وبلاگ

تاریخچه باغ ملک آباد مشهد و موزه بسیار دیدنی آن

یکی از جاذبه های مشهد باغ ملک آباد مشهد است که به دلیل آب و هوای خوش، خود سالانه مسافران و گردشگران زیادی را از سرتاسر ایران به سمت خود جذب می کند. این باغ به شُش تنفسی شهر مشهد معروف است و به دلیل داشتن درختان بلند خود، نقش مهمی در تصفیه آب و هوای مشهد ایفا می کند.در این مقاله  از وبسایت ایکا هتل قصد داریم به اختصار به بررسی باغ ملک آباد مشهد بپردازیم. پس همراه ما باشید.

تاریخچه باغ ملک آباد مشهد

باغ ملک آباد یکی از باغات مشهور آستان قدس رضوی است که پس از تصرف روستای ملک آباد از حاج تقی ملک التجار در زمان استانداری پاکروان ایجاد شد و سالیان متوالی مقر نایب التوالیه های آستان قدس رضوی بوده است . بعدها از سوی حکومت پهلوی کاخی در ضلع جنوبی باغ با زیر بنای 1387 متر مربع احداث شد طرح دکوراسیون و مبلمان داخلی ای این کاخ را شرکت دوانسن فرانسوی انجام داد و ظروف مورد استفاده در آن از آلمان و تابلوهای نقاشی از ایتالیا خریداری و به این مکان انتقال یافت.

ملک آباد مشهد

امروزه این باغ دارای درختان متنوع میوه ، فضای گلخانه ای گل و گیاه ، قنات و تعدادی حلقه چاه است و ثمر سالیانه آن صدها تن محصولات باغی و گلخانه ای است. در مجاورت این باغ بلوار ملک آباد واقع می باشد که تا حوالی دهه 70 شمسی به دلیل وجود درختان سربه فلک کشیده و کهنسال به تونل سبز مشهد معروف بود، اما پس از پوسیده شدن درختان ایجاد چند حادثه سقوط و خسارت، عاری از درخت شد. ولی اکنون مجددا درختان این بلوار احیا گردیده است.

تاریخچه باغ ملک آباد مشهد و موزه بسیار دیدنی آن

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

موزه کاخ ملک آباد مشهد

کاخ ملک آباد پس از پیروزی انقلاب اسلامی به کاخ موزه تبدیل شد و برای بازدید در اختیار عموم قرار گرفت. در حال حاضر در این موزه اشیای نفیس و آثار بسیار ارزشمندی همچون فرش های نفیس، تابلو فرش، نقاشی های منحصر به فرد نگهداری می شود.

بهترین فصل بازدید از باغ ملک آباد چه زمانی است؟

باغ ملک آباد به دلیل درختان میوه متنوعی که در خود دارد، توانسته است سهم بسزایی در بهبود آب و هوای مشهد داشته باشد. این باغ در فصل های بهار و تابستان زیبایی های بی نظیری خواهد داشت. شاید به همین دلیل باشد که توصیه می شود بازدید از این باغ منحصر به فرد به فصل های بهار و تابستان موکول شود. فضای سبز و درختکاری های این باغ حدود 52 هکتار است و باقی زمین های آن را زمین های آماده کشت، خزانه و باغ سیب و گلابی تشکیل می دهد. اگر عاشق فضای سبز هستید و دوست دارید درختان بلند و سر به فلک کشیده را از نزدیک به تماشا بنشینید، بازدید از باغ ملک آباد تجربه بی نظیری برایتان فراهم خواهد کرد.

این باغ متعلق به چه کسی است؟

بیشتر مشهدی ها باغ ملک آباد را متعلق به فردی به نام حسین آقا ملک می دانند، اما واقعیت چنین نیست. این باغ متعلق به تاجر بزرگ خراسانی به نام حاج ابوالقاسم بود که پس از وفاتش به پسرانش رسید. در حال حاضر این باغ جزء موقوفات آستان قدس رضوی است.

وسعت باغ ملک آباد مشهد چقدر است؟

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم، این باغ یکی از بزرگ ترین و مهم ترین باغ های شهر مشهد محسوب می شود. وسعت کل باغ به 2937700 مترمربع نیز می رسد که 40 هکتار آن مسیل، بنا، ساختمان و انبار است.

آدرس باغ ملک آباد مشهد

زمانی که به مشهد برسید، می توانید باغ ملک آباد را که یکی از جاذبه های مهم و ارزشمند این شهر محسوب می شود به راحتی پیدا کنید. کافی است آدرس بلوار ملک آباد را از اهالی جویا شوید و به کمک تاکسی یا خودروی شخصی تان به این منطقه سری بزنید.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.