مجله گردشگری

دره خزینه ، نقاشی منحصر بفرد طبیعت لرستان

لرستان زیبا، سرزمین لاله های واژگون، به دلیل داشتن آب و هوایی چهار فصل در تمامی طول سال گردشگران را به سمت خود جذب می کند. اگر طبیعت گرد هستید و در اوایل پاییز قصد سفر به این استان را دارید حتماً سری به دره خزینه لرستان بزنید؛ دره ای شگفت انگیز و زیبا که طبیعت آن را پس از سال ها فرسایش به وجود آورده است. دره ای که شما را بی وقفه به یاد گرند کانیون آمریکا می اندازد؛ شاید امکان سفر به آمریکا و بازدید از گرند کانیون به راحتی میسر نباشد ولی شما می توانید تنها با سفر به این دره در لرستان ایران تجربه ای مشابه را رقم بزنید. جایی که بلندترین پل معلق ایران در آن وجود دارد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

آشنایی با دره خزینه 

دره خزینه یکی از دره‌های زیبا و شگفت‌انگیز استان لرستان است که در میانه‌های جاده پل‌دختر به اندیمشک و در همسایگی روستایی به همین نام قرار دارد. این دره پس از فرسایش در طی سالیان دراز به وجود آمده است. رودخانه سیمره (از سرشاخه‌های سیمره) از میان این دره عبور می‌کند و سبب زیبایی هر چه تمام‌تر دره خزینه می‌شود. این دره به گرندکانیون آمریکا (Grand Canyon National Park) بسیار شبیه است.

این دره  از دیدنی‌ها و زیبایی‌های زیادی برخوردار است که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 دره ای با پیچ نعل اسبی

دیواره های دره خزینه را فرسایش نقش و نگار زده و لایه لایه کرده است. رودخانه زیبای کرخه از این دره عبور می کند و با پیچ نعل اسبی خود منظره ای شگفت انگیز را ایجاد کرده است. صخره ای در وسط این پیچ وجود دارد که اطراف آن را آب فراگرفته است.

پل معلق دره خزینه

پل معلق دره خزینه از جاذبه‌های اصلی و دیدنی این دره محسوب می‌شد که بلندترین پل معلق ایران و خاورمیانه بود. طول این پل ۱۱۲ متر و ارتفاع و عرض دهانه آن به ترتیب ۸۵ و ۸۰ متر بود. این پل معلق  با اختلاف ۵ متر ارتفاع، بلندترین پل معلق ایران به حساب می‌آمد. که پل بسیار زیبا و با استحکام بود که از به هم پیوستن چوب‌های روسی و چهار طناب کابلی به وجود آمده بود.

پل دره خزینه در منطقه دره‌ای و صخره‌ای و بالای رودخانه کرخه قرار داشت. متاسفانه این پل در سال ۱۳۹۷ توسط افرادی ناشناس تخریب شد.

دره خزینه ، نقاشی منحصر بفرد طبیعت لرستان

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

بهترین زمان برای دیدار از دره خزینه

استان لرستان منطقه‌ای کوهستانی است که در فصل بهار و تابستان آب و هوای معتدل دارد. از طرفی، این دره در منطقه‌ای قرار دارد که در معرض تابش خورشید است. به همین خاطر بهار و اوایل پاییز بهترین زمان برای بازدید است.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *