مجله گردشگری

دهکده گیتورن، روستایی بدون خیابان، رویایی ترین روستای جهان

دهکده گیتورن برای خودش یک ونیز است. ونیزی که این بار نه در ایتالیا بلکه در منطقه خوش آب و هوایی در هلند قرار گرفته است. گیتورن فقط در تلفظ انگلیسی Giethoorn خوانده می شود اما هلندی ها به آن، خیتورن می گویند. روستایی که هیچ اتومبیلی ندارد و رفت و آمد در آن فقط از طریق قایق و یا دوچرخه صورت میگیرد، که شایددلیل اصلی آن، گران بودن سوخت در این کشور است. بیشتر اهالی آمستردام با دوچرخه مسیرهای خود را طی می‌کنند. هوای پاک و آسمان آبی واقعی را در هلند می‌توان دید.

روستای رویایی گیتورن در نگاه اول

باید لقب رویایی ترین روستای جهان را به گیتورن داد. روستایی که در آن فقط صدای پرندگان و اردک‌ها شنیده می‌شود و حتی قایق‌های آن، موتورهای بی‌صدایی دارند تا مسافران از طبیعت زیبای گیتورن لذت ببرند.

به گیتورن ونیز هلند می‌گویند اما گیتورن حتی یک خیابان هم ندارد در صورتی که ونیز خیابان‌ها و کوچه‌های متعددی دارد. اما از نظر کانال‌های آب، مشابه ونیز است.

دهکده گیتورن

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

قایق سواری در گیتورن

همه چیز در ونیز هلند تماشایی است. برای این که در تمام دهکده گردش کنید، سوار یک قایق مسافربری شوید. دو نوع قایق در هر ایستگاه وجود دارد. قایق های کوچک اختصاصی که بلیط 50 یورویی دارند و قایق های مسافربری بزرگی که 15 یورویی هستند و تعداد زیادی مسافر را جابجا می کنند. این قایق ها سقف های شیب داری دارند و بهترین گزینه در روزهای بارانی برای جابجایی هستند. در میان تماشای خانه های زیبای این روستا، سه خانه جدا افتاده را می بینید که شبیه یک جزیره در میان آب ها قرار گرفته اند و حتی پلی برای عبور از آب ها در آن وجود ندارد.

دهکده گیتورن

جالب است بدانید که بیشتر مردم گیتورن یا قایق اختصاصی دارند. و یا روبروی خانه‌هایشان پل‌های زیبایی قرار گرفته که اصلا نیازی به پرداخت این هزینه‌ها به صورت روزانه ندارند. این قایق‌ها بیشتر برای گردشگران تهیه شده تا تمام روستا را در ۳۰ دقیقه تماشا کنند. جالب است بدانید که در چهارراه‌های کانال‌ها، آینه‌ای نصب شده تا از تصادفات کانالی پیشگیری شود.

بسیاری از گردشگرانی که به هلند می روند در سفر اول از تماشای دهکده گیتورن باز می مانند. شاید فاصله آمستردام و آیندهوون تا گیتورن کمی طولانی به نظر برسد اما باور کنید که در تمام جاذبه های گردشگری هلند، گیتورن منحصر به فرد است. به هیچ عنوان تماشای این دهکده رویایی را از دست ندهید.

مشهور شدن دهکده  گیتورن توسط یک کارگردان

روستای گیتورن حتی از دید هلندی ها هم مخفی مانده بود. تا اوایل دهه 70 کمتر کسی از وجود این روستا با خبر بود اما کارگردانی به نام “برت هانسترا” برای ساخت فیلم خود، از گیتورن به عنوان لوکیشن اصلی فیلم استفاده کرد و همین امر موجب محبوبیت جهانی گیتورن شد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *