وبلاگ

تالار اپرای سیدنی،قلب فرهنگ و هنر استرالیا

همیشه برای دوست داران موسیقی و هنر، تالار اپرای سیدنی قلب فرهنگ و هنر استرالیا یکی از تالارهای ویژه و متمایز به شمار می رود. این بنا یکی از خاص ترین و شاهکار ترین معماری ها را در قرن بیستم تا به الان داشته است.

تالار سیدنی از لحاظ هنری از مشهور ترین بناهای سرتاسر دنیا است که سالیانه میزبان ۱۵۰۰ اجرای هنری چون اجرای قطعات موسیقی، نمایش باله، ارکستر سمفونیک، اپرا، تئاترهای کمدی، نمایش‌های موزیکال و مسابقات هنری است. این تالار زیبا علاوه بر مشتاقان هنر، مکانی بسیار جذاب برای گردشگران نیز می باشد.

تالار اپرای سیدنی،قلب فرهنگ و هنر استرالیا
تالار اپرای سیدنی،قلب فرهنگ و هنر استرالیا

تالار اپرای سیدنی، شاهکاری در معماری

تا قبل ساخت اپراهاوس سیدنی مکان مشخصی برای بگذاری نمایش های اپرا وجود نداشت. تالار سیدنی توسط طراح خوش ذوق دانمارکی، یورن اوتزان طراحی شده است . او موفق شد در سال ۱۹۵۷ در بین ۲۳۲ رقبای خود برنده نهایی طراحی تالار شهر شد. ساخت این بنا با ۱۰۰۰۰ کارگر در سال ۱۹۵۹ شروع شد و در نهایت در تاریخ ۲۰ اکتبر ۱۹۷۳، ملکه الیزابت دوم اپرا هاوس سیدنی را رسما افتتاح نمود.

ساخت تالار سیدنی ۱۴ سال به طول انجامید و ۱۰۲ میلیون دلار هزینه بر جای گذاشت. برای ساخت این سازه عظیم الجثه از مرغوب ترین و بزرگ ترین مصالح استفاده شده است. ۲۱۹۴ قطعه بتونی هر یک به وزن ۱۵ تن بام این بنا را تشکیل داده اند. با بیش از یک میلیون کاشی ساخت سوئد پوشانده شده ‌اند. مرتفع ترین نقطه در خانه اپرای سیدنی ۶۷ متر از سطح دریا است که معادل یک ساختمان ۲۲ طبقه می باشد!

۶۲۲۵ متر مربع از بهترین شیشه های ساخته شده از کشور فرانسه برای استفاده در ساختمان اپرا  سفارش داده شد. این بنا رکورد های جالبی را در استفاده از مصالح دارد اما یکی از قابل توجه ترین آن ها استفاده از ۶۴۵ کیلومتر سیم در این سازه است.

اپراهاوس مصرف برقی معادل با یک شهر ۲۵ هزار نفری دارد. برای تهویه هوا مطبوع در کل سازه از ۲۶ دستگاه تهویه استفاده شده که با سرعت ۱۹.۵ کیلومتر در ساعت ۲۸۵۰۰ متر مکعب هوا را در داخل کانال ها جا به جا می کنند.

ابعاد سالن اپرا سیدنی

مساحت کل این بنای عظیم در حدود ۵۷۹۸ هکتار است.که متشکل از دو سالن اصلی، پنج سالن تمرین نمایش، پنج سالن تئاتر، ۱۰۰۰ اتاق، تعداد زیادی فروشگاه، چهار رستوران و شش بار است. سالن اصلی بیش از ۲۶۷۰ صندلی دارد .و بزرگ ترین ابزارالات موسیقی دنیا در این ساختمان بی نظیر واقع شده است. یک ارگ مکانیکی با ۱۲۰۰ لوله در سالن اصلی قرار دارد که ساخت آن ۱۰ سال به طول انجامید و برای تنظیم آن ۲ سال زمان گذاشته شد.

تالار اپرای سیدنی،قلب فرهنگ و هنر استرالیا
تالار اپرای سیدنی،قلب فرهنگ و هنر استرالیا

تغییرات قابل توجهی در طراحی یورن اوتزان

با وجود اینکه طراحی اوتزان از بهترین ها در بین رقیبان خود بود اما در طی مراحلی بعضی از طرح ها تغییر کردند. سالن اصلی، که در ابتدا قرار بود یک سالن چند منظوره اپرا/کنسرت باشد، فقط به یک سالن کنسرت تبدیل شد. سالن کوچک تربرای تولیدات صحنه ای مانند اجراهای اپرا و باله طراحی شده بود و تئاتر اپرا نام گرفت.و بعدها به تئاتر جوآن ساترلند تغییر نام داده شد. یک تئاتر، یک سینما و یک کتابخانه نیز به طرح اضافه شد.

طرح های راهرو تخته سه لا اوتزون و طرح های صوتی و نشیمن سازی او برای فضای داخلی هر دو سالن اصلی، کاملاً کنار گذاشته شد. طرح او برای سالن کنسرت رد شد زیرا فقط ۲۰۰۰ صندلی داشت که ناکافی به نظر می رسید. اوتزون با راهنمایی از لوتار کرمر طرح آکوستیکی خود را به کار گرفت که بعداً طراحی های او برای سالن های اصلی بکار برده شد.

نسخه های بعدی طراح هایی چون تاد، هال و لیتلمور در هر دو سالن اصلی دارای برخی مشکلات در آکوستیک، به ویژه برای نوازندگان اجرایی بود. تالار کنسرت دارای سقف بلندی است که منجر به عدم انعکاس اولیه در صحنه می شود؛ برای حل این مسئله از ۱۸ حلقه پلی کربنات استفاده شد که از سقف آویزان شده اند.

در سال ۲۰۰۷ خانه اپرای سیدنی در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت گردید. این مکان برای برگزاری نمایش های هنری مکانی بی نظیر است.و با وجود ده ها فروشگاه، کافه و رستوران های شیک به مکانی برای وقت گذارانی و تفریح توریست ها تبدیل شده است. غذاها، نوشیدنی و میان وعده های کافه رستوران اپراهاوس سیدنی همگی توسط سرآشپر های مشهور دنیا چون پیتر گیلمور سرو می شوند.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *