مجله گردشگری

جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر جیرفت

جیرفت، یکی از شهرهای باستانی و کهن در استان کرمان است که با حضور در آن می‌توان از زیبایی‌های طبیعی و دیدنی‌های تاریخی بسیاری که نشان از تمدن غنی و کهن این سرزمین دارد، لذت برد. مورخان و باستان‌شناسان ایرانی، تحقیقات گسترده‌ای در این منطقه از کشور انجام دادند که نتیجه‌ی آن‌ها کشف و ثبت آثار باستانی جالب و شگفت‌انگیزی است که قدمت و پیشینه‌ی طولانی آن را به جهانیان اثبات کرده است.

جیرفت جاها و مکان های بسیار بکر و دیدنی در دل خود جای داده است که در ادامه این مقاله از وب سایت ایکا هتل به معرفی آنها می پردازیم.

دیدنی های شهر جیرفت

مسجد شهر قدیم جیرفت (دقیانوس)

در اطراف رودخانه‌ی «هلیل‌رود» و در شهر «دقیانوس»، یکی از آثار تاریخی و ارزشمند ایران کهن قرار گرفته است که می‌توان آن را یکی از شاهکارهای هنر معماری در ایران معرفی کرد. این اثر که به «مسجد شهر قدیم جیرفت» شهرت یافته است، دارای قدمتی بالغ بر هزار و دویست سال بوده و عنوان قدیمی‌ترین مساجد جهان اسلام را به خود اختصاص داده است. به نظر می‌‌رسد که مسجد «شهر دقیانوس» در دوران صفاری، در دهه‌ی سوم هجری قمری و به فرمان «عمرولیث» احداث شده است. جالب است بدانید که وسعت مسجد، بالغ بر ۶ هزار متر مربع بوده و نزدیک به ۲ قرن از آن استفاده می‌شد.

روستای دوساری جیرفت

روستای زیبا دوساری در فاصله 5 کیلومتری ضلع شرقی جادهٔ جیرفت به کهنوج ، قرار گرفته است. این روستا دارای باغات مرکبات و نخل های خرما زیبایی است که جذابیت خاصی به این روستا بخشیده است . جریان آب طبیعی گوارایی است به نام بندری در شمال این روستا از لابه لای صخره ها می جوشد و به این منطقه زندگی و طراوت می بخشد.

جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر جیرفتبرای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

محوطه باستان شناسی روستای کنار صندل

در فاصله 30 کیلومتری جنوب شهر جیرفت روستایی به نام کنار صندل قرار دارد که به سرپرستی یوسف مجیدزاده در محوطه باستانی این روستا و در تپه های شمالی و جنوبی کنارصندل ، گورستان قلعه کوچک در چهار کیلومتری شمال غرب روستای کنار صندل در روستای قلعه کوچک و گورستان محطوط آباد در هشت هزار متری شرقی تفریح جنوبی کاوش هایی انجام گرفت.

در طول هزاره سوم بر اساس کاوش های باستانی که در حوزه فرهنگی هلیل رود انجام شده این منطقه از رونق و شکوفایی بسیار بالایی برخوردار بوده است به طوری که بقایای یکی از اولین شهر های ساخته شده به دست بشر در محدوده این شهرستان با همه ویژگی ها و خصوصیت های یک شهر طوری که در ادبیات باستان شناسی عنوان شده شناسایی شده است.

قلعه سموران جیرفت

در فاصله‌ی ۶۰ کیلومتری از شرق شهرستان جیرفت و در نزدیکی روستای «رود فرق» یکی دیگر از آثار تاریخی کشورمان ایران قرار دارد که به نام «قلعه سموران» شناخته می‌شود. این میراث سرزمین فرهنگ و تمدن، متشکل از سنگ‌های مرمری است که بیشتر به رنگ قرمز متمایل بوده و بر بلندای کوهی ساخته شده است.
حضور دو دروازه در ضلع جنوبی قلعه با تعبیه‌ی ۱۲ برج دیده‌بانی، در بخش‌هایی از این اثر ملی نشان از تدبیر سازندگان و طراحان این دژ مستحکم دارد که احتمالا برای جلوگیری از حملات احتمالای دشمنان، طرح‌ریزی شده است. قلعه در طولی حدود هزار متر و عرضی بالغ بر ۱۵۰ متر احداث شده است و می‌توان ویرانه‌های متعددی از پی‌های سنگی و آجری را در آن محوطه، مشاهده کرد. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد و تحسین‌برانگیز قلعه، استحکامات قلعه است که نشان از قدرت دفاعی آن دارد.

آرامگاه سالار رضا

در روستای «گرم سالار رضا» از توابع شهرستان جیرفت، مقبره‌ای تاریخی و متعلق به دوران حکومت صوفیان قرار دارد که از آن به «مقبره‌ی سالار رضا» یاد می‌شود. این اثر ارزشمند تاریخی مربوط به یکی از خان‌های این منطقه از ایران است که به دلیل اهمیت آن، روستا نیز به نام این خان، شهرت یافته است. اثری که در تیرماه سال ۱۳۷۹، به عنوان یکی از آثار ملی کشور، به ثبت رسیده است و هر ساله میزبان جمع زیادی از توریست‌ها و گردشگران از سراسر ایران و جهان است.

آبشارهای شهر جیرفت

آبشار سرندکوه : جالبه که بلندترین آبشار ایران و خاورمیانه توی جنوب کرمان هستش در شهرستان جیرفت به اسم سرندکوه(سرنکوه) با ارتفاع 177 متر.
آبشار سرنکوه آبشاری بسیار بلند و باشکوه در رشته کوه جبال بارز محسوب می شه. وجود باغ های سردسیری در این منطقه بر زیبایی آن افزوده است. به دلیل وسعت منطقه، پوشش گیاهی یکسانی در آن وجود نداره و از درختان ارزشمندی چون ارس، بنه، کهکم و ارچن گرفته تا بوته های کوچک گیاهی چون درمنه، شقایق، نرگس، گون و ریواس در اون دیده می شه. شهرستان جیرفت به دلیل تنوع محصولات کشاورزی به هند هم معروفه.

آبشار دلفارد : در چهل کیلومتری شمال غرب شهر جیرفت و در محل روستای کراه واقع شده و آب و هوای بسیار دل انگیزی داره. ییلاق های دلفارد از مناطق زیبای طبیعت استان کرمان محسوب می شه که در مسیر جیرفت به ساردوئیه واقع شده. آبشار کراه و چند آبشار متوالی بنام آبشارهای دره گلم دخترکش، مکان هایی بسیار مناسب جهت جذب توریست ها و محققین هستند. رودخانه دلفارد در این منطقه رودی دائمیه به طول 30 کیلومتر که از کوه بهرآسمان در 53 کیلومتری شمال غربی جیرفت سرچشمه گرفته و روستاهای بسیاری از جمله دربا، دلفارد، دهنه زنگر، رزشیرین، رضی آباد و کولدون را سیراب می کند و در انتها با رودخانه سگدر مخلوط شده و رودشور جیرفت رو تشکیل می ده.

جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر جیرفتبرای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

آبشارهای شهر جیرفت

آبشار گلم دخترکش : این آبشار در فاصله 47 کیلومتری شمال جیرفت و در بخش سردسیر دلفارد، در دره ای شرقی–غربی و مملو از چنار قرار گرفته. گُلم در مناطق جنوبی استان، همان حوضچه آبی ست که در رودخانه ها و یا در محل آبریز آبشارها به وجود میاد و گُلم دختر کش، شاید تداعی کننده حادثه ای باشه که ناشی از غرق شدن دختری در آن ها باشه. این آبشار از چهار حوضچه یا گُلم تشکیل شده که گُلم دوم برزگتر از بقیه است و ارتفاع آبشار هم در آن به حدود 10 متر می رسه.

برای رسیدن به آبشارهای بالاتر، مسیرها، سخت و سخت تر می شن. مسیر رودخانه در بالا دست آبشارها و در کف درهای پر از درختان کوهی، در دل کوه بالا می رن و فضای بکر و هیجان آوری رو به نمایش می ذارن. شیب دامنه های این دره را درختان بنه تا ارتفاع 2500 متری اسیر تاج و تنه و ریشه های محکم خود نموده و در ارتفاعات بالاتر، جلال و شکوه اورس ها، دیدنی و ستودنیه. قدم زدن در حاشیه این آب و تنفس طراوت این دره پر چنار، در تمام فصول سال، لذتی خاص رو به گردشگران و عاشقان طبیعت می بخشه.

آبشار کوه نیمه : ارتفاعات کوه «نیمه»، در روستای ییلاقی «دلفارد» از توابع بخش ساردوئیه شهرستان جیرفت با چشم اندازهای زیبا و جذاب از نواحی تفرجگاهی شهرستان جیرفت در استان کرمان است. مجموعه آبشارهایی که در این ارتفاعات از ذوب شدن برف ها پدید می آیند، از جمله جاذبه های ارزشمند طبیعی هستند. که به ویژه در فصل تابستان عده زیادی از گردشگران را به سوی خود جذب می کنند.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *