وبلاگ

دشت لاله های واژگون

مطمئنا تا حالا نام دشت لاله های واژگون کوهرنگ را شنیده اید اما شاید آن را از نزدیک ندیده باشید که در این صورت یکی از زیباترین طبیعت های ایران را از دست داده اید. این دشت در استان چهارمحال و بختیاری و در شهر کوهرنگ در ۱۲ کیلومتری شهر چلگرد قرار گرفته است. جایی که هر سال در فصل اردیبهشت، به بهشتی از نایاب ترین لاله های واژگون تبدیل می شود.

دشت لاله های واژگون دشتی وسیع به وسعت ۳۴۰۰ هکتار است که به دشت لاله های واژگون کوهرنگ معروف است . هر سال در اردیبهشت ماه میزبان ده ها هزار لاله ی واژگون و البته هزاران گردشگر و طبیعت دوست مشتاق می شود. لاله های واژگون  گونه هایی از گل لاله هستند که از ساقه به طرف زمین خم می شوند . به همین دلیل به ان لاله ی واژگون گفته می شود.

 دشت لاله های واژگون کوهرنگ یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی ایران و حتی جهان است . در ماه دوم فصل بهار پر از لاله های قرمز و زرد واژگون می شود و شکوه عجیبی به این منطقه می دهد.

از آن جا که تعداد گردشگران در این ماه بسیار زیاد است، این ازدحام باعث ایجاد آسیب هایی به دشت شده است و به همین دلیل، مدتی است که محدودیت هایی در دیدن این دشت برای توریست ها وجود دارد.

علاوه بر این، چیدن گل ها، در آوردن پیاز گل از دل خاک و ورود دام ها به این دشت هم باعث تخریب بیشتر این دشت شده است. دشت لاله های واژگون کوهرنگ یکی از ۲۰ اثر طبیعی ایران است و تحت حفاظت سازمان محیط زست است.

گل لاله واژگون

این گل یکی از گیاهان منحصر به فرد و خاص ایران است.به این معنی که این گل فقط در ایران رشد میکند.نام دیگر این گل در بعضی از مناطق ” گل گریان ” و اشک مریم است.که دلیل آن هم پایین بودن قسمت بالای این گل است. علاوه بر این، گل واژگون با شرایط خاصی فقط در مناطق صخره ای و سنگلاخی رشد میکند.

مردم این منطقه در گویش محلی خود به لاله واژگون «گل بگریو» میگویند. آن‌ها معتقدند این گل با داستان مرگ غم‌انگیز سیاوش در شاهنامه فردوسی پیوند خورده است . به همین دلیل لاله گریان است.

دشت لاله های واژگون
دشت لاله های واژگون

گل لاله واژگون به دلیل داشتن ماده ای به نام آلکالوئیدهای ایمپریسین و فرتیسین به عنوان مسکن درد هم استفاده می شود.به دلیل نادر بودن این‌گونه گیاهی در جهان و زیبایی غیرقابل توصیف این دشت در بهار، برای هر ایرانی واجب است تا از این دشت دیدن کند. همچنین علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی می‌توانند در فصل بهار، بر ارتفاعات زرد کوه که نزدیک این دشت زیباست اسکی کنند.

لازم به ذکر است که باید مراقب باشید تا لاله‌های زیبا را لگد نکنید یا پیاز این گل را از خاک جدا نکنید. همچنین مجاورت دشت لاله با دیگر جاذبه‌های طبیعی کوهرنگ همچون چشمه دیمه و غار یخی چما، فرصتی را برای گردشگران مهیا می‌کند که با یک تیر چند نشان بزنند.

حواستان باشد که زیبایی‌های این منطقه را ثبت کنید. حتی دیدن عکس‌های این سفر، یادآور خاطرات خوب سفر به شهرستان توریستی کوهرنگ است. از غذاهای محلی و سوغات دل‌انگیز کوهرنگ غافل نشوید.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.