وبلاگ

دریاچه زریوار، زمردی درخشان در غرب کشور

دریاچه زریوار می توان از دریاچه زریبار یا زریوار به عنوان زمردی درخشان در غرب کشور نام برد، بزرگ ترین و زیباترین دریاچه ی آب شیرین غرب ایران و یکی از منحصربه فردترین دریاچه های آب شیرین در جهان که در 3 کیلومتری غرب شهرستان مریوان در استان کردستان قرار گرفته است.
اسم اصلی این دریاچه در گذشته ”زیراوبار“ بوده است که با گذشت زمان به ”زریبار“ و ”زریوار“ تغیییر یافته است. این نام یادگاریست از دوران باستان و زبان پهلوی، که مردم این منطقه قبل از اسالم به آن تکلم می کردند.

معرفی بیشتر دریاچه

زری به معنی دریاچه و پسوند ”وار یا بار“ به معنی کنار می باشد که در کنار هم به معنی کنار دریاچه به کار می روند. دریاچه زریوار نه تنها بزرگترین و زیباترین دریاچه غرب ایران بلکه یکی از منحصربه فردترین دریاچه های آب شیرین در جهان به شمار می رود و تمام ویژگی های الزم و در خور یک دریاچه بین المللی را داراست.

برخی از رفتارهای زیست محیطی و اورگانیسم های آن هنوز ناشناخته اند و در حال بررسی و مطالعه می باشند. این اکوسیستم زیبا با طراوت روح و جان تازه ای به مریوان بخشیده و با توان بی نظیرش در زمینه توریسم نظر بسیاری از گردشگران را در تمام طول سال به خود جلب نموده. دریاچه ای جذاب با زیبایی بی حدی که دلیل هر ساله عالقمندان به طبیعت برای سفر مجدد به مریوان به شمار می رود.

آشنایی با دریاچه زریوار

مقصدی بی نظیر با فضایی دوست داشتنی و مملو از آرامش که قایق سواری در آن قطعا ترسیم کننده ی یکی از زیباترین خاطرات زندگیتان خواهد بود. دریاچه زریوار دریاچه ایست افسانه ای و برگرفته از رازها و داستان ها…! چرا که آب این دریاچه از هیچ رودخانه ای تامین نمی شود و در تمام روز های سال بدون آنکه آب رودخانه ای به آن بریزد پرباراست درواقع از چشمه های کف جوش خود پر می شود وبه همین دلیل مردم محلی آن را پر از راز می دانند. این دریاچه در هر فصلی از سال دوست داشتنی است و زیبایی های خاص خود را دارد.

در فصل بهار سرسبز و با طراوت در فصل زمستان آب دریاچه به دلیل شیرین بودن یخ می بندد و منظره ای تماشایی پوشانده از برف با آبی یخ زده را ترسیم می کند، از این رو سفر به آن در هر موقع لذت بخش خواهد بود.
وجود دریاچه زریوار در میان جنگل های انبوه و زیبای بلوط و گونه های مختلف درختان جنگلی، سرزمین با شکوهی را در غرب ایران پدید آورده که آن را به مهم ترین جاذبه گردشگری غرب کشور تبدیل کرده است.

جزیره های کوچک و بزرگی که درمیان آن است و می توان با قایق های پدالی و موتوری آن ها را از نزدیک دید و همچنین آبزیان و پرندگان زییا و پاراگالیدرهایی که از کوه های اطراف دریاچه بلند می شوند و به گشت برفراز دریاچه مشغول اند، از جمله دیدنی های دریاچه اند.

دریاچه زریبار بزرگترین دریاچه آب شیرین در کردستان

قایق سواری،ماهیگیری ،پیاده روی بر روی پارک های سنگ فرش شده ،خوردن ماهی های خوش طعم که از دل دریاچه اند از تفریحات این جاذبه اند. طول دریاچه زریوار 5 کیلومتر و عرض آن 1.6 کیلومتر اندازه گیری شده. اندازه این دریاچه با توجه به شرایط محیطی متفاوت است و حجم آن در فصل های مختلف متغیر و حداکثر عمق آن 5.5 متر است.

 

محیط این دریاچه حدودا 5… کیلومتر، حجم تقریبی آب در آن 33 میلیون متر مکعب، میانگین بارش ساالنه در آن 681 میلی متر جیوه، رطوبت نسبی 5.58 درصد و میانگین تبخیر ساالنه در آن 6033 میلی متر گزارش شده و ارتفاع دریاچه از سطح دریا 85.6 متر است و دور تا دور آن با کوه هایی زیبا از درختان و احاطه شده است که جلوه ای منحصر به فرد به این دریاچه می دهند.

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *