وبلاگ

تندیس مسیح یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان

تندیس مسیح منجی در مرکز شهر ایالت ریودوژانیرو، یکی از ایالات 27 گانه کشور برزیل واقع شده . از آن جا که بزرگ ترین تندیس مذهبی و به ویژه بزرگ ترین مجسمه از حضرت عیسی مسیح در جهان است، سالانه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را روانه این منطقه می کند.  در واقع تندیسی از یک مرد بلند قامت است که ایستاده و دستان آن کاملا باز است، این حالت ایستادن حضرت مسیح را می توان این گونه تعبیر کرد که گویی آماده به آغوش کشیدن همه مردم جهان بوده و می خواهد همگان را مورد لطف و مرحمت خود قرار دهد.

مجسمه مسیح بر روی قله‌ ۷۰۰ متری کوه کورکووادو در شهر ریودوژانیرو واقع شده و توسط مجسمه‌ ساز معروف فرانسوی – لهستانی (پل لندوفسکی)، به سبک معماری آرت دکو ساخته شده است. خوب است بدانید که این مجسمه به عنوان بزرگ ترین مجسمه ساخته شده به سبک معماری ذکر شده در جهان شناخته می شود.

جنس تندیس

جنس مجسمه از بتن بوده و روی آن با سنگ صابون (نام سنگ صابون به خاطر نرمی و صابونی بودن جنس آن است) پوشانده شده است. همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم مجسمه مسیح پنجمین مجسمه بزرگ جهان می باشد که حدود ۳۰ متر (بدون در نظر گرفتن پایه ۸ متری آن) ارتفاع داشته و عرض دستان آن نیز که کاملا باز است، تقریبا ۲۸ متر طول دارد. لازم به ذکر است این مجسمه غول پیکر دارای وزنی در حدود ۶۲۵ تن می باشد.

ایده ساخت مجسمه مسیح منجی در سال ۱۸۵۰ میلادی توسط یک کشیش کاتولیک مطرح شده و در سال ۱۹۲۱ میلادی نیز مراحل ساخت آن آغاز شد. فرآیند ساخت این مجسمه حدود ۹ سال به طول انجامید و سرانجام در سال ۱۹۳۰ میلادی تکمیل شد. در تاریخ دوازدهم اکتبر همان سال نیز از این شاهکار زیبا رونمایی شده و امروزه به عنوان سمبل مسیحیت در برزیل و همچنین نماد شهر ریودوژانیرو معرفی شد.

جالب است بدانند در سال ۱۹۳۱ میلادی هزینه ساخت مجسمه مسیح را مبلغی حدود ۲۵۰ هزار دلار بر آورد کردند که مبلغ قابل توجهی برای ساخت یک مجسمه محسوب می شود. این مجسمه در طول سالیان گذشته به علت قرار گرفتن در مسیر باد، باران و رعد و برق آسیب هایی دیده که به موجب آن طی سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ میلادی، ۴ مرتبه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

تاریخچه ساخت مجسمه مسیح

اولین ایده جهت ساخت یک تندیس یادبود بر فراز کوه مرتفع کورکووادو، به سال 1850 میلادی باز می گردد. این ایده در قالب یک درخواست از شاهزاده ایزابل توسط یک کشیش کاتولیک به نام پدرو ماریا باس (Pedro Maria Boss) ارائه شد، اما متاسفانه از آن جایی که شاهزاده تمایلی به ساخت چنین یادبودی نداشت، این درخواست در آن زمان را نادیده گرفته شد.

این موضوع با تاسیس جمهوری برزیل و جدا شدن دولت و کلیسا (1889 میلادی ) همزمان شده و این برنامه به طور کلی منتفی شد. چندین سال بعد یعنی حدودا اوایل سال 1921 میلادی، انجمن کاتولیک شهر ریودوژانیرو شروع به جمع آوری امضا برای دریافت کمک های مالی کرده و قصد داشت با این بودجه به ایده ساخت یک مجسمه یادبود برای مسیحیت جامه عمل بپوشاند.

بدین منظور انجمن کاتولیک به فکر ساخت مجسمه یادبود مسیحیت افتاده و طرح های متعددی برای این کار دریافت کردند که یکی از آن ها مسیح (ع) را در کنار یک صلیب بزرگ به تصویر کشیده بود، در حالی که کره زمین روی یک دست او قرار داشت.

این طرح توسط یک مهندس برزیلی به نام هیتور دا سیلوا کوستا  ارائه شده بود. طرح او با همکاری یک هنرمند برزیلی به نام کارلوس اوسوالد Carlos Oswald اصلاح شده و در نهایت طرح امروزی به وجود آمد و بعد از آن هیچگونه تغییری در طرح مجسمه مسیح صورت نگرفت.

اما بین سال های 1924 تا 1927 میلادی هیتور دا سیلوا کوستا از افراد دیگری نیز مثل پل لنداوسکی برای طراحی مجسمه کمک گرفت که در نهایت نیز پل لنداوسکی  حالت دست های مجسمه را طراحی کرد و بعد از اتمام طرح وی، ساخت مجسمه رسما آغاز شد.

ساخت مجسمه مسیح

پس از تکمیل طرح نهایی توسط پل لنداوسکی ساخت بخش های مختلف مجسمه آغاز شد. بدین منظور در سال 1922 میلادی یک مجسمه ساز رومانیایی به نام جورج لئونیدا ساخت صورت مجسمه را به عهده گرفت. جورج لئونیدا از جمله افرادی بود که بعد از مشارکت در ساخت مجسمه مسیح به شهرت جهانی دست یافت.

بعد از اتمام ساخت صورت تندیس، نوبت ساخت بدنه آن بود .که پس از انجام بررسی های مختلف بر روی طرح مجسمه، گروهی از متخصصین و مهندسین این پروژه تصمیم گرفتند .به جای فولاد از بتن فشرده برای ساخت این مجسمه استفاده نمایند، چرا که کیفیت بتن برای طرح صلیبی شکل آن مناسب تر بوده و در عین حال استفاده از بتن و سنگ صابونی نسبتا راحت تر بود.

روند ساخت تندیس

روند ساخت مجسمه نیز بدین شکل بود که ابتدا سنگ های مورد استفاده برای ساخت آن از کشور سوئد به برزیل وارد می شده . سپس بخش های کوچکی از مجسمه را به صورت پیش ساخته به بالای کوه برده و به هم متصل می کردند.

 به سبب ارتفاع بسیار زیاد مجسمه، برای اتصال بخش های مختلف آن از هزاران داربست بسیار بزرگ استفاده می کردند. ساخت مجسمه مسیح حدود 9 سال، یعنی از سال 1922 تا 1931 میلادی زمان برده و حدود 250 هزار دلار آمریکا معادل 3.2 میلیون دلار امروزی هزینه در بر داشت.

مجسمه مسیح منجی در تاریخ 12 اکتبر سال 1931 میلادی رونمایی شده و مراسم افتتاحیه باشکوهی برای رونمایی از آن برگزار گردید .که طی این مراسم نور پردازی های ویژه ای روی مجسمه صورت گرفت که توجه حضار را به خود جلب می کرد.

پس از گذشت 75 سال از ساخت مجسمه مسیح، کلیسای کوچکی پایین مجسمه احداث شد .که در همان زمان نیز وقف بانوی حامی برزیل نوسا سنهورا شد. جالب است بدانید برخی از مردم برزیلی مراسم های عقد و غسل تعمید خود را در این کلیسا برگزار می کنند.

تکمیل و بازسازی مجسمه مسیح

بعد از گذشت حدود ۶۰ سال از ساخت مجسمه مسیح، اسقف اعظم ریو درخواستی مبنی بر بازسازی این تندیس دریافت کرد. و با مشورت چندین سازمان دیگر با عملیات بازسازی آن موافقت نمودند. تکمیل و بازسازی این مجسمه طی دو مرحله صورت گرفت. یک بار در سال ۲۰۰۳ میلادی که طی آن چند آسانسور و پله برقی برای دسترسی آسان به مجسمه ساخته شد.

در سال ۲۰۱۰ میلادی نیز یک بازسازی کلی بر روی بدنه مجسمه انجام گرفت که حدود ۴ ماه نیز به طول انجامید. در مرحله دوم تکمیل و بازسازی مجسمه مسیح کاملا پاکسازی و نظافت شده و بخش های داخلی و از جنس آهن آن تعمیر شدند. همچنین بخش های بیرونی آن با ملات و سنگ صابون تعمیر و نوسازی شد.

 این بازسازی شامل عملیاتی نظیر ضد آب کردن کل مجسمه و تعمیر نورپردازی های موجود در قسمت سر و دست ها نیز بوده است.  برای این مرحله از بازسازی مجسمه مسیح از حدود هزار نیروی انسانی و بیش از ۶ هزار قطعه سنگ استفاده شد.

در آخر باید به این نکته اشاره کنیم که بازسازی مجسمه ای مثل مجسمه مسیح که در ارتفاعات بسیار و در معرض صاعقه و رعد و برق قرار گرفته. هیچگاه به اتمام نخواهد رسید و باید به صورت دوره ای انجام شود.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.