مجله گردشگری

آشنایی با چند غذای لذیذ گرجستان !!

گرجستان کشوری است که در طول چند سال گذشته پیشرفت و توسعه قابل توجهی در حوزه گردشگری داشته و به یکی از انتخاب های قطعی گردشگران و توریست ها برای گذراندن تعطیلات تبدیل شده است و البته نا گفته نماند که در میان این پیشرفت ها و توسعه های چشمگیر رستوران ها و عذاهای متنوع و خوش طعم و رنگ گرجستان نیز بی تاثیر نبوده اند.

لذیذ ترین و معروف ترین غذاهای گرجستان

بادریجانی نیگوِزیت | Badrijani nigvzit

بادریجانی نیگوزیت در لغت به معنای بادمجان با گردو است و دقیقا به ترکیبات اصلی غذا اشاره می کند. برای تهیه این غذا بادمجان را به ورقه های نازک برش می زنند و سرخ می کنند. بعد داخل هرکدام را با گردوی خرد شده، سیر و سبزیجات پر می کنند و در آخر هم روی آن ها را با دانه های انار سرو می کنند. بادریجانی را اغلب به عنوان پیش غذا، فینگرفود و در کنار غذاهای دیگر سرو می کنند و یکی از غذاهای معروف تفلیس به شمار می آید.

خینکالی معروف ترین غذای گرجی

خینکالی (Khinkali) یکی از غذاهای گرجی است که از خمیر تهیه شده و حاوی گوشت و ادویه است. و یکی از غذاهای ملی گرجستان محسوب می شود. مناطق مختلف گرجستان، خینکالی را با پر کردن انواع مختلفی از مواد غذایی درست می کنند. پرطرفدار ترین خینکالی مخلوط گوشت خوک و گوشت گاو است. در مناطق کوهستانی خینکالی اغلب با پر کردن گوشت بره تهیه می شود.

کاچاپوری Khachapuri Adjaruli

این غذای قایقی شکل ترکیبی است دلچسب از کربوهیدرات و لبنیات ذوب شده، البته باید توجه داشت که پنیر سالگانی در آن برای کسانی که به لاکتوز(قند شیر) حساسیت دارند بسیار مضر است.

چند ثانیه پس از اینکه نان مخصوص این غذا از تنور بیرون می آید، نانوا پنیر را می برد و را ه را برای تکه های کره و تخم مرغ های خام باز می کند. وقتی این غذای لذیذ پیش رویتان قرار می گیرد شما باید با استفاده از قاشقتان به دقت مواد درون نان را بهم بزنید تا رنگ های نارنجی و سفید این غذا بخوبی درهم ترکیب شوند و سپس با استفاده از نان خوشمزه آن را میل کنید. فراموش نکنید که این غذا باید داغ خورده شود.

آشنایی با چند غذای لذیذ گرجستان !!

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

غذاهای خوشمزه و لذیذ گرجستان

چخخبیلی

غذای بسیار خوشمزه که همانند خورشت سرو می شود و در نزد بسیاری از گردشگران و افراد بومی محبوبت پیدا کرده است چخخبیلی نام دارد ، این غذا که از ترکیب گوشت مرغ یا قرقاول ، سبزیجات تازه و گوشت گاو تهیه می شود اغلب با نان به همراه ماست سرو می شود .

نیگوزیانی بادیرجانی از پیش غذاهای گرجی

نیگوزیانی بادیرجانی (Nigvziani Badrijani) یکی ازغذاهای معروف گرجی است که همچنین به عنوان بادیرجانی هم شناخته می شود. بادیرجانی از بادمجان سرخ شده و رول شده با خمیر گردو و ادویه های مخصوص گرجی درست می شود و روی آن را با با دانه های انار تزئین می کنند. بادیرجانی به عنوان پیش غذا هم سرو می شود و از پیش غذاهای محبوب در میان جهانگردان است و به طبع ایرانی ها هم نزدیک است.

آشنایی با چند غذای لذیذ گرجستان !!برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

چورچخلا (CHURCHKHELA)

این شیرینی محلی معجونی است رنگین و مو جدار که از پنجره های این شهر آویزان است و بسیاری از توریست ها در ابتدا آن را با سوسیس دست ساز اشتباه می گیرند. درست کردن این شیرینی نیاز به صبر و مهارت زیادی دارد: آب انگور غلیظ شده ( که از برداشت سالیانه انگورحاصل می شود) باید چندین بار بر روی رشته های گردو به دقت ریخته شود. پس از ریختن هر لایه از آب انگور باید به آن فرصت کافی برای خشک شدن داده شود تا پوششی مومی و جویدنی، سطح گردوها را فرا بگیرد. چورچخلا که از ترکیب قوی شکر و پروتئین درست می شود در گذشته به عنوان ماده غذایی بسیار مقوی برای تغذیه نیروهای نظامی گرجستان استفاده می شده است.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *