مجله گردشگری

دهکده مازیچال کلاردشت بهشتی دیدنی در بهار

دهکده مازیچال یکی از دهکده‌های نزدیک کلاردشت بوده که در تمامی فصل‌ها و خصوصاً در بهار از زیبایی چشمگیری بهره می‌برد. در این دهکده زیبا و ارتفاعات بکر موجود در آن، گونه‌های گیاهی متعددی یافت می‌شود، که یکی از مهم‌ترین‌های آن‌یک نوع بلوط خاص است که تنها در این جنگل‌ها قابل رشد است. درواقع داستان نامی که برای این دهکده در نظر گرفته‌اند به همین بلوط‌ها برگشته و درواقع مازیچال به معنای گودالی پر از درختان بلوط است.

دهکده مازیچال کلاردشت

سرسبزی خطه شمال و حرکت در مسیر چالوس آدمی را زنده نگاه می‌دارد، دشتی بر فراز کوه‌ها که جنوب آن قله تخت سلیمان، شمال آن آب‌های متلاطم دریای خزر است. کلاردشت به‌عنوان بخشی از استان مازندران، 45 قله دارد و دارای آبادی‌های زیادی است. یک مورد از این آبادی‌های زیبا، مازیچال است که با ارتفاع 2600 متری بالاتر از ابرها، اقیانوسی از ابرها را جایگزین اقیانوس همیشگی در برابر دیدگان شما کرده است. در گویش محلی، مازیچال به معنای گودی است که در آن پر از درختان بلوط است. آب و هوایی بسیار خنک دارد که فصل تابستان بهترین موقع سفر کردن و بازدید از این دهکده هیجان‌انگیز مازیچال است.

درواقع زیبایی‌های مازیچال به درختان بلوطش منتهی نشده و شرایط آب و هوایی خاصی که در آنجا حکم فرماست نیز بر روی زیبایی‌های بی‌نظیر این دهکده و ارتفاعات آن تأثیر داشته که در هر فصلی می‌توانید چهره‌ای زیبا و دل‌فریب از آن را مشاهده کنید.

زیبایی این منطقه در فصل بهار به دلیل وجود گل‌های فصلی و مناظری پر از برف در ارتفاعات بیش‌ازپیش بوده و پیشنهاد می‌کنیم در حال حاضر که در فصل بهار هستیم، در سفر به کلاردشت حتماً برای یک‌بار هم که شده به این دهکده زیبا سفر کنید.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

ویژگی‌های دهکده‌‌ی مازیچال

شاید واژه‌ی اقیانوس ابر به گوشتان خورده باشد. یکی از ویژگی‌های دهکده‌ی مازیچال، مشرف بودن به اقیانوس ابر است که این منطقه را به جایی بکر و شگفت‌انگیز تبدیل می‌کند.

این دهکده‌ در منطقه‌ای با ارتفاع ۲۶۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد. در شرایط جوی خاص از اینجا می‌توانید اقیانوسی از ابرها را از بالا ببینید. پدیده‌ای که تصاویری بکر و دیدنی در برابر چشمانتان قرار می‌دهد.

البته در این منطقه گاهی هم خبری از ابرها نیست. حتی در این شرایط هم منظره‌ای وسیع از چالوس تا رامسر را مشاهده کنید.

از دیگر ویژگی‌های این منطقه داشتن آب و هوای بی‌نظیر است. حتی وسط تابستان هم شب‌ها سرد می‌شود و اغلب انبوهی از ابرها بخشی از طبیعت را سفیدپوش کرده است.

نبود آب لوله‌کشی، برق و گاز اگرچه زندگی را برای ساکنان این منطقه سخت کرده، اما باعث شده تا این بخش از سرزمین شمال ایران منطقه‌ای بکر و دست‌نخورده باقی بماند.

بهترین زمان سفر به مازیچال

مازیچال کلاردشت از آن مناطقی است که هر فصلی زیبایی‌های خاص خودش را دارد. در هر فصلی از سال می‌توان چهره‌ی تازه‌ای از این منطقه را دید.

این منطقه در فصل بهار و تابستان  پر از گل‌های خاص و درختان پوشیده از برگ‌های سبز و طبیعتی عجیب و بکر است.

در فصل پاییز تصویری رنگارنگ از جاده‌ای جنگلی می‌بینید و در نهایت به دهکده‌ی مازیچال می‌رسید و در ارتفاعات می‌توانید اقیانوسی از ابرهای سفید را در کنار رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز به تماشا بنشینید.

اما مناسب‌ترین زمان برای سفر به این منطقه نیمه‌ی دوم فصل بهار تا اواخر تابستان است که هوا گرم شده و می‌‌توان با برپاکردن چادر،‌ در این منطقه اقامت کرد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *