وبلاگ

جواهردشت رودسر؛ عروس دشت‌های ایران

جواهردشت رودسر از بهترین مقاصد طبیعت‌گردی در فصول گرم سال است. سفر به این ییلاق مرتفع، با طبیعت سرسبز، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برایتان رقم می‌زند.

برای گذراندن روزهای گرم تابستان، پیدا کردن پناهگاهی سرسبز و خرم با هوایی بهاری، برای بسیاری از افراد، رویایی است. جواهردشت تمام آنچه از طبیعت می‌خواهید را با هم دارد. کوه، دشت، مرتع، جنگل‌های انبوه و آب و هوایی پاکیزه، همه مشخصه‌های این ییلاق زیبا هستند. اقامت در این طبیعت بکر برای علاقه‌مندان گردشگری طبیعی، یک فرصت عالی است.

خطه سرسبز گیلان بی‌شمار دیدنی طبیعی در دل خود دارد. در سفر به قسمت‌های شمالی کشور، علاوه بر جاذبه دریا، استفاده از ظرفیت‌های طبیعی دیگر نیز،‌ بسیار مهیج است. اگر تجربه اقامت در طبیعت را ندارید و تاکنون با صدای شرشر آب و نجوای پرندگان طبیعت بیدار نشده‌اید، درنگ نکنید. در اولین فرصت آماده سفر به جواهردشت،‌ این طبیعت خواستنی شوید. این منطقه فضایی بسیار مناسب برای اقامت در طبیعت دارد و تجربه‌ای تکرار نشدنی برایتان می‌سازد.

جواهردشت کجاست؟

جواهرشت روستایی ییلاقی رویایی و از جاهای دیدنی گیلان است در بخش چابکسر قرار دارد. ارتفاع این ییلاق به ۲,۵۰۰ متر در بیشترین بلندی می‌رسد. جواهردشت در مرز شرقی استان گیلان و در فاصله ۲۶ کیلومتر از سیاهکلرود و ۴۶ کیلومتر از شهرستان رودسر قرار دارد.

روستای جواهردشت در ارتفاعات این شهرستان قرار گرفته و در بسیاری از اوقات، با اقیانوسی از ابر، پوشیده شده است. در قسمت جنوبی جواهردشت، قله بلند گیلان، کوه «سماسوس» و با ارتفاع ۳,۶۷۸ متر از سطح دریا، در مرز میان استان‌های گیلان و مازندران و مشرف به دریای کاسپین قرار دارد. مسیر جاده‌ای این روستا پرپیچ و خم و بسیار زیبا است و از روستاهای سیاهکلرود، قاسم آباد علیا و سفلا، گاوماست و چند روستای دیگر، می‌گذرد. مساحت این دشت ۱۰۰ هکتار است.

 

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

رودخانه «رحیم آباد»، تامین کننده آب شرب بخش های مختلف شهرستان رودسر، از این کوه سرچشمه می‌گیرد و در جواهردشت روان می‌شود. به‌دلیل تشابه نام‌های جواهردشت و «جواهر ده»، جواهردشت ناشناخته‌تر باقی مانده است، زیرا به اشتباه همان جواهرده فرض می‌شود. اما این دو منطقه گرچه خیلی از هم دور نیستند، متفاوت از یکدیگر هستند.

این دشت زیبا با آب و هوایی بکر، مناظری فوق‌العاده و تنوع طبیعی بالا، ییلاق ساکنان روستاهای توابع چابکسر و دیگر روستاهای منطقه است. اهالی این روستاها دام‌هایشان را برای چرا در نیمه گرم سال به مراتع و ارتفاعات جواهرشت می‌برند. در دشت چشمه‌های فراوان و رودهای پر آب مانند «خشکه رود» و «سیاه لات»، جریان دارند. ارتفاع این پهنه سرسبز بین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا، تفاوت دارد.

جواهر دشت شامل بخش‌های جنگلی پایین‌دست و بالادست و مراتع و کوهستان‌ها می‌شود و ساختار طبیعی این مناطق تنوع بالایی دارد. قسمت‌های زیادی از پایین‌دست، در طول سال‌های اخیر، به‌دلیل ساخت و سازهای فراوان و جاده‌کشی، تخریب شده‌اند؛ اما هنوز گونه باارزش شمشاد در این منطقه وجود دارد.

نام جواهردشت

به گفته سالخوردگان محلی، چون در دوران قدیم جواهر نامی در این آبادی بزرگتری و سروری مردم را داشت، به احترام او نام آبادی را جواهر دشت گذاشتند. عده‌ای دیگر عقیده دارند که چون زمین‌های دامداری و جنگل‌های اولیه، تبدیل به چمنزار و سبزه‌زار شده‌اند و زیبایی سبزه‌ها و چشمهسارها و مرغوبیت زمین برای کشت و کار مفید بوده است، از آن رو این محل را جواهر دشت نامیدند. محلیان قدمت این منطقه را بالای ۴۰۰ سال می‌دانند؛ اما شاهدی بر این ادعا وجود ندارد و با بررسی‌های علمی، عمر این ییلاق نمی‌تواند بیش از ۳۰۰ سال باشد. شرایط مطلوب آب و هوایی و پوشش گیاهی مردم روستاهای اطراف را به این پهنه کشانده است.

 

چگونه به جواهردشت برویم؟

 

برای رسیدن به این دشت زیبا باید به استان گیلان سفر کنید. راه دسترسی به این استان برای ساکنان مرکز ایران، پس از رسیدن به تهران یا کرج، از طریق جاده‌های چالوس یا اتوبان کرج قزوین است. ساکنان مناطق غربی و جنوبی هم در میانه مسیر قزوین رشت به این آزادراه وارد می‌شوند. اگر از سمت شرق و شمال شرقی ایران قصد سفر به این منطقه را دارید، می‌توانید از جاده‌های شمال‌شرقی به‌سمت گرگان بروید و سپس در مسیر جاده ساحلی وارد شوید. برای ساکنان شرق تهران، امکان تردد به شمال ایران از طریق جاده‌های فیروزکوه و هراز نیز، مهیا است، اما بیش از ۱۰۰ کیلومتر به مسیر اضافه می‌شود.

در مسیر جاده چالوس، از تهران، مسافتی در حدود ۳۰۰ کیلومتر پیش روی شما است. اما به‌دلیل پیچ‌وخم‌های این مسیر، در حدود ۶ ساعت باید رانندگی کنید. از تهران در مسیر غرب وارد اتوبان همت شوید یا از طریق اتوبان تهران کرج، خود را به ورودی بزرگراه تهران شمال برسانید. این آزادراه در انتهای مسیر فعلی خود به شهرستانک در جاده چالوس می‌رسد. در ادامه مسیر با گذشتن از مرزن‌ آباد و کمربندی چالوس، در مسیر جاده ساحلی به‌سمت غرب ادامه دهید. در ادامه از نمک آبرود و سلمان شهر (متل قو) نیز خواهید گذشت و پس از تنکابن و شیرود به رامسر می‌رسید. از رامسر تا چابکسر مسافتی ۱۲ کیلومتری است و پس از رسیدن به چابکسر، با ادامه دادن ۲۰ کیلومتر دیگر، به ورودی جاده سیاهکلرود و ابتدای مسیر دسترسی به روستای جواهردشت، می‌رسید.

در این جاده روستاهایی مانند خشکلات، قاسم‌آباد، علی‌آباد، گاوماست و تله‌میان در مسیر رسیدن به جواهردشت قرار دارند. در طول مسیر رودخانه «سجیدان» شما را همراهی می‌کند. از ابتدای جاده سیاهکلرود تا خروجی فرعی جاده جواهردشت، ۲۵ کیلومتر فاصله دارد. در ابتدای روستا، امام‌زاده «نقره عباس» مکانی مناسب برای در کردن خستگی و آمادگی برای ورود به روستای جواهردشت است. اگر وسیله نقلیه شما مناسب عبور از مسیرهای کوهستانی نیست، بهتر است در روستای «خیاط محله» در سیاهکلرود وسیله خود را پارک کنید و از جیپ‌های افراد محلی برای رفتن به ارتفاعات کرایه کنید. جیپ‌ها همیشه در روستاها آماده هستند. تا اوایل قسمت های جنگلی در روستای «چاشت خورلات»، آسفالت است، اما ادامه جاده خاکی می‌شود. بعد از جنگل‌ها به مراتع و سپس امام‌زاده نقره عباس می‌رسید.

پس از رسیدن به امام‌زاده، دشت را خواهید دید. مسیر از خیاط‌محله به بعد، سخت و صعب العبور است و در زمان بارندگی برای خودروهای سواری شخصی مناسب نیست. در صورت آفتابی بودن هوا، ماشین های شخصی نیز می‌توانند مسیر را طی کنند.

اگر از اتوبان کرج قزوین به شمال تردد می‌کنید، مسافتی حدود ۴۰۰ کیلومتر پیش رو دارید. پس از قزوین در بزرگراه قزوین رشت تا لاهیجان ادامه دهید و به‌سمت  رودسر و سپس رامسر بروید. پس از عبور از «کلاچای»، به خروجی جاده سیاهکلرود وارد می‌شوید. فاصله کلاچای تا سیاهکلرود هفت کیلومتر است.

در مسیرهای دیگر نیز باید در امتداد جاده ساحلی شمال، به شهرستان رودسر وارد شوید و در نهایت به ورودی جاده سیاهکلرود بین چابکسر و کلاچای برسید.

اگر تمایل به سفر هوایی دارید، فرودگاه شهر رامسر نزدیک‌ترین فاصله تا جواهردشت را دارد. از فرودگاه رامسر تا جواهردشت را باید با استفاده از وسیله نقلیه سواری طی کنید.

ویژگی‌های ییلاق جواهر دشت

برجسته ترین ویژگی‌های جواهردشت دارا بودن تنوع بالای طبیعی است. قرار داشتن کوه مرتفع سماسوس، جنگل‌های انبوه و هیرکانی پایین دشت، مراتع سرسبز و پر گل، چشمه‌های جوشان و رودهای فراوان و دشت گسترده و معتدل جواهردشت، همگی از ویژگی‌های ممتاز این ییلاق زیبا است.

در بازه‌هایی از سال، قرار گرفتن این منطقه در میان ابرها،‌ تجربه متفاوت و پر از شگفتی برای مسافران، رقم می‌زند. اختلاف ارتفاع بین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متر در قسمت‌های مختلف مسیر، تنوع آب و هوایی را نیز، بالا می‌برد و حتی در گرم ترین روزهای سال،‌ ارتفاعات خنک هستند. در طول مسیر جاده ییلاقی به‌سمت جواهردشت، عطر و بوی درختان پرتقال، فضا را پر کرده است.

این منطقه در حال حاضر آب لوله کشی شده از چشمه و برق شهری دارد. تقسیم‌بندی و فنس‌کشی میان مزارع و زمین‌های زراعی، به چشم‌انداز مسیر جلوه داده است و خانه های شیب‌دار روستایی با سقف‌های شیروانی خودنمایی می‌کنند.

شب‌های پرستاره جواهردشت، مناظری رویایی دارند و مسیر جنگلی هیرکانی بسیار انبوه و سرسبز است. این منطقه پس از روستای «دیلمان»، مرتفع‌ترین روستا در گیلان است. در روستای جواهردشت شبکه تلفن همراه پوشش دارد.

پوشش گیاهی و جانوری جواهردشت

پوشش گیاهی این منطقه در ارتفاعات مختلف، متنوع است. در قسمت های پایین منطقه، گونه باارزشی از شمشاد وجود دارد. «میش گوش» و انواع درختان پهن‌برگ پوشش گیاهی جنگل‌های مسیر هستند. اهالی، زمین‌های مناسب در منطقه را زیر کشت سیب‌زمینی برده‌اند. از دیگر پوشش گیاهی پایین منطقه می‌توان به درختان «توسکا» و «خرمندی» و «ممرز»، اشاره کرد. در مراتع و دشت،‌ گل‌های رنگارنگ و گل گاو زبان می‌رویند.

در بخش میانی گونه‌های درختان آزاد، توسکا، افرا،‌ خرمالوی وحشی و درختان بلوزط، وجود دارند. از گیاهان در ارتفاع نیز، می‌توان بلوط، آزاد، راش، ون، زالزالک، و گلابی وحشی را نام برد. در سراسر مسیر، بوته‌های تمشک، گزنه و گل‌های پامچال و بنفشه به چشم می‌خورند.

در قسمت‌های مختلف دشت، اسب‌های آزاد در حال چریدن ، مناظری زیبا آفریده‌اند. در زمین‌های گلی روستاها جای رد سوراخ‌ موش‌خرماها وجود دارد. در منطقه سرولات و جواهردشت، «مرال»، «شوکا»، «کل» و بز،  فراوان هستند. خرس قهوه ای، پلنگ ، گراز، گربه جنگلی و شغال نیز در جنگل‌ها یافت می‌شوند. از مهم‌ترین پرندگان منطقه می‌توان، سارگپه و قرقاول را نام برد.

 

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

جاهای دیدنی جواهردشت

گذشتن از جاده پرپیچ‌وخم این ییلاق،  شما را به بهشتی میان ابرها می‌رساند. جواهردشت سرشار از چشمه‌ها و دشت های سرسبز و وسیع و از هر سمتی بروید برای پیاده‌روی و تنفس هوای پاک، مناسب است. مراتع «ناصره دشت» و «لووه سر» به زیبایی‌های جواهردشت افزوده‌اند. می‌توانید در گردش‌تان از تماشای اسب‌های وحشی و دام‌های در حال چرا، لذت ببرید. زمانی که هوا صاف باشد، پهنه ساحلی و جلگه‌ای دریای خزر دیده می‌شود.

از برجسته‌ترین تفریحات جواهر دشت می‌توان، جیپ‌سواری در جاده‌های جنگلی و کوهستانی، طبیعت‌گردی در مراتع، اتراق در چشم‌اندازهای زیبا، عکاسی از مناظر بکر ، شب‌نشینی زیر آسمان پرستاره در خنکای ییلاق، صرف خوراک‌های محلی، تجربه قدم زدن در میان اقیانوس ابر، اقامت در کلبه‌های روستایی و دور از امکانات شهری و تماشای غروب زیبای این منطقه را نام برد.

با یک ساعت پیاده‌روی از ابتدای روستا به اولین چشمه می‌رسید و اگر یک ساعت و نیم دیگر مسیر را ادامه دهید، به بالاترین نقطه دشت، با منظره‌ای پر از بوته های گون خواهید رسید. در چشمه بعدی در همین نزدیکی می‌توانید از آب حوضچه های آن، بنوشید. به یاد داشته باشید برای رفتن به ارتفاعات و رسیدن به این جاذبه‌های جواهر دشت، حتما به کمک راهنماهای محلی نیاز دارید.

در اواسط مردادماه، جشنواره های بومی و محلی و مسابقاتی مانند کشتی گیله مردی، اسب‌دوانی و طناب‌کشی، با همکاری سازمان میراث فرهنگی و به همت بخش خصوصی، برگزار می‌شود. تماشای این رویدادها در این منطقه زیبا خالی از لطف نیست.

دیدنی‌های اطراف جواهردشت

در سفر به منطقه جواهردشت و اقامت چندروزه در این ییلاق زیبا، از دیدنی‌های اطراف جواهردشت نیز دیدن کنید. از برجسته‌ترین دیدنی‌های اطراف، منطقه حفاظت شده «سرولات» است که در مسیر جاده ییلاقی قرار دارد. این محدوده پوشش گیاهی بسیار زیبا و معطری دارد و پیاده‌روی و گشت‌وگذار در طبیعت سرسبز آن، بسیار جذاب خواهد بود. اگر از علاقه‌مندان کوهنوردی هستید،‌ جواهردشت یکی از مسیرهای آغازین برای صعود به قله سماسوس است. مسیر صعود به قله، هفت کیلومتر طول و ۱۷۰۰ متر  اختلاف ارتفاع دارد و اواسط مردادماه بهترین زمان برای رفتن به این ارتفاعات است. در ابتدای مسیر، کوه شیب ملایمی دارد که به‌تدریج زیاد می‌شود. صعود به قله این کوه ۶ الی هفت ساعت طول خواهد کشید، اما چشم‌انداز قله،‌ منظره‌ای بی‌نظیر از سواحل دریای خزر تا چمخاله را شامل می‌شود.

چشم‌انداز قله،‌ منظره‌ای بی‌نظیر از سواحل دریای خزر تا چمخاله را شامل می‌شود

در بخش‌هایی از مسیر صعود، ابرها شما را احاطه می‌کنند. ارتفاعات سماسوس، سرچشمه رودهای جواهردشت است.

«امام‌زاده نقره عباس»، محلی برای زیارت محلیان و ادای نذورات آن‌ها است. در پیاده‌روی به‌سمت جواهردشت، در ورودی روستا می‌توانید در این امام‌زاده، نفسی تازه کنید و راه را ادامه دهید.

قدم زدن در روستاهای اطراف جواهردشت، بسیار لذت‌بخش و از معروف‌ترین آن‌ها، روستای «قاسم آباد» است. این روستا با عنوان «روستای ملی چادر شب بافی»، در آثار ملی ایران، به ثبت رسیده است. لباس‌ها و رقص محلی این روستا، معروف هستند.

سوغات جواهردشت

بهترین سوغات این منطقه، سبزی‌های معطر و دارویی آن هستند. می‌توانید از سراسر جنگل و مراتع و دشت، این گیاهان را بچینید و از خواص آن‌ها بهره‌مند شوید. محصولات تازه و تولیدی روستاییان منطقه مانند، دوغ،‌ ماست، پنیر، رب آلوچه و گل گاوزبان نیز از بهترین سوغات‌ جواهردشت هستند.

در سفر به جواهردشت با خود چه ببریم؟

برای سفر به این ییلاق زیبا حتما کفش مناسب پیاده روی و چنانچه تمایل به کوهنوردی در کوه سماسوس دارید، کفش کوهنوردی همراه ببرید. در روستای ورودی جواهردشت بازارچه کوچکی برای تهیه موارد خوراکی و گوشت وجود دارد. اگر تمایل به اتراق در طبیعت به‌مدت طولانی دارید و تا ارتفاعات پیش می‌روید،‌ حتما آب و غذا به حد کافی و سایر ملزومات شخصی را با خود ببرید. در ارتفاعات هیچ امکاناتی وجود ندارد. برای اتراق کردن همه وسایل کمپ را به‌همراه داشته باشید. چراغ قوه و وسایل آماده کردن آتش نیز، از وسایل ضروری برای کمپ کردن هستند.

دوربین عکاسی از دیگر وسایل واجب در سفر به این ییلاق زیبا است. در پیاده‌روی در طبیعت بکر جواهردشت، مناظری بسیار زیبا خواهید یافت که می‌توانید خاطراتشان را ثبت کنید. کوله سبک، کیسه خواب و لباس گرم و کیسه زباله را نیز فراموش نکنید.

همواره به خاطر داشته باشید که پس از اتمام اقامت در طبیعت، جز رد پا چیزی از خود جا نگذارید.

اقامت در جواهردشت

منبع عکس: lgvipclub.ir

برای اقامت در این خطه وسیع و سرسبز گزینه‌های متنوعی دارید. یکی از بهترین پیشنهادها ما به شما اقامت در روستاهای نزدیک به جواهردشت در کلبه های چوبی، اقامتگاه های بومگردی و خانه‌های روستایی است. در ارتفاعات نیز خانه‌های چوبی برای اقامت مسافران تعبیه شده است.

از لذت‌بخش‌ترین بخش های اقامت در این اقامتگاه‌ها، زمان سرو صبحانه است

از لذت‌بخش‌ترین بخش های اقامت در این اقامتگاه‌ها، زمان سرو صبحانه است. با انتخاب این مکان‌ها برای اقامت،‌ طعم عالی غذاهای شمالی را نیز می‌توانید بچشید. چشم‌انداز صبحگاهی در خانه‌های محلی ییلاق و کلبه‌ها، از دیگر امتیازهای برجسته این اقامتگاه‌ها است. ممکن است زمان بیدار شدن،‌ خود را میان ابرها بیابید.

در میان جنگل‌های پایین‌دست ییلاق هم، کلبه‌ها و خانه‌های جنگلی، گزینه هایی عالی برای اقامت چند روزه در این منطقه زیبا هستند. اگر تمایل به کمپ کردن در طبیعت دارید، در ابتدای روستای جواهردشت منطقه‌ای حفاظت‌شده با حصارکشی مناسب برای اتراق و چادر زدن، وجود دارد.

برای اقامت در هتل،‌ نزدیک‌ترین شهر دارای امکانات، رودسر است. می‌توانید در هتل‌های شهرهای نزدیک اقامت کنید و در قالب سفری یک روزه به تماشای جواهردشت بروید. یادتان باشد برای رفتن به ییلاق و صعود به کوه حتما از راهنماهای محلی بهره بگیرید.

در سفر به جواهردشت چه غذایی بخوریم؟

برای وعده صبحانه می‌توانید از تمام روستاهای منطقه، کره، پنیر، شیر، تخم‌مرغ و تخم اردک و نان محلی تهیه کنید. محصولات روستاییان به‌وفور در این مناطق یافت می‌شوند. کافه‌های میان روستاها و در جاده جواهردشت نیز، صبحانه‌های کاملا طبیعی و باکیفیت، برای شما سرو می‌کنند.

برای ناهار و شام هم حتما از غذاهای بی‌نظیر محلی شمال مانند باقلاقاتق، میرزا قاسمی، کته کباب، غوره بادنجان و مرغ ترش، همراه با ماست و دوغ محلی، امتحان کنید.

بهترین زمان سفر به جواهردشت

  • مسافران و کوهنوردان حرفه‌ای در تمام ایام سال می‌توانند به این منطقه زیبا سفر کنند. بسیاری از کوهنوردان برای صعودی حرفه‌ای به قله سماسوس فصل زمستان را انتخاب می‌کنند، اما در زمستان جواهردشت، پوشیده از برف می‌شود و برای افراد بومی غیرقابل سکونت است. از اواسط پاییز بارش برف آغاز می‌شود و تا اواخر فروردین نیز بارش برف محتمل است.

برای لذت بردن از دشت پرگل، مراتع سرسبز و عطر و بوی گیاهان معطر، بهترین زمان از اواسط بهار تا اوایل پاییز است. در این فاصله امکان اقامت در فضای باز و برپایی کمپ وجود دارد. چنانچه در بهار و پاییز به جواهردشت می‌روید، حتما وضعیت آب و هوایی را استعلام کنید.

 

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *