وبلاگ

آشنایی با 12 غار دیدنی و جالب جهان

غارها، گودال هایی هستند که در پوسته زیرین زمین وجود دارند و بعد از گذشت زمانی به دست جریان و فشار آب، گوشه ای از آن ها خورده می شود و درون آن ها نمایان می شود. اگر تا به حال حتی یک بار تجربه حضور در این پدیده را داشته باشید، حتما متوجه حس هیجان انگیز ایستادن در آن را همچنان در ذهن دارید. اما اگر تا کنون شانس دیدن این خمیازه کوه و یا غارهای اعجاب انگیز جهان را در کشورهای دیگر نداشته اید، بهتر است با نام هایی که می خواهیم مرور کنیم همراه شوید و با تماشای تصویری از این خلاقیت های طبیعت را به آلبوم ذهن تان را گسترده تر کنید.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

غار هور در کیش

کیش یک جزیره در همسایگی خلیج فارس است و برای هم ایرانیان و هم گردشگران خارجی، یک مروارید بی مانند محسوب می شود. در دل جزیره و در نزدیکی کلبه هور، غاری زیبا با پنج متر عمق قرار دارد که برای دیدنش باید لباس غواصی به تن کنید و زمانی سر از آب بیرون می آورید که در دل غار هور قرار دارید با تور کیش به این جزیره زیبا سفر کنید و هر کجا که قرار دارید و هر جای جزیره که رزرو هتل کیش را انجام داده اید، دیدار با غار هور را به عنوان یکی از غارهای اعجاب انگیز جهان در برنامه تان قرار دهید.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

غار بناگیل (Saeva Dupka Cave) ، تالار ساحلی در پرتغال

این غار که در ساحل جنوبی الگارو در پرتغال قرار گرفته است از ستون های طبیعی تشکیل شده است و سایه ای بر این ساحل انداخته است. از آن جایی که فضای داخلی غار به ساحل متصل است و اصلا قمستی از ساحل محسوب می شود، بسیاری از قایق رانان قایق های خود را در این غار قرار می دهند و از فضای غار بناگیل که مانند یک تالار طلایی است استفاده می کنند.

غار سائوا دوپکا  (Reed Flute Cave)در بلغارستان

غار سائوا دوپکا که یکی از غارهای اعجاب انگیز جهان است در کشور بلغارستان قرار گرفته است. نام این غار از نام دوبرادر به نام های سِیو و سائه گرفته شده است. طبق روایات این دو برادر در زمان حمله عثمانی به بلغارستان در این غار پنهان شده بودند. یکی از زیباترین طراحی های طبیعت در این غار شکل گرفته است. یکی از شگفتی های این غار، فضای آکوستیک آن است که صداها را با کیفیتی تمام جذب و پخش می کند.

غار فلوت بلند

این غار نامش را از نی های بلندی گرفته است که در آن رشد کرده اند و ارتفاع بسیار بلندی دارند. بسیاری از کسانی که نوازنده سازهایی مانند فلوت و نی های محلی هستند به این غار می آیند و نی های مناسبی را برای کار خود انتخاب می کنند. بسیاری از آن ها معتقدند که به خاطر فضای غار و رطوبت موجود در آن، نی های این غار از انعطاف بسیار بالایی برخوردارند و دچار خشکی نشده اند.

غار جنولان  (Jenolan Caves)در ولز

غار جنولان در کوه های آبی در ولز جنوبی جدید قرار دارد. این غار از غارهای اعجاب انگیز است که در قاره استرالیا قرار گرفته و با قندیل های رسوبی خود یکی از نفس گیر ترین صحنه های تماشایی را ساخته است. جالب است بدانید غار جنولان از برخورد امواج تشکیل نشده است بلکه مسبب اصلی پدید آمدن آن رودخانه هایی بوده اند که در زیر زمین این قسمت از ولز از میلیون سال پیش جریان داشته اند.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

غار یخی لانگجکول  (Grotta Azzurra)گلاسیر

شاید نمونه این غار را در فیلم هایی دیده باشید که مربوط به عده ای کوهنورد برای فتح اورست بوده است. غار یخی لانگجکول گلاسیر که یکی از غارهای اعجاب انگیز جهان محسوب می شود، پوشش کاملا یخی دارد و البته در فصل بهار این پوشش را برای مدت کمی از دست می دهد. این غار ویژه کوهنوردانی است که دل شان می خواهد غاری یخی را تجربه کنند.

غار ملیسانی  (Langjokull Glacier ice cave)در یونان

غار ملیسانی در یونان قرار دارد. این غار یکی از غارهای اعجاب انگیز جهان است که به دست طبیعت مانند یک گودال بزرگ در پی گذر میلیون ها سال تشکیل شده است. این غار با داشتن یک برکه عمیق هر ساله یکی از بهترین جایگاه ها برای قایق سواری طبیعت گرد ها است. غار ملیسانی جز غارهای روباز محسوب می شود و شبیه به گودالی سرسبز است.

غار آرتا  (The Arta Caves)در مالورکا

برای این که بتوانید به دل این غار بروید باید از پل های چوبی تعبیه شده در آن استفاده کنید. نمونه این غار را در فیلم هایی مانند ارباب حلقه ها دیده اید. اما این غار یک صحنه نمایش ساخته شده برای یک فیلم نیست و تمام اجزایش کار دست طبیعت است. قندیل های درون این غار هم به حالت وارونه هستند و هم به حالت ایستاده. در زمان ورود به غار آرتا احساس می کنید وارد یک تالار اشرافی پر از مجسمه های زیبا و گران قیمت شده اید.

غار فارایا ناخن،  (Phraya Nakhon Cave)دهکده ای در دل غار در تایلند

تصور کنید وارد غاری می شوید که سر باز است و از بالا نور خورشید به آن راه دارد. چند قدمی که به درون غار برمی دارید، کلبه ای در کنار جنگل کوچکی می بینید که در قدم اول، کمی شما را می ترساند. همه چیز این کلبه مانند خانه های روستایی است؛ هم حصار دارد و هم باغچه. اگر به چنین غاری در پارک ملی خوا سام رُی در تایلند برخوردید، بدانید که نام این غار فارایا ناخن نام دارد. کلبه و دیگر تجهیزاتی که در این غار قرار گرفته است در سال ۱۸۹۰ با خوش ذوقی طبیعت گردان و شهرداری این منطقه تعبیه شده است.

غارهای آبی دیرُس  (Diros Caves)در یونان

غارهای آبی دیرُس در یونان قرار دارند. این غارهای اعجاب انگیز جهان در سال ۱۹۵۸ میلادی کشف شده اند. گروهی که اولین بار برای کشف این غار سوار بر قایق های شان شدند در پی کشف و شهودی که انجام می داند، متوجه حضور نه تنها یک غار بلکه سلسه ای از غارهای در هم تنیده شدند. مجموعه ای بی نظیر که امروزه با نورپردازی های خاص میزبان تمام مسافران و گردشگران از سراسر جهان در یونان است.

غار دِوِشتاکا  (Devetashka Cave)در بلغارستان

غاری بزرگ که به استخوان اصلی کوه معروف است و البته ترکیبی استخوانی شکل دارد. جالب است بدانید که این غار در بلغارستان، زیستگاه هزاران انسان پیش از ما بوده است. بیش از ۳۰۰۰۰ خفاش در این غار زندگی می کنند و سالیان سال است که این غار را خانه خودشان کرده اند. غار دِوِشتکا هفت سوراخ دارد که در بالای غار قرار دارند و باعث می شوند تا نور خورشید به صورت متمرکز به دل غار راه پیدا کنند و فضایی رویایی را به زمین سرسبز این غار اضافه کنند.

غار استوپیسا  (Stopica Cave)در صربستان

این غار در کنار رودخانه پریستاویکا قرار دارد که البته در اصل، شکل گیری این غار به دست همین رودخانه چند میلیون ساله انجام شده است. جاذبه اصلی غار استوپیسا که آن را به یکی از غارهای اعجاب انگیز جهان بدل کرده است، آبشاری است که در میان این غار همیشه جوشان است و ارتفاعی ۳۳ فوتی دارد. صربستان جایگاه عجایب طبیعی بسیاری است و غار استوپیسا نیز یکی از همین عجایب در این کشور است.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *