وبلاگ

تنگه هایقر،گرند کنیون ایران

استان فارس در ذهن اغلب گردشگران داخلی و خارجی به تاریخ و تمدن مشهور است. حال و هوای شاعرانه در این شهر برای هیچ گردشگری تکراری نمی شود. در اینجا تنگه هایقر از این شهر را معرفی میکنیم که می تواند با همتای خود یعنی گرند کنیون در آمریکا رقابت کند.

تنگه هایقر در استان فارس که امروزه یکی از جاذبه ی گردشگری به شمار می رود در گذشته میدان جنگ بوده است. شاید بپرسید یعنی چه؟ در زمان های گذشته دلیران قشقایی سربازان انگلیسی را که به خاک ایران تجاوز کرده بودند در دره هایقر به خاک و خون کشیدند.

معنی هایقر

هایقر در لغت به معنای مردن است، زمانی که جنگجویان قشقایی موفق به از پای در آوردن سربازان انگلیسی می شدند فریاد هایقر سر می دادند تا همزم هایشان از این واقعه مطلع شوند. محال است که بر فراز این دره بایستید و مبهوت عظمت این جاذبه ی زیبا نشوید. صدای جریان آب و آواز پرندگان در کنار یکدیگر سنفونی هیجان انگیزی را به وجود می آورند به طوری که ممکن در تمام مدت سفرتان به استان فارس بخواهید در تنگه هایقر بمانید.

تنگه هایقر،گرند کنیون ایران
تنگه هایقر،گرند کنیون ایران

گرند کنیون ایران

تنگه هایقر به گرند کنیون ایران معروف است. گرند کنیون یکی از زیباترین دره های جهان به شمار می رود. این جاذبه ی دیدنی در ایالات متحده قرار دارد اما ما در ایران می توانید بدون اینکه قاره خود را عوض کنیم  به شیراز برویم و از همتای ایرانی آن دیدن نماییم.

تنگه هایقر همچون سرسرایی طبیعی بین دو سوی کوه فاصله انداخته است. تا بستری باشد برای رودخانه ی قره آقاج، که از میانش می گذرد. عمق این دره به ۴۵۰ متر می رسد و طول آن، در برخی منابع بین ۸ تا ۱۴ کیلومتر اعلام شده، که با استناد به موثق ترین منبع میتوان گفت که طول تنگه ی هایقر نزدیک به ۱۳ کیلومتر است.

طبق گفته زمین شناسان علت پدید آمدن این دره فعل و انفعالات جغرافیایی بوده . جاری شدن آب درون آن بر شکل گیری این پدیده طبیعی تاثیر به سزایی داشته است. برخی از کارشناسان می گویند که تنگه هایقر می تواند یکی از ژئوپارک های ایران باشد.

تنگه هایقر،گرند کنیون ایران
تنگه هایقر،گرند کنیون ایران

تفریح در دره هایقر

با توجه به این که می توان ساعت های بر ارتفاعات این دره با عظمت نشست و طبیعت بی نظیر آن را نظاره کرد. شما می توانید فعالیت های دیگری هم در دره ی هایقر داشته باشید، که آنها عبارت هستند از:

 کوهنوردی

عبور از دیواره های زاگرس و رسیدن به تنگه ی هایقر، نیاز به داشتن راهنما و تجهیزات کامل دارد . رسیدن به پایین دره به مدت  ۲ ساعت  به طول می انجامد. پس برای علاقه مندان به پیاده روی و کوهنوردی رفتن به درون دره از آن می تواند جالب باشد. در زمان فرود به درون دره و خروج صبر، آرامش و رعایت نکات ایمنی را فراموش نکنید.

تفریحات آبی

یکی دیگر از تفریحاتی که در دره هایقر امکان پذیر است قایق سواری  و تنگه پیمایی است . هنگام عبور از دره با عبور از میان آب های خنک که جاری است حس بی نظیری برایتان به وجود می آید .با کمی نشستن و غرق شدن در طبیعت زیبای اطراف می توانید انرژی بی نظیر از این منطقه دریافت کنید.

 برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.
No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *