وبلاگ

آشنایی با ۳۳ نوع رستوران محبوب با سبک های متفاوت در جهان

کدام یک از این ۳۳ نوع رستوران را تجربه کرده اید؟

همه می دانند که یک رستوران مکانی است که در آن غذا تهیه شده و در ازای پول به مشتریان خدمت می کند. اما فراتر از این تعریف کلی، رستورانها ممکن است بر مبنای تعداد زیادی عوامل، از خدمات، مکان و غذاهای خاص جو، فوریت و غیره طبقه بندی شوند.

بعضی از انواع رستورانها، از قبیل سفره خانه ، به طور جدی با فرهنگ محلی ارتباط دارند و معانی مختلفی در نقاط مختلف جهان دارند، بغیر از غذا خوردن مردم ، در رستوران کارهای دیگری هم انجام میشود.

اگر می خواهید تفاوت ظریف بین یک رستوران و رستوران دیگر را بدانید ، لیست زیر انواع رستورانها را توضیح میدهد.

۱- Bistro

این رستوران در پاریس است ، bistro رستوران های محله ای و کوچک هستند ، معمولا مختص (و نه محدود به) پخت و پز خانگی به سبک فرانسوی هستند. رستوران های Bistro اغلب وعده های ساده با قیمت مناسب در محیط های متنوع و راحت عرضه می کنند.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

۲- رستوران قومی ”Ethnic restaurant”

این سبک رستوران ، غذاهای مربوط به یک ملیت خاص ارائه میدهند، و مواد تشکیل‌دهنده غذایشان و تکنیک های پخت و پزشان متعلق به فرهنگ خاصی است. از جمله گسترده‌ترین رستوران‌های قومی چینی، یونانی، ایتالیایی و مکزیکی است. اکثر رستوران های قومی مستقل هستند (شعبه ندارند) و در شهرهای بزرگ یا مناطق با جوامع مهاجر پذیر و پر جنب و جوش قرار دارند.

 

۳- رستوران عالی Fine dining restaurant

دارای بالاترین امتیاز از بابت نوع رستوران، که اغلب با منوهای دقیق، خدمات کامل و دکوراسیون پیشرفته با سفره های سفید طراحی شده‌اند ، مشخص می شوند. این رستورانهای پرطرفدار به مشتریان ثروتمند خدمت رسانی میکنند، گاهی اوقات مشتریانشان میز رزرو میکنند.

۴- Trattoria

رستوران نقلی است که غذاهای سنتی ایتالیایی را سرو میکند این رستورانها بخاطر غذاهای محلی و سنتی شان معروف هستند.

۵- Teppanyaki-ya

رستوران ژاپنی است که در هنگام سرو غذا خود سرآشپز غذا را سرو میکند (معمولاً غذاهایشان دریایی ، استیک و سبزیجات است ) . غذا بر روی یک تپان گرم است و آن را روی میزتان قرار میدهند. رستورانهای تپانیاکی نمایشهای زیبایی در هنگام پخت غذا انجام میدهند که بسیار سرگرم کننده است و مشتریان نمایش های بی‌نظیری راتجربه میکنند . رستورانهای تپانیاکی حس شادی و شور و شعف را به مشتریان انتقال میدهند.

۶- Osteria

رستورانهایِ ایتالیایی هستند . این رستورانها غذاهایشان از تترتوریا ارزانتر است و همانند تترتوریا خوشمزه هستند . این مدل رستورانها را میتوانید در لیست رستورانهایی که میخواهید فضایی گرم ، صمیمی را تجربه نمایید اضافه کنید.

۷- Drive-in restaurant

فرض کنید با خانواده بیرون می‌روید تا به شهربازی یا پاساژ بروید پس از تفریح و خرید وقت ناهار می‌شود . به یک رستوران می‌روید غذا را سفارش میدهید و تحویل میگیرید و به ماشین برمیگردید و در ماشین غذایتان را میخورید.

اگرچه امروز Drive-in restaurant محبوب و زیاد نیست ولی مراکز تفریحی کلاسیک آمریکایی این‌گونه رستورانها را دارند که در هنگام سرویس دهی غذا هم میدهند.

۸- Drive-thru restaurant

حس کنید در خودرو با خانواده نشسته اید کنار یک باجه می‌روید و سفارش غذا میدهید و همان موقع تحویلتان میدهند و در خودرو غذایتان را میخورید. همانندDrive-in restaurant است ولی رستوران یک پنجره دارد که با خودرو پشت پنجره می‌روید و غذا را تحویل میگیرید. عمده رستوران‌های زنجیره ای فست فود مانند McDonald’s و Burger King معمولا Drive-thru restaurant دارند.

۹- پیتزا فروشی Pizzeria

همانطور که از اسمش مشخص است ، یک پیتزا فروشی است که در آن پیتزا پخته شده و و به مشتریان سرویس میدهد. در ایتالیا، به وجود آمده، دو نوع مختلف از pizzerie وجود دارد ، یک نوع رستوران های سنتی است که ممکن است از نوشیدنی، سالاد ها و غذاهای پاستا هم سرو میکند؛ و دیگری، که در رم ایجاد شده است، نوعی نانوایی است که پیتزا آل تگلیو (pizza by the slice) درست می کند.

Antica Pizzeria Port’Alba در سال ۱۸۳۰ تاسیس شده در ناپل به طور گسترده ای به عنوان اولین پیتزا فروشی جهان شناخته می شود.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

۱۰- Taverna

با میخانه اشتباه نگیرید! ، Taverna یک رستوران کوچک سنتی یونانی است که دارای دکوراسیون روستایی، فضای نقلی و منو ارزان قیمت است که معمولا شامل ظروف محلی ساده و غذاهایی مانند گوشت کبابی، ماهی و غذاهای دریایی است. Taverna جزو فرهنگ جدایی ناپذیر یونان است و در یونان بسیار محبوب است و تعداد این مدل رستورانها زیاد است.

۱۱- Fast casual restaurant

یک نوع رستوران است که تازه ایجاد شده است . این مدل رستورانها اکثراً زنجیره ای هستند مانند مک دونالد و برگر کینگ است ولی از نظر سرویس دهی و کمیت مقداری بهتر از مک دونالد و برگر کینگ است . از نظر ظاهر مانند رستوران معمولی است ولی از رستوران‌های معمولی سرویس دهی اش کمتر است.

رستورانهای زنجیره ای مانند Chipotle ، Panera Bread و NYC’s Shake Shack fall از این نوع رستورانها هستند.

۱۲- Pop-up رستوران

گرایش مردم برای غذا خوردن به شکل ضیافت و مهمانی رو به رشد است .Pop-up رستورانها معمولا رستورانهای سر گذر هستند که در زمانهای خاص سرویس ارائه مینمایند. اکثر این Pop-up رستورانها آشپزهایشان جوان و با استعداد هستند که قصد دارند با فعالیت هایشان در این مدل رستورانها یک مفهوم جدید ارائه نمایند . لازم به گفتن نیست که Pop-up رستورانها اغلب افرادی مشتریشان هستند که تمایل دارند چیزهای جدید و منحصر بفرد را امتحان کنند . و غالبشان غذاهای ابتکاری را سفارش میدهند .

۱۳- Café

از نمایشگاه ها گرفته تا سازمانها کافه در مجاورتشان وجود دارد . همچنین با عنوانهای دیگر مانند قهوه خانه ، چایخانه و کافی شاپ شناخته می‌شوند . اولین بار در قسطنتنیه ( استانبول امروزی ) در قرن ۱۷ ظاهر شد و از آن زمان به عنوان مکانی برای تجمع مردم استفاده میشد.

۱۴- Diner

یک نوع رستوران آمریکایی است مجلل و با کیفیت است که صبحانه ، ناهار ، شام ارائه میدهد .

این مدل رستورانها از رستورانهای قدیمی الهام گرفته‌اند . طراحی داخلی یکپارچه و ساده و صندلیهای از جنس چرم با میزهای غذاخوری بزرگ و پیشخوان بلند است. این مدل رستورانها معمولاً ۲۴ ساعت شبانه‌روز (مخصوصاً در بزرگراهها) باز هستند و غذاهایی که بین مردم در این رستورانها محبوب هست همبرگر، ساندویچ ، سیب زمینی سرخ کرده و کیک است.

۱۵- Ramen-ya

همچنین به عنوان فروشگاه رمن شناخته شده است، یک نوع محبوب رستوران در ژاپن است که متخصص در پخت و طبخ غذاهای سوپ رشته فرنی گندم و آرد است. هر منطقه در سرتاسر کشور دارای غذاهای متفاوتی است بنابراین رستورانهای رمن خدمات یک شکل ارائه نمیدهند.

۱۶- Teahouse

در حالی که teahouses در درجه اول مکان هایی برای نوشیدن چای است، برخی از آنها غذاهای سبک و معمولی برای فرهنگ‌ها ی مختلف چای محلی را سرو می نمایند مثلاً : ساندویچ ، چای و کیک های کوچک را در یک اتاق Teahouse بریتانیایی، مجموعه ای از شیرینی ها در Teahouse فرانسوی؛ و رشته فرنگی در cha chaan teng (رستوران چای هنگ کنگ).

۱۷- فست فود

مترادف با مک دونالد McDonald’s ، برگر کینگ Burger King ، تاکو بل Taco Bell و کلبه پیتزا Pizza Hut ، رستوران های فست فودی را میتوان از طریق سرعت خدمات، راحتی و قیمت مناسب تشخیص داد. آنها به طور معمول زنجیره ای و بین المللی هستند و منوهایشان محدود و منحصر به فرد نیست ، معمولا شامل همبرگر، سیب زمینی سرخ شده ، پیتزا و نوشیدنی های غیر الکلی است.

اکثر این فست فودها میزان کالُری بالایی دارند و سلامت انسان را در صورت مصرف دراز مدت غذاهایشان مورد خطر قرار میدهند .

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

در این شرایط در چند سال گذشته، برخی از رستورانهای فست فود شروع به تمرکز بیشتر بر روی پخت غذاهای سالم و استاندارد نمودند برش های چرب و مواد مصنوعی را از روی غذاهایشان به‌خصوص پیتزا و همبرگر حذف کردند.

موج جدیدی در فست فودها به‌خصوص فست فودهای زنجیره ای ایجاد شده که غذاهای سالم ، کم کالُری و استاندارد در کاسه های کونیا”quinoa” همراه با سالاد تازه و کرافت های ترد سرو می‌شود .

۱۸- رستوران با استایل بوفه Buffet-style restaurant :

مدلی از رستوران است که به شکل سلف سرویس بر روی یک میز بسیار بزرگ با قفسه های زیاد سرویس میدهد . بیشتر رستورانهای سلف سرویس همه مدل غذا دارند که مشتریان با پرداخت یک هزینه ثابت هر نوع غذا به هر مقدار را میتوانند صرف کنند اما در هر کشوری شکل‌های متفاوتی دارد.

۱۹- کافه تریا

نوعی رستوران است ، میتوان گفت تمام سالن های غذا خوری مدرسه‌ها ، زندان ها ، بیمارستان و ادارات و سازمانها به شکل کافه تریا خدمت رسانی میکنند.کافه تریا بیشتر برای جاهایی است که باید به تعداد زیادی خدت رسانی کنند ، بنابراین مردم در این کافه تریا ها باید خودشان غذای مورد نظر را انتخاب کنند و با خودشان سر میز ببرند . در کافه تریا از قبل غذا پخته شده و تنوع غذایی خاصی ندارد.

۲۰- Luncheonette

رستورانهای کوچکی که غذاهای سبک طبخ میکنند و معمولا در وقت ناهار خدمت رسانی میکنند.دارای امکاناتی ساده مانند صندلی ساده و منو محدود است .

۲۱- Tapas bar / Tasca

اساسی از فرهنگ اسپانیایی، کافه های تاپاس، مکان های پر جنب و جوش هستند که در آن نوشیدنی همراه با مواد غذایی کوچک به نام Tapas است. از محلات کم جمعیت تا محلات پر جمعیت Tapas bar طرفداران زیادی دارند، Tapas bar از رستوران ها رسمیت کمتری دارند ، اما خیلی بیشتر از آن‌ها تنوع غذایی دارند، نه تنها نوشیدنی ها و تکه های کوچک غذا برای خوردن دارند ، بلکه محلی دوست داشتنی برای دیدن دوستان و تفریح، یا تماشا بازی فوتبال است .

۲۲Steakhouse

رستورانی که در آن گوشت به شکل برش خورده و کبابی غذای مخصوصش است .بیشتر مواقع منواش شامل گوشت گوساله ، گوشت گوسفند ، گوشت خوک ، خورشت مرغ و همچنین انواع نوشیدنی در کنار غذا اصلی است .

۲۳- همه شما می توانید غذا بخورید ”All you can eat restaurant”

یک مدل غذاخوری است که که مشتریان مبلغی را پرداخت میکنند و سپس مردم میتوانند انواع غذای خوشمزه را که دوست دارند نوش جان نمایند . این غذا خوریها معمولاً در جاهای مخصوصی قرار دارد و انواع غذا ، سالاد و نوشیدنی در آن است .

۲۴- Restaurant Kosher

چگونه میتوانیم بفهمیم غذای یک رستوران مانند پیتزا ، نان ، گوشتش حلال است ؟

یک رستوران حلال مطابق با شرع و قوانین ادیان و مذاهب غذا درست میکند و اصطلاحاً غذاهایش حلال است .

۲۵- شام در آسمان “Dinner in the Sky”

یک نوع رستوران نو ظهور است که ابتدا در بلژیک ایده ساختش خطور کرد . در این رستوران یک تعداد ثابتی مهمان برای لذت بردن از وعده غذایی خود با یک میز معلق بین زمین و هوا مشغول به خوردن غذای خود هستند . شام در آسمان در بیش از ۴۵ کشور در سراسر جهان وجود دارد و در دسترس است.

۲۶- رستوران تیره “Dark restaurant”

این رستوران نوع نسبتا جدید و غیر معمول است، که در آن مشتریان در تاریکی کامل مشغول به خوردن غذا هستند، اغلب توسط پیشخدمت های نابینا غذا سرو میشود. مفهوم ناهار خوری در تاریکی به معنای بیدار کردن سایر حواس ها از طریق استفاده نکردن از بینایی است.

اولین رستوران تیره Blindekuh است که در سال ۱۹۹۹ در زوریخ سوئیس افتتاح شد در حالیکه محبوب ترینش Dans Le Noir است. Dans Le Noir تنها رستوران زنجیره ای از این نوع، با شعب مختلف در سراسر جهان است.

۲۷- À la carte

یک مدل رستوران است که در آن مشتریان میتوانند از غذاهای داخل منو یک مقدار در یک ظرف غذا یا بیشتر داشته باشند .

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

۲۸- Gastropub

در سال ۱۹۹۱، term gastropub از بریتانیا آغاز شد و نوعی محل غذاخوری را توصیف می کند که متشکل از جذابیت و دکوراسیون یک میخانه با غذای پرطرفدار و آبجو است. اولین Gastropub به نام اژدها ، در لندن ایجاد شده است.

۲۹- Brasserie

یک مجموعه غذاخوری کلاسیک فرانسوی که غذای سنتی، قهوه و نوشیدنی را در تمام طول روز مشتریان میتوانند سفارش دهند و میل کنند. اگرچه سبکش شبیه brasseries است ولی بزرگ‌تر و سرزنده تر از bistros و همراه با منو گسترده است .

۳۰- Chiringuito

یک مدل بار است که سایه بان دارد و شامل نوشیدنی های خنک و tapas در کنار ساحل است . Chiringuito کلبه های ساده ای که مناسب رستوران هستند . درکل خانه های ساخته شده با چوب و تزئین شده با مبلمان چوبی هستند . به طرز شگفت انگیزی اتمسفر شاد و خوبی دارد و منو اصلی اش شامل ماهی کبابی است .

۳۱- کامیون مواد غذایی “Food truck”

یک خودرو دارای مجوز و مجهز به یک آشپزخانه برای طبخ غذا در مکان های مختلف به طور موقت است. بر خلاف واگن های تاکو، این رستوران ها حرکت می کنند و لوازم آشپزی در مکان های مختلف برای شروع کارشان باز و بسته می شوند ، لذت خوردن غذاهای Food truck در کنار خیابان بسیار عالی است .

با توجه به ظروف محدود و قیمت مناسب، کامیون های غذایی بسیار پرطرفداراند و یک روند رو به رشد در سراسر جهان هستند.

۳۲- Churrascaria

یک مدل رستوران و استراحتگاه در برزیل است. این نام از کوراسکو “churrasco” ، یک گوشت است که به سبک برزیلی کباب می‌شود . Churrascarias به سبک Rodízio-style، مجموعه ای گوشت کبابی با سرکه بر روی میز غذاخوری هستند و خدمتکار برش های نازکی از گوشت را میبرد و بر روی بشقاب شما میگذارد .

۳۳- Food court

مجموعه ای از رستوران های کوچک و یا فست فود که در منطقه ای مشترک (منظور محل نشستن مشترک) هستند. همچنین به عنوان سالن غذا شناخته می شوند، معمولا در مراکز خرید و فرودگاه ها قرار دارد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.
No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *