وبلاگ

افسانه های دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم یکی از جذاب‌ترین و عجیب ترین آثار دیدنی قشم و ایران است. فرقی نمی‌کند که روایت بومیان را از نحوه شکل گیری این محل که اعتقاد دارند برخورد یک ستاره باعث به وجود آمدن آن شده را باور کنید. یا دلایلی که زمین شناسان  بیان می‌کنند، افسانه های دره ستارگان قشم همچنان یکی از عجیب‌ترین و اسرارآمیزترین افسانه های ایران است.

دره ستارگان در قسمت جنوب شرقی جزیره قشم و در نزدیکی روستای برکه خلف واقع شده‌است. فاصله دره  تا مرکز قشم در حدود ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت است .شما می‌توانید به راحتی این مکان هیجان انگیز را در برنامه سفر خود قرار دهید.

نام های محلی دره ستارگان

 این دره به دلیل ویژگی‌های عجیب و منحصر به فرد خود، از گذشته‌های دور به عنوان محلی با ویژگی‌های فرازمینی در بین مردم بومی منطقه شناخته می‌شود. مردم محلی این منطقه را با نام استاله کفته یا استار کفتیده که هردوی آن‌ها به معنای ستاره‌ی افتاده است می‌شناسند.

به اعتقاد مردم این منطقه با برخورد یک ستاره با زمین این منطقه به وجود آمده. تمامی اشکال منحصر به فرد، حاصل برخورد همین ستاره است.براساس افسانه پس از برخورد ستاره یا شهاب سنگ به زمین ماسه‌ای منطقه، تمامی ماسه‌هایی که به هوا پرتاب شدند، به شکل ستون‌های امروزی نقش بستند.

افسانه دره ستارگان به اینجا محدود نمی‌شود و داستان‌های متعدد و عجیبی درباره این مکان نقل می‌شود.

افسانه های دره ستارگان قشم
افسانه های دره ستارگان قشم

دلیل شکل گیری دره ستارگان

همزمان با اعتقادات مردم محلی زمین شناسان و متخصصان هم تلاش کردند تا ویژگی‌های زمین شناختی این منطقه را شرح دهند.به طور مشخص، دره ستارگان یکی از عجیب ترین نتایج فرسایش خاک و فشار باد و آب به سطح زمنی به وجود آمده است.

از آن جایی که بخش‌های مختلف این منطقه دارای مقاومت متفاوتی بوده‌اند، این اثر فرسایشی در تمام قسمت‌ها یکسان نبوده و بخش‌های مقاوم به شکل ستون‌های ناهمگون باقی مانده‌اند.

عمر دره ستارگان قشم به دوران زمین شناسی سنوزوئیک و در حدود دو میلیون سال پیش برمی‌گردد. زمین این منطقه در طی این دو میلیون سال تحت تاثیر فرسایش و فشار باد و باران قرار گرفته و به شکل امروزی خود رسیده‌است.

معمولا تعداد دفعات بارندگی در طی سال زیاد نیست اما بارش‌های معدودی که در این منطقه رخ می‌دهند،  شدت بسیار زیادی دارند و باعث تخریب لایه‌های سطحی که مقاومت کمتری دارند می‌شوند.

جالب است بدانید که مقاومت لایه‌های زیرین این منطقه نسبت به لایه‌های رویی مقاومت کمتری دارند.به همین علت در طی سال‌ها، لایه‌های رویی که مقاومت بیشتری دارند، دچار فرسایش می‌شوند و لایه‌ی زیرین هم به همین ترتیب تغییر شکل می‌دهند.

جذابیت های  دره ستارگان قشم

یکی از مواردی که در دره ستارگان قشم به چشم می‌خورد، ستون‌ها و دیواره‌های نوک تیزی است که در جای جای دره ستارگان وجود دارد. این مسئله به دلیل جریان دورانی و چرخشی آب باران در اطراف ستون‌ها است .که باعث تخریب جداره‌های ستون که مقاومت بسیار بالایی دارند شده و اشکال نوک تیزی را به وجود می‌آورد.

این مسئله تا به امروز ادامه داشته . ممکن است شما امروز بعد بازدید و پس از یک بارش شدید در شب، ظاهر دره در روز بعد کاملا تغییر کرده‌باشد. دره ستارگان به عنوان بخشی از ژئوپارک قشم در فهرست میراث یونسکو ثبت شده. و بازدید از آن می‌تواند یکی از تجربه‌های منحصر به فرد شما را رقم بزند.

با تاریک شدن هوا و پیچیدن باد در لابه لای ستون‌ها و دالان‌های این دره صداهای عجیبی به گوش می‌رسد. مردم محلی معتقدند این صدای ارواح است که درون دره ستارگان قشم قدم می‌زنند .و وجود انسان‌ها درون دره باعث نارضایتی آن‌ها می‌شود. به همین خاطر برخی از دره ستارگان، به عنوان یکی ازترسناکترین مکان های ایران یاد می‌کنند.

افسانه های دره ستارگان قشم
افسانه های دره ستارگان قشم

افسانه جن در دره ستارگان

شاید مهم ترین دلیلی که دره ستارگان را تا این اندازه عجیب و اسرارآمیز نشان می‌دهد،اعتقادات مردم محلی است.براساس اعتقادات دره ستارگان قشم در شب محل تردد و زندگی اجنه و ارواح است . اگر در شب در این محل باشید، می‌توانید صداهای عجیب و غریبی که از اجنه به گوش می‌رسد را بشنوید.

به اعتقاد مردم محلی، دلایل این صداها به خاطر ناراحتی اجنه از حضور انسان‌ها در نزدیکی محل زندگی آن‌ها است. آنها اعتقاد دارند که بازدید از دره ستارگان در شب ممکن است خطراتی را به دنبال داشته باشد.

اگر در هنگام غروب آفتاب و نزدیک تاریک شدن هوا بخواهید به سمت دره ستارگان حرکت کنید. در نظر مردم محلی در حال ورود به ترسناک ترین دره ایران و یا دره ارواح قشم هستید .و خطرات زیادی قرار است شما را تهدید کند.

زمین شناسان علت این صداها را به دلیل وزش بادهای مختلف در بین ستون‌های متعدد این منطقه دانستند . اشکال مختلفی که به دلیل پدیه فرسایش در این منطقه به وجود آمده. زمینه ساز تولید صداهای مختلف خصوصا در هنگام غروب آفتاب و تاریک شدن هوا دانسته اند.

اگر به دنیای ارواح و اجنه اعتقادی ندارید .و از صداهای عجیب و غریبی که در هنگام تاریکی هوا در این منطقه به گوش می‌رسید نمی‌ترسید. پس لازم است تا حتما دره ستارگان قشم در شب را امتحان کنید.آسمان دره در شب یکی از پرستاره‌ترین آسمان‌هایی خواهد بود که حتما در تمام طول زندگی‌تان شماهده خواهید کرد.

مهمترین مزیت دره ستارگان،دور بودن از محیط‌های شهری و آلودگی نوری است.که باعث می‌شود ستاره‌ها همچون دانه‌های برف در آسمان شب‌های دره ستارگان به چشم بیایند. اگر زیبایی آسمان کویر را در شب تجربه کرده باشید. آسمان شب‌های دره ستارگان می‌تواند چندین برابر شما ره به وجد بیاورد.

تجربه دره ستارگان در شب به دلیل آرامش و آسمان بی‌نظیراست. بدون شک یکی از تجربه‌های شما خواهد بود تا سال‌ها در ذهنتان باقی می‌ماند و فراموش نخواهد شد.

 برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *