روستای نگل از نان‌های محلی معروف و صنایع دستی این روستا که رونق اقتصادی و هدف اصلی صنعت گردشگری محسوب می‌شود و از جاجیم‌ها و عسل‌های خوش طعم و طبیعی این روستا نیز به عنوان سوغاتی خرید کنید.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *