مجله گردشگری

تالاب لیپار، رویایی صورتی در چابهار

چابهار یکی از مهمترین شهرهای بندری ایران است که از نظر اقتصادی و گردشگری بسیار مورد توجه عموم مردم قرار دارد. این شهر در جنوب شرقی سیستان و بلوچستان واقع شده و تنها بندر اقیانوسی ایران است که در کرانه ی دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. به دلیل جاذبه های بی نظیری مثل تالاب لیپار که در این شهر  وجود دارد به آن لقب «بهشت» جنوب ایران داده شده.

یکی از زیباترین نواحی این شهر که بازدیدکنندگان کمتری نسبت به سایرین به خود دیده، جنوب شرق و نوار ساحلی بین چابهار تا خلیج گواتر است. این منطقه که در مجاورت دریای عمان قرار دارد، دارای سواحلی چنان خاص و صخره‌ای است که در کمتر جایی از کشور می‌توان مشاهده‌اش کرد. یکی دیگر از جذابیت‌های خاص دریایی که در این‌جا شاهدش هستیم پدیده جزر و مد قرمز است. جزر و مد قرمز تنها در بخش‌هایی از جهان رخ می‌دهد و تالاب لیپار جایی است که به بهترین و زیباترین حالت ممکن می‌توان این پدیده خارق‌العاده را از نزدیک مشاهده کرد. با ایکاهتل همراه باشید تا سری به این تالاب شگفت‌انگیز بزنیم.

تالاب صورتی لیپار در کجا واقع شده است؟

تالاب لیپار در جاده ساحلی چابهار به شهرک گواتر واقع شده است. چابهار در شرق این تالاب قرار دارد. برای آنکه از چابهار به این تالاب صورتی برسید، باید حدود ۴۸ کیلومتر در جاده ساحلی برانید. در جنوب این دریاچه صورتی، گستره آبی دریای عمان خودنمایی می‌کند. در در غرب لیپار نیز ، بندرعباس با فاصله ۶۸۰ کیلومتر جا خوش کرده است.

تالاب لیپار، رویایی صورتی در چابهار

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

آشنایی با تالاب صورتی لیپار در چابهار

تالاب لیپار که به تالاب صورتی نیز معروف است،از جاذبه‌های منحصربه‌فرد طبیعی کرانه دریای عمان است، که فقط چهار نمونه مشابه از آن در جهان وجود دارد.

دریاچه‌ها و تالاب‌های بسیاری در سراسر جهان وجود دارند که از نظر زیست محیطی مامن بسیاری از گونه‌های جانوری به شمار می‌روند؛ ولی بعضی از این تالاب‌ها در اقصی نقاط جهان که شاید شمارشان به تعداد انگشتان یک دست باشند، به دلیل رنگ خاص خود از بقیه متمایز شده‌اند.

آب این تالاب‌ها بنا به دلیل وجود باکتری‌ها و پلانکتون‌های گیاهی به رنگ شیر – توت فرنگی است و از اینرو، برای نوشیدن به نظر مناسب می رسند، ولی در واقعیت جزو شورترین آبگیرهای جهان هستند. در واقع لیپار صورتی‌رنگ، حاصل بی‌حرکت‌ماندن بخشی از آب دریای عمان است. دریاچه لیپار چابهار با روستایی که دریاچه در آن جا خوش کرده، هم‌نام است. ترکیب صورتی رویایی و آسمان آبی، فوق‌العاده چشمگیر و دوست داشتنی است. زیبایی منظره این دریاچه با کوهی که به آن مشرف است، کامل می‌شود.

پوشش گیاهی تالاب لیپار

رویش گونه‌های بلوط و گزنه در آب صحنه فوق‌العاده زیبایی خلق کرده که نمونه آن در ایران کمتر دیده می‌شود. وجود پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است. علاوه بر این در این منطقه پنبه‌های وحشی می‌روید که مردم منطقه از آن تشک و بالشت تهیه می‌کنند.

پلانکتون‌ها و ماجرای صورتی شدن تالاب لیپار

پلانکتون‌ها در دریا، تالاب و اقیانوس پیدا می‌شوند. به دلیل انتشار رنگ سرخ ملایم، می‌توانند دریاچه‌ها را با رنگ صورتی، زیبا‌تر نشان دهند. وجود این موجودات میکروسکوپی و سایر کنش و واکنش‌های طبیعت و اقلیمی در این منطقه، سبب می‌شود که ما شاهد یکی از زیباترین بوم‌های نقاشی طبیعت در جنوب ایران باشیم تا تالابی برخلاف رنگ‌های کلیشه‌ای، به حیات خود ادامه دهد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *