وبلاگ

خواهر خواندگی یزد با شهری در مجارستان

پشت بعضی از این خواهرخواندگی‌ها داستان‌هایی هست. مثلا دو شهر یزد ایران و یاسبرن در مجارستان که از سال ۱۳۷۵ خواهرخوانده‌اند. خود این دو شهر رابطه تاریخی‌ای با هم ندارند، اما داستانی، مردمان آن شهر را به ایرانیان ربط می‌دهد. یاسبرین در صد کیلومتری شرق بوداپست، پایتخت مجارستان واقع است.

تاریخچه یاسبرین

حدود ۸۰۰ سال پیش الانان قومی ایرانی‌تبار که در بخش‌هایی از قفقاز زندگی می‌کردند به‌دلیل حمله مغول‌ها از آن سرزمین به شرق مجارستان کنونی مهاجرت کردند. در دوره اول قبایل چادرنشین، دامدار و رزمجو بودند که جنگجویان حرفه‌ای در اختیار شاهنشاهی اشکانی و ساسانی و امپراتوران رومی قرار می‌داند.

از جمله سواره‌نظام ایشان بسیار پرآوازه بودند. در شاهنامه هم اشاره‌ای به قوم الانان شده گروهی از آلانان به زبان آسی یکی از زبان‌های ایرانی از شاخه زبان‌های هند و ایرانی سخن می‌گفتند.فردوسی در شاهنامه اشاره به این موضوع می‌کند که قوم الانان پس از یکجانشینی قومی جنگجو بودند که خاک سرزمین ایران برایشان خیلی اهمیتی نداشت. گاهی ایشان از دروازه الانها وارد ایران شده و پس از آن تا آذربایجان آمده کشتار و غارت می‌کردند .

در آن زمان انوشیروان بزرگان آنان را خواست و پس از به‌اصطلاح گوشمالی کردن آن قوم، آنان را متوجه اشتباه خود کرد.و در سر جای خودشان نشانده است و اقدام به ساخت شارستان کردند .و از آن پس آنان زیر نظر پادشاهی ایران‌زمین زندگی کرده‌اند تا زمان حمله‌ی مغول که سرزمینشان با خاک یکسان شدند و باقی‌مانده‌هایشان گروهی در قفقاز و به (مجارستان) و اروپا رفتند و گروهی به شرق آسیا مهاجرت کردند.

در تاریخ‌نامه‌های روسی و مجار از این قوم با عنوان آس یا یاس نام برده شده است. قوم آس‌ها بعد از مهاجرت به مجارستان، جایی کنار رودخانه زاجوا مستقر شدند. گفته می‌شود که این قوم تا قرن ۱۵ میلادی زبان و فرهنگ اجدادشان را حفظ کردند و به مرور زمان تحت تأثیر زبان مجاری قرار گرفتند.

شروع خواهر خواندگی

شهر یاسبرنی که ۸ قرن میزبان این قوم بوده، در سال ۱۳۷۵ به خواهرخواندگی شهر یزد در ایران درآمد. مردم یاسبرنی معتقدند که ایرانی‌الاصل هستند. این مسئله حتی در کتاب‌های درسی هم آمده و کودکان از سنین پایین در مدرسه با آن آشنا می‌شوند. نماد این شهر شیپور لهل، فاتح مشهور مجاری است که از آن در موزه شهر نگهداری می‌شود. تندیسی از این شیپور مهرماه سال پیش به شهر یزد هدیه و در میدان آزادی این شهر نصب شد.

خواهر خواندگی یزد با شهری در مجارستان
خواهر خواندگی یزد با شهری در مجارستان

در هشتم آذرماه سال ۱۳۸۶ رئیس شورای شهر یاسبرنی در دیداری که از مجتمع علوم دانشگاه یزد در ایران داشتند. از هم‌ریشگی نام‌های یاس و یزد سخن گفت.و درخواست خواهر خواندگی این دو شهر را دادند که این امر انجام شد و این دو شهر هم‌اینک خواهرخوانده هستند. نماینده مجلس و همچنین شهردار شهر یاسبرنی از انتشار تمبری به این مناسبت هم در مجارستان خبر داد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *