وبلاگ

با غذاهای سنتی ارمنستان آشنا شوید!

یکی از بهترین تجربیات هر سفر بدون شک تجربه غذاهای خوشمزه آن کشور است. سفر به ارمنستان بدون چشیدن طعم ناب دستپخت ارمنی تکمیل نخواهد شد. وقتی با غذاهای ارمنی آشنا شوید این کشور را بهتر خواهید شناخت.

همچنین شناخت معروفترین و خوشمزه‌ ترین غذاهای ارمنستان می تواند راهی برای آشنایی با فرهنگ  آنها باشد چرا که غذا در هر کشوری از فرهنگ و آداب و رسوم غذایی آن کشور می آید و بیانگر غالب بیشتر مواد غذایی آن‌هاست. طعم غذاهای محلی چشمه‌ای از تاریخ و فرهنگ غنی این کشور را به شما نمایان خواهد کرد.

در این مطلب از وب سایت ikahotel.com قصد داریم چند نمونه از بهترین و خوشمزه ترین غذاهای ارمنی را به شما معرفی کنیم.

ویژگی اصلی بهترین غذاهای ارمنستان چیست؟

ویژگی اصلی غذاهای ارمنستان آبدار و پرادویه بودن آنهاست. در تهیه غذاهای ارمنی معمولا از ادویه ها، سبزیجات و گل های مختلف استفاده می شود که طعم بسیار دلپذیری به غذا می‌دهند. پخت این غذاها زمان بر و سخت است. دراین نوع آشپزی معمولا ماهی، گوشت و سبزیجات به دقت کوبیده و مزه دار می شوند. بیشتر غذاهای ارمنی غذای اصیلی هستند که بسیار شناخته شده و معتبر هستند. البته ممکن است میان این غذاها گاهی سوپ و دیگر پیش غذاهای ساده نیز سرو شود. در ارمنستان به آشپزی  و جلب رضایت میهمانان اهمیت زیادی می‌دهند.

غذا های ارمنستان

نان تافتون با پنیر (Armenian Flatbread with Cheese)

این غذا در ارمنستان با نام لامدز یا لامکین (lahmacun, lagmadzh)شناخته می شود مدت زمان تهیه این غذای لذیذ تنها بیست دقیقه است و مواد تشکیل دهنده‌اش آرد گندم و پنیر محلی خوش طعم است. این غذا میان وعده سبک و مقوی است و به عنوان پیش غذا هم سرو می‌شود.

غذا های ارمنستانگوشت گوساله در سس انار (Veal in Pomegranate Sauce)

انار سمبل ارمنستان است از این رو، در انواع نوشیدنی‌ها، سس‌ها و… را از آن تهیه می‌کنند.رنگ قرمز این میوه در واقع نشان دهنده طبیعت گرم و فرهنگ مردم ارمنستان است که در آن خطر کردن یکی از ملزومات زندگی است. این غذای لذیذ نیز یکی از غذاهایی است که بخوبی این طبیعت گرم را نشان می دهد.

غذاهای محلی ارمنستان

دلمه یودالی (Udoli Dolma)

این غذا ترکیبی است از گوشت لطیف بره و میوه های خشک، در برگ های کلم به طرز ماهرانه ای پیچیده می شود. دلمه در کشورهای مختلف و به سبکهای مختلف پخته می‌شود اما دلمه ارمنی طعم و مزه دیگری است. این یکی از بهترین غذاهای ارمنستان است که به دلمه خودمان شباهت دارد.

غذا های ارمنستانخوراک بره مخصوص (Traditional Armenian Dish Lamb)

یکی از  غذا های ارمنستان است که با نام کاشلاما (Khashlama) نیز شناخته می شود و از گوشت بره و سبزیجات مختلف تهیه می‌شود. نکته مهم در سرو این غذا این است که حتما گوشت این غذا باید به همراه استخوان سرو شود تا مزه ویژه خود را از دست ندهد.

کوفته گوشت گاو (Beef Kofta)

به دلیل رواج صنعت دامپروری در ارمنستان، گوشت یکی از مواد اولیه اصلی در غذاهای این کشور است. کوفته یکی از مهمترین غذاهای ارمنستان و همچنین یکی از جاذبه های گردشگری این کشور محسوب می‌شود . این غذا درواقع نوع خاصی از کوفته قلقلی است. قدمت این غذای لذیذ به دوران امپراطوری عثمانی باز می گردد و در طول زمان کیفیت منحصربفرد کنونی اش را بدست آورده است.

غذا های ارمنستانگاتا (Gata)

گاتا یکی از شیرینی‌های سنتی  ارمنستان است که به روش‌های مختلفی تهیه می‌شود. این شیرینی به نام‌های مختلفی از جمله کاتاه یا کادا نیز خوانده می‌شود و بسیار شبیه به قطاب است. بسیاری از بانوان خانه‌دار و سرآشپزهای حرفه‌ای در مناسبت‌های خاص تهیه کرده و در کنار باقلوا سرو می‌کنند. حتی در برخی موارد از این شیرینی با نام «زندانی قفقاز» نیز یاد شده است.

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *