وبلاگ

بوم گردی چیست و چه کمکی به گردشگران میکند

امروزه با گسترش صنعت گردشگری، برخی به آن نگاه منفی دارند و توسعه گردشگری را به ضرر محیط زیست و باعث ضایع شدن منافع مردم بومی و محلی آن منطقه می‌دانند. بوم گردی درست در نقطه مقابل این تفکر قرار دارد، چون در این تعریف   این چنین جا افتاده که این اقامتگاه یک سفر مسئولانه و بی‌ضرر برای طبیعت و محیط زیست است که باعث رفاه و آسایش و بهبود زندگی مردم محلی هم می‌شود.

چون بوم گردی‌ها اقامتگاه گردشگری هستند که بر اساس معماری سنتی منطقه و با کمترین تاثیر مخرب زیست محیطی ساخته می‌شوند و توسط مردم محلی اداره می‌شوند.

در واقع بوم گرد یا اکوتوریست کسی است که از یک منطقه و جاذبه‌هایش بدون کمترین میزان آسیب و اثر منفی برای طبیعت بازدید می‌کند و سعی در حفظ الگوی زیستی و آشنایی با فرهنگ مردم منطقه دارد.

اقامتگاه بوم گردی چیست؟

این اقامتگاه با الهام از فضای سنتی و قدیمی هر منطقه برای آشنایی بیشتر مردم با فضا و فرهنگ و آداب و رسوم آن منطقه ساخته می‌شود.

در این اقامتگاه‌ها همه چیز شما را به سمت تجربه زندگی سنتی سوق می‌دهد، از معماری و دکوراسیون خود اقامتگاه گرفته تا میزبان‌ها که اکثرا از مردم محلی هستند و باغذاهای محلی خوشمزه‌شان طعم این سفر را برایتان ماندگارتر می‌کنند.

در اقامتگاه‌های بوم گردی نباید منتظر سرو غذا در بشقاب‌های لوکس و آنچنانی باشید، بلکه غذاهای لذیذ محلی در ظروف سنتی برایتان سرو می‌شود و در مدت این اقامت می‌توانید طعم زندگی به شیوه قدیم را بچشید.

نکته‌ای که در اقامتگاه‌های بوم گردی توجه‌تان را به خود جلب می‌کند، تفاوت این اقامتگاه با یکدیگر است.

برخلاف هتل‌ها که طبق قاعده و قانون خاص و با یک شکل و استاندارد از پیش تعیین شده ساخته و اداره می‌شوند، اما بوم گردی‌ها با یکدیگر متفاوتند، مثلا بوم گردی گیلان با بوم گردی در یزد یا بوم گردی اصفهان تفاوت دارد.

هر کدام از این اقامتگاه‌ها بر اساس جغرافیا و معماری اصیل همان منطقه ساخته شده‌اند و چه بسا ممکن است اتاق‌های مختلف این اقامتگاه هم از نظر معماری با یکدیگر متفاوت باشند.

بوم گردی چیست و چه کمکی به گردشگران میکند
بوم گردی چیست و چه کمکی به گردشگران میکند

امکانات اقامتگاه بوم گردی

امکانات اقامتگاه بوم گردی به سرو غذای محلی خلاصه نمی‌شود، بلکه یکی از ویژگی‌های جذاب این اقامتگاه، حضور افرادی به عنوان راهنما یا بلد محلی است.

این افراد با شما همراه می‌شوند و جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی منطقه را به شما معرفی و لذت بازدید را برایتان چند برابر می‌کنند.

برخی از این اقامتگاه برنامه‌های ویژه‌تری هم دارند، مثلا لباس محلی منطقه را بپوشید و عکس بگیرید، یا در فروشگاه‌های صنایع دستی چرخی بزنید و سوغاتی بخرید، اجرای زنده موسیقی محلی را تماشا کنید و یا به فعالیت‌های تفریحی مختص همان منطقه مثل شترسواری و آفرود و سافاری در کویر و بازدید از جنگل و آبشار در مناطق سرسبز بپردازید.

بوم گردی چیست و چه کمکی به گردشگران میکند
بوم گردی چیست و چه کمکی به گردشگران میکند

هدف از احداث اقامتگاه های بوم گردی

هدف این اقامتگاه صرفا اقامت نیست بلکه با توجه به زندگی ماشینی امروزه نیاز داریم که گاهی از هیاهو و شلوغی و تکنولوژی دور باشیم و در فضایی دنج در جوار طبیعت، طعم آرامش را بچشیم.

این اقامتگاه در کنار مزیت‌هایی که تا اینجا برشمردیم، یک مزیت عمده دارد و آن کم هزینه بودن اقامت در این اقامتگاه است.

البته هزینه کم‌تر اقامت دراین  اقامتگاه به معنای دریافت خدمات بی کیفیت نیست، بلکه نوع خدمات در این اقامتگاه‌ها متفاوت است.

شاید شما در این اقامتگاه خدمات کمتری نسبت به یک هتل پنج ستاره دریافت کنید، اما در عوض چیزهایی را تجربه خواهید کرد که با پول قابل ارزش گذاری نیستند.

مثل لذت یک شب خوابیدن دراتاقهای کاهگلی در دل کویر یا رصد ستارگان آسمان، چشیدن طعم یک صبحانه محلی در تلار (ایوان) یک خانه روستایی و ….

سخن آخر

این اقامتگاه یک انتخاب جذاب و منحصر به فرد برای اقامت در سفر است.در مدت اقامت در این اقامتگاه با حال و هوای بومی، زندگی و آداب و رسوم محلیف معماری و هنر و صنایع دستی از نردیک آشنا می‌شوید. این اقامتگاه در مسیر رشد گردشگری و در عین حال حفاظت از محیط زیست برقرار شده‌اند.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *