وبلاگ

دریاچه کیو،دریاچه درون شهری اما خود جوش

در خرم آباد دریاچه ی زیبایی به اسم کیو قرار دارد که جذابیت و لطافت خاصی را برای منطقه به وجود آورده است. کیو یکی از پر بازدید ترین جاذبه های خرم آباد است و گردشگران زیادی در سفر به این شهر از آن بازدید می کنند. آب تمیز، آب و هوای خوب و چشم اندازهای خیره کننده این مکان را به یکی از محبوب ترین جاذبه های شهر تبدیل کرده است . و به خصوص در فصل های گرم افراد زیادی به اطراف این چشم انداز می روند.

وقتی حرف از جاذبه طبیعی می شود ناخداگاه یاد چشمه، دریاچه، آبشار، دریا، جنگل و … می افتیم. جاذبه هایی که دست در دست هم طبیعتی خارق العاده را شکل می دهند که آرام بخش روح و جان اند. می خواهیم به استان لرستان و شهر خرم آباد برویم و درباره جاذبه زیبا در این شهر حرف بزنیم.

کیو، دریاچه ای که آب آن از چشمه تامین می شود و نه در بیرون شهر بلکه در قلب شهر خرم آباد قرار گرفته است. برای رسیدن به این جاذبه ی طبیعی لازم نیست مسافت زیادی از شهر فاصله بگیرید. چون درست در بین شلوغی های شهر است و همین دسترسی خوب گردشگران زیادی را به این محل می کشاند. از این نظر دریاچه کیو را باید رکورد دار بدانیم چون تنها دریاچه ی ایران است که در بافت شهری شکل گرفته است.

دریاچه کیو،دریاچه درون شهری اما خود جوش
دریاچه کیو،دریاچه درون شهری اما خود جوش

مکان دریاچه کیو

برای رسیدن کافیست به شمال غربی خرم آباد بروید. به محض اینکه چشمتان به این دریاچه و طبیعت سرسبزش بیفتد دلتان می خواهد ساعت ها در کنار آن بمانید. وجود این دریاچه، آب و هوا و همینطور چشم اندازهایی تماشایی را برای این منطقه رقم زده است. به خصوص که فواره های زیبایی در قسمت هایی برپا شده است .که جذابیت هایش را دوچندان کرده است. و تماشای آن ها در حالی که درختان سبز اطراف  را احاطه کرده اند آرامش خاصی برایتان به ارمغان می آورد.

این دریاچه که عمق آن بین ۳ تا ۷ متر است . ۷ هکتار از این منطقه را در برگرفته و تفرجگاهی خوش و آب و هوا را به وجود آورده است . با رفتن به آنجا مدتی از شلوغی های شهر فاصله می گیرید و طبیعتی دل انگیز را لمس می کنید.

در فصل های خاصی از سال پرندگان زیادی این مکان را برای مهاجرت انتخاب می کنند .و حال و هوایی متفاوت را به وجود می آوردند. پرندگانی که به آغوش طبیعت این دریاچه پناه آورده اند و اینجا را به محل مناسبی برای تماشای پرندگان بومی تبدیل کرده اند.

با دیدن آب زلال این دریاچه شگفت زده می شوید که چطور ممکن است دریاچه ای که در وسط شهر قرار دارد تا این حد زلال باشد. آب این دریاچه از چشمه تامین می شود. چشمه ای که در مخمل کوه در اطراف خرم اباد قرار دارد و با چشمه های آهکی ای که در کف قرار دارد به این دریاچه می ریزد.

معنی کیو

شاید بپرسید این اسم یعنی چه؟ کیو یک کلمه لری است . معنی آن کبود یا آبی پر رنگ است و از آن جایی که آب این دریاچه زلال و آبی است و در آن گونه های خاص گیاهی اند این نام را برایش انتخاب کرده اند.

هر چند که در همه ی فصل های سال می توانید از این چشم انداز زیبا بازدید کنید. اما اگر عاشق فعالیت های ماجراجویانه هستید و می خواهید از تفریحات بهتری استفاده کنید باید بهار یا تابستان راهی اینجا شوید. برای تماشای پرندگان هم پاییز و زمستان را  انتخاب کنید.در فصل پاییز طبیعت اطراف  رنگ های جذابی به خود می گیرند که ساعت ها تماشا می طلبند.

  •  برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *