مجله گردشگری

آشنایی با مسجد نصیرالملک شیراز، شاهکار معماری ایرانی

مسجد نصیرالملک یکی از شاهکارهای معماری ایرانی و از آثار تاریخی بی نظیر شهر شیراز است. مسجد نصیرالملک به دستور اعیان و اشراف شیراز بنا گردید. زیبایی ترکیب نور و رنگ در این مسجد خیره کننده است.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

تاریخچه ساخت مسجد نصیر الملک

مسجد نصیر الملک از مساجد بی نظیر ایران و شیراز است که در محله گود عربان خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است و جزو بناهای دوران قاجار و اندکی تاثیر پذیرفته ،از معماری عثمانی است که در فاصله سال های 1293 تا 1305 ه.ق به دستور حسینعلی نصیر الملک که از اعیان و اشراف شیراز بود، ساخته شده است.
این مسجد بین سال های 1293 تا 1305 ه.ق توسط محمد حسن معمار و محمدرضا کاشی پز معماران آن زمان ساخته شده است و اثرگذارترین پایگاه در فرهنگ و مکتب اسلامی است و با ورود اسلام به ایران و همچنین فارس، نقش مسجدها پر رنگ شده و کاربری مذهبی داشته است.
برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

شبستان های مسجد نصیرالملک

در صحن بزرگ این مسجد دو شبستان غربی  و شرقی دیده می شود :

شبستان غربی مسجد نصیرالملک

شبستان غربی یکی از زیباترین شبستان‌های مساجد ایران است. این شبستان با یک مجموعه از تزیینات کاشی و آجر و تابلوهایی از کاشی با نقاشی‌هایی از گل سرخ و رسمی بندهایی بسیار زیبا در پوشش سقف همراه با کاشی‌کاری و طراحی‌های فوق‌العاده و ستون‌های سنگی بسیار خوش‌تراش به مجموعه معماری بی‌نظیر تبدیل شده است.

شبستان شرقی مسجد نصیرالملک

این شبستان دارای هفت ستون بدون طرح و ساده است و در یک ردیف در وسط قرار گرفته‌اند. در جلوی شبستان شرقی، ایوانی قرار گرفته که با هشت طاق نما از حیاط مجزا گشته است.

جهت شبستان به سمت قبله است و هشت دهنه و در جهت شرقی ـ غربی دو دهنه دارد. در دهانه‌های سمت شرق با ایجاد سکو فضاهایی جهت نشیمن ایجاد گردیده، که این فضاها هر چه به سمت شمال شبستان حرکت می‌کند عمیق‌تر می‌شود.

ایوان جنوبی مسجد نصیرالملک

معمار به منظور قرینه‌سازی با ایوان شمالی و با یک فضاسازی و فرورفتگی کم‌عمق و با ایجاد یک نیم هشت در طرح بدنه جنوبی حیاط، یکی از ایوان‌های زیبای مساجد ایران را خلق کرده است.

این امر به دلیل قناسی زمین و ایجاد ارتباط مابین امامزاده، مسجد و چاه آب به همراه ایجاد ویژگیهای معماری باعث شده تا این ایوان کم عمقتر شود.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

No comments yet! You will be the first one to comment.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *